PZC Zeeuwskapje past iedereen Die 10.000 gaan zeker op meest gelezen op www.pzc.nl Bewoners geëvacueerd Thermphos schrapt 110 banen Echtpaar bruut overvallen Provincie houdt geld over Poolse elite omgekomen Lucia de B. nu Lucia de Berk 12 zaterdag 17 april 2010 Hoedenmaakster Liesbeth van Well had niet gedacht dat haar Zeeuwskapje zó aan zou slaan. Ze is verrast, aangenaam verrast. „Het is natuurlijk een grapje, maar wel een se rieus grapje. Het begon met een mailtje van Remco Texer uit Vlissingen, die vroeg of ik eens wilde nadenken over een op Zeeland geïnspireerde evenementen- hoed. Dan denk je gelijk aan de Zeeuwse kap." Bij een hoedenmaakster als Van Eind april komen er 10.000 stuks binnen. Het Zeeuws kapje is vanaf zaterdag 24 april per stuk te krijgen bij pizzeria La Pic- cola Italia op de Dam in Middelburg, de plaats waar ook de etappe van de Giro fi nisht. De prijs is 3,95 euro (2,31 ex BTW bij 100 stuks). Bestellen per honderd stuks bij: zeeuwskapje@live.nl of l.vanweli.nl door Ondine van der Vleuten Well, die een indrukwekkend cv heeft, mag je méér verwachten dan een paro die. „Ik wilde niet de draak steken met klederdracht. Zeeuwskapje is gemaakt met respect voor de dracht. Het is echt iets moois." Om in grote aantallen geproduceerd te worden, moest de hoed aan een aantal voorwaarden voldoen. „Hij moest ieder een passen, kinderen zowel als volwasse nen. En lekker zitten, dus heel licht zijn. Verder moest hij plat vervoerd kunnen worden, zodat je hem makkelijk mee kunt nemen. Om de productiekosten laag te houden, moest het hoofddeksel uit één stuk gemaakt worden; dan kun je de vorm namelijk stansen. De hoed is, als je hem losmaakt, niet meer dan een cirkel met een gat er in." Van Well ging aan de slag met schuim rubber, met papier en met foam. „Daarna kwam het patroon. De randen zijn ver sierd met Zeeuwse knoopjes, bij de oren zijn spiegels afgedrukt. Voor de kantop- druk op het middendeel heb ik Van Riet Hoedenontwerpster Liesbeth van Well en initatiefnemer Remco Texer uit Vlissingen. Ontwerpers uit 's-Hertogenbosch inge schakeld. Die hebben bij het Zeeuws Mu seum om voorbeelden van een Zeeuwse kap gevraagd." Eén probleempje: de kap bleek nogal windgevoelig. En in Zeeland waait altijd de wind. Daar is wat op bedacht: gouden hoedenelastiekjes. Toen alles in orde was, kwam er een kink in de kabel. „Het was zo moeilijk een fi nancier te vinden, dat we het project wil den afblazen. Een vriend van mij, die dat ter ore kwam, vond dat zo jammer dat hij zei: dan financier ik het wel." Nog een geluk was dat Van Well in Sjanghai vrien den heeft die de hoed goedkoop konden produceren. „Het kwam allemaal bij el kaar. Dit móést gewoon slagen." Of er ooit meer worden gedrukt dan de ïo.ooo die nu besteld zijn, is maar de vraag. „Als het echt een hype wordt, kun nen we nadenken over een tweede golf" reacties: 690 Goeree-Overflakkee en Bergen op Zoom passen goed bij Zeeland I 33% 67% 'In veertig jaar tijd heb je heus wel een keertje gezoend met een ander. Of een verhefdheidje gehad.' Waldemar Torenstra beweert dat monogamie niet aan hem besteed is. (Flair) 1Prijsstunt Tango veroorzaakt files 2. Dit kan iedereen overkomen 3. Ongeïdentificeerd wiel ploft neer in grasland bij Biervliet IN BINNEN- EN BUITENLAND Door een brand in de Schoorlse duinen moesten alle vierhonderd inwoners van Bergen aan Zee worden geëvacueerd. Ook 142 hotelgasten moesten verkassen. Er waaide een krachtige wind over het Noord-Hollandse duinengebied, die het vuur aanwakkerde. Thermphos International in Vlissin- gen-Oost schrapt 110 arbeidsplaatsen van de 470. Het bedrijf wil de 30 pro cent bezuinigingen doorvoeren in ver band met de vooruitzichten voor de bedrijfsresultaten van dit en volgende jaar. De bonden en werknemers van de fosforproducent reageerden gela ten op de aankondiging. Voor de mannen die het echtpaar Davidse uit Re- nesse maandagavond in hun huis overvielen, was een mensenleven over duidelijk niets waard. „We waren varkens voor ze, oud vuil", zegt de 75-jarige mevrouw J. Da vidse. „Dit kan iedereen overkomen. Nu was het onze beurt." De bezuinigingsinspanningen voor de komende jaren worden er niet min der om, maar de provincie houdt over 2009 4,4 miljoen euro over. Dat blijkt uit de jaarrekening over vorig jaar die de komende weken door de Staten van Zeeland wordt behandeld. Het geld gaat naar de algemene reser ve. Een belangrijk deel van de Poolse elite, on der wie de president, is omgekomen bij een vliegramp in Rusland. Polen rouwt en zoekt naar opvolgers. De ramp eiste 96 le vens. De groep kwam terug uit Katyn, waar de moord op duizenden Polen tijdens de Tweede Wereldoorlog werd herdacht. Lucia de B. ging in de publiciteit Lucia de Berk heten nadat het Arnhemse Hof haar vrijsprak. Ze had levenslang voor de moord op zeven ouderen en kinderen in het Haag se Juliana Ziekenhuis. OM-topman Brou wer bood excues aan en minister Hirsch Ballin Justitie) betuigde zijn medeleven. MAANDAG 19 APRIL In Middelburg is de eerste race in de Zeeuwse dikke banden competitie. DINSDAG 20 APRIL Hans Dorresteijn komt in de Zeeuwse Bibliotheek over vo geltjes vertellen. WOENSDAG 21 APRIL Commissaris van de Koningin Karla Peijs opent nieuwe De Kamperduinen in Kamperland DONDERDAG 22 APRIL De verslagen van het project Memories to Share worden ge presenteerd in Westkapelle. VRIJDAG 23 APRIL PZC-wielercafé in de Voetbal- experience in Middelburg met oud-Giro-renners. ZATERDAG 24 APRIL jeugdsentiment voor grijs aards; Brainbox treedt op in Brogum in Zierikzee VIDEO VAN DE WEEK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 88