81 buitenland Duitsers voeren Hurtigruten 'Moord op Bhutto te voorkomen' Polen: begrafenis gaat door, ondanks aswolk BBI Travel AFGHANISTAN Kritiek op slagkracht na doden Straf voor bisschop Arrestatie Thaise die Holocaust ontkent roodhemden mislukt Zelfmoordaanslag op ziekenhuis Pakistan Dodental aardbeving China nu 1144 zaterdag 17 april 2010 ISLAMABAD - De moordaanslag op de Pakistaanse oppositieleidster en ex-premier Benazir Bhutto had voorkomen kunnen worden. Dat is de conclusie van een onder zoekscommissie van de VN. Bhutto kwam in december 2007 om het leven bij een aanslag in gar nizoensstad Rawalpindi. Zij was daar in het kader van de verkie zingscampagne van haar Pakistaan se Volkspartij. In oktober van dat jaar was zij na 8,5 jaar ballingschap naar Pakistan teruggekeerd. Volgens de onderzoekscommissie heeft de aanslag kunnen plaatsvin den omdat de regering van de toenmalige president Pervez Mus harraf, de regering van de deel staat Punjab en de politiechef van het district Rawalpindi geen ade quate veiligheidsmaatregelen had den getroffen. De autoriteiten wis ten dat Bhutto's leven bedreigd werd, maar lieten na de beveili ging op te voeren. Er was na Bhut to's terugkeer al eerder gepoogd haar te vermoorden. Een medewerker van Musharraf noemde het rapport 'een pak leu gens'. De Pakistaanse Volkspartij, die nu geleid wordt door Bhutto's weduwnaar president Zardari, is wel blij met het rapport. Het zou de weg moeten openen naar een 'mogelijke strafvervolging'. door onze correspondent Elro van den Burg WARSCHAU - De vraag die veel Po len gisteren bezighield was, of de presidentiële begrafenis morgen in Krakau vanwege de aswolk uit IJs land wel kan doorgaan. Daar het internationale vliegverkeer ernstig is ontregeld door de vulkanische as, kunnen de verwachte regerings leiders en presidenten de Poolse stad mogelijk niet op tijd bereiken. In de loop van de dag werden alle vliegvelden in het land gesloten. Er wordt alles aan gedaan om de plechtigheid gewoon door te laten gaan, benadrukten de autoriteiten gisteren. „We hebben op dit mo ment geen scenario gemaakt voor uitstel van de ceremonie tot maan dag. Dat zou voor ons echt de aller laatste optie zijn", aldus minister Jacek Sasin van het kabinet van de president. Ook de familie van de vorige week bij een vliegtuigonge luk in Rusland omgekomen presi dent Lech Kaczynski. pleitte er gis teren voor de begrafenis 'onder geen beding' uit te stellen. Er worden morgen gasten uit zo'n 'Uitstel zou voor ons echt de allerlaatste optie zijn' 100 landen verwacht. Onder hen de presidenten van de VS en Rus land, Obama en Medvedev, pre mier Balkenende en prins Willem Alexander. De logistieke operatie geldt als een van de grootste uit de Poolse geschiedenis. In Krakau zelf, waar Kaczynski en zijn vrouw Maria worden bijgezet in de Wawel Kathedraal, bereidt men zich voor op de komst van en kele honderdduizenden bezoekers. Zo'n 2.500 agenten zijn paraat om de veiligheid van de bezoekers te waarborgen. Er worden lange rijen verwacht op treinstations. In de Maria Basiliek in Krakau zijn plaatsen gereserveerd voor zeven honderd gasten: driehonderd uit het buitenland, tweehonderd van binnenlandse instanties en twee honderd vrienden en familieleden van het paar. Opvallend is dat de tweelingbroer van de omgekomen president tijdens de mis geen toe spraak zal houden. Volgens Jacek Sasin maakt Jaroslaw Kaczynski op dit moment een zware tijd door, en heeft hij daarom besloten om niet publiekelijk te spreken. De