Heldenverering