9 spectrum Zaterdag 17 april 2010 n maart kwam de uit Vlissingen afkomstige sergeant Kjeld aan Uruzgan. Hij is als commandant in gedeeld bij 13 Gemechaniseerde Brigade Oirschot en leidt een achtkoppige pantsergeniegroep in Tarin Kowt (Kamp Holland). Elke twee weken mailt hij PZC-verslaggeefster Ondine van der Vleu ten over zijn ervaringen. Sgt Kjeld heeft ook contact met kamp Deh Rawod, verderop. 2'"Reageren? www.pzc.nl/uruzgan T oevallig ben ik zelf ook net op missie in Deh Rawod geweest. Deh Rawod - 'de andere kant van de berg', zeggen wij - is veel kleiner dan TK. We slie pen dus buiten, bij onze voertuigen. De volgende dag stapten we in de Buma om terug te gaan naar Kamp Holland, Tarin Kowt. De Bushmaster, of kort weg Buma, is hét transportmiddel hier: een gepantserde truck van ruim 7 meter langen bijna 3 meter hoog, met enorme wielen. De Buma is bestand tegen zwa re explosieven en kan zo'n 110 km per uur rijden. Opeens hoorden we 'ting, ting!', een geluid alsof er kogels insloegen. Gelijk daarna hoorde ik mijn boord schutters achter roepen: „Contact links! J*zus, we worden beschoten!" De vijand had ongeveer vijf kogels onze richting afgevuurd. Eén van mijn mannen zag het zand achter de Buma opspatten en hoorde kogels langsfluiten. Daarna niets meer. In een doodse stilte scanden we de sectoren af, op zoek naar de m*therf*ckers, maar ze waren al verdwenen. Daarna vervolgden we onze weg. Ik voelde mijn hart in mijn keel bonzen. Pas toen we weer veilig in TK waren en ik zoals altijd over de radio 'Romeo hier Golf, Jammers uit.' had geroepen, voelde ik mijn hartslag weer dalen. Pfff, zo... Dat ook weer gehad. Nu laat Ik de mannen uit Deh Rawod aan het woord. Hun commandant Thijs heeft wat mails doorgestuurd. In zijn eigen mail lees ik dat een paar weken gele den Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Willem Alexander in Deh Rawod geweest is. Hij vervolgt: „Ook hebben wij vanavond (net voor ik dit schrijf) aan onze Vo- lendamse BN'er Jan Smit en de Staatssecretaris van Defensie Jack de Vries laten zien hoe wij zuiderlingen een feestje bouwen! Bij gebrek aan bier gingen er liters water door de lucht, maar dat mocht de pret niet drukken. Het dak ging eraf!" Combat life saver Zico uit Vlissingen was nog maar net in Deh Rawod toen hij bericht kreeg dat zijn opa overleden was. „Diezelfde nacht nog werd geregeld dat ik de volgende dag in de helikopter naar huis zat", mailt hij. „Na de begrafenis ben ik nog een week thuis geweest. Eén dag na mijn te rugkeer in het kamp was het tijd voor actie: geïmprovi seerde bommen opsporen. Ik heb er zelf ook een gevon den. Als dat gebeurt, gaat je hart echt sneller kloppen." Mare uit Goes, die Bushmas- ter-chauffeur is, schrijft Over het leven op Coyote, een vooruitgeschoven post op een grote heuvel ongeveer 20 kilometer ten noorden van Deh Rawod. Coyote waakt over de enige brug over de rivier de Helmand, in dit gebied dat de Green Triangle (de groene driehoek) wordt genoemd. „We moeten de douches draaiende houden, de voertuigen aftanken en de aggregaten onderhouden. De WC hier is een geval apart: een grote wasbak. Voor de vrou wen is een soort stoeltje gemaakt met wat doek eromheen. Op Coyote gaan we bijna elke ochtend op patrouille. De middag heb je dan voor jezelf. Ik heb met een maat, Tim, een ligbank en een hangbank in elkaar geknutseld, van wat plan ken en een kapot veldbedje. Vanaf een uur of 3 is het chaos in de keuken: dan moeten wij met zes man koken voor zestig man, met vier gare brandertjes en wat primitieve middelen. Als tv-kok Herman den Blijker het zag, zou hij waar schijnlijk spontaan gaan huilen." Grtzzz, Kjeld Bushmaster-chauffeurs Randy uit Hulst (links) en Mare uit Goes (rechts) tijdens een 'uitstapje'. Van: o.vandervleuten@pzc.nl Verzonden: woensdag 14 april 2010 Aan: kjeld@uruzgan.af Onderwerp: opties Hey Kjeld! Na het lezen van je vorige mail be grijp ik waarom militairen na hun terugkeer soms even moeite heb ben om hun draai weer te vinden in de burgermaatschappij. Het begrip 'normaal' krijgt toch een heel andere betekenis, als je in een samenleving verkeerd hebt waarin het ge woon is om stenen te gooien naar lastige kinde ren, waarin vrouwen als goederen verhandeld worden en je zomaar iemand kunt tegenko men die rondrijdt met een dode baby die be graven moet worden. En dat zijn dan nog je eerste ervaringen! Hier in Zeeland is het leven een stuk minder spannend (gelukkig). Terwijl jij daar loopt te zweten, wint de zon hier lang zaam aan kracht. In mijn tuin zijn na de sneeuw klokjes, krokussen en hyacinten nu tulpen en anemonen boven de grond gekomen. Sinds ik de Zeeuwen in Uruzgan volg, lees ik met grotere aandacht de berichtgeving over mi litaire aangelegenheden. Ik las dat Nederland in Uruzgan meehelpt met het opbouwen van het Afghaanse rechtssysteem. Dat er te weinig rechtszaken worden behandeld, dat verdach ten soms lang zonder proces in de gevangenis zitten en dat rechtbanken slecht functioneren. De Afghanen zelf hebben er blijkbaar zo weinig vertrouwen in, dat ze vaak niet eens bij de rechtbank aankloppen als er een conflict is. Ho pelijk lukt het jullie in Uruzgan ook op dit front resultaten te boeken, vóór in augustus de mis sie ten einde is. Heb je al iets gehoord vanuit Camp Hadrian in Deh Rawod? Lijkt dat op je beschrijving van Kamp Holland, waar jij zit, of gaat het daar heel anders aan toe? Trouwens: die vlaggen waar je om vroeg, ko men eraan! De Stichting Marathon Zeeland stelt vlaggen beschikbaar! Van: kjeld@uruzgan.af Verzonden: donderdag 15 april 2010 Aan: o.vandervleuten@pzc.nl Onderwerp: Deh Rawod Salaam aleikum Ondine! Liefs, Ondine anp bron reuters Nederlandse bases nb; Afghaanse overheid rekent district Cizab sinds 2006 tot Uruzgan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 85