moeder van Kaczynski zal niet bij de ceremonie aanwezig zijn. „Ze vraagt wel steeds naar haar zoon, maar gezien haar broze ge zondheid is het nog steeds niet ver standig om haar het nieuws over hem te vertellen", verklaarde Euro parlementariër Adam Bielan van regeringspartij PiS. Duitse soldaten brengen kameraden die gewond raakten in Afghanistan naar een vliegtuig in buurland Oezbekistan. foto Maurizio Cambarini/EPA De Duitse wederopbouw- strategiein Afghanistan brengt de eigen troepen steeds meer in gevaar. Maar de Bundeswehr mag de Tali ban niet aanvallen. door onze correspondent Oene van der Wal Zeven dode militairen in twee weken zijn genoeg om Duitsland uit het lood te slaan. Afgelopen donderdag sneuvelden vier Duitse soldaten in Noord-Afghanistan. Op Goede Vrijdag vielen al drie do den. Van de bevolking wil 70 pro cent nu dat de troepen naar huis komen, meldt omroep ARD. In september 2009 was dat nog 57 procent. Bondskanselier Angela Merkel liet echter weten achter de missie te blijven staan. Wel laat ze na felle kritiek onderzoeken hoe de uitrus ting van de Bundeswehr verbeterd kan worden. 'Onze munitie dringt niet door de lemen muren waarachter de vij and zich verschuilt', klagen militai ren in Duitse media. Tientallen pantserwagens zijn niet inzetbaar door gebrek aan reserveonderde len. Ook 'kleinigheden' als oog- en gehoorbeschermers voldoen niet. Grootste manco is het ontbreken van slagkracht vanuit de lucht. Een reis met Hurtigruten is een onver getelijke ervaring, een unieke manier om Noorwegen te bereizen. Niet voor niets is de oude postroute langs de Noorse kust tegenwoordig bekend onder de titel "de mooiste zeereis ter wereld"... Hurtigruten Superstunt! MS Midnatsol 12-Daagse zeereis incl. vlucht, transfer, hut aan boord volpension Vertrek 19 augustus 2010 20% korting! Binnenhut van 2700 nu vanaf 2166 pp Buitenhut van 3203 nu vanaf 2549 pp Voor boekingen: Groningen Airport telefoon (+31-0)50-3136000 www.demooistezeereis.nl (Bezoek uitsluitend op afspraak) HURTIGRUTEn Preferred Sales Agent REGENSBURC BANGKOK Een rechtbank in het Duitse Re gensburg heeft de omstreden Brit se bisschop Williamson veroor deeld tot een boete van 10.000 eu ro wegens het ontkennen van de Holocaust. Voor zijn uitlatingen in een interview aan een Zweedse tv-zender had Williamson al een boete van 12.000 euro gekregen. Omdat hij die weigerde te betalen, kwam de zaak voor de rechter. QUETTA Bij een zelfmoordaanslag op sjiiti- sche moslims in een ziekenhuis in het Pakistaanse Quetta zijn giste ren zeker acht doden gevallen. On der de doden zijn een cameraman van de Pakistaanse tv en twee poli tieagenten. Er vielen zeker 35 ge wonden. De sjiieten hielden een rouwbijeenkomst. Vermoedelijk pleegde een soenniet de aanslag. Premier Abhisit Vejjajiva van Thai land heeft gisteren de opperbevel hebber van het leger verantwoorde lijk gemaakt voor de veiligheid in hoofdstad Bangkok. De aankondi ging volgde op de mislukte arresta tie van een aantal leiders van het verzet tegen de regering eerder op de dag. Een betoger ontkwam door vanaf een balkon langs een touw naar beneden te glijden. PEKING Het dodental door de aardbeving in het westen van China is opgelo pen tot zeker 1144. Dat hebben Chi nese staatsmedia gisteren gemeld. De provincie Qinghai, die grenst aan Tibet, werd woensdag getrof fen door een aardbeving met een kracht van 6,9 op de schaal van Richter. Veel gebouwen in de berg achtige regio zijn ingestort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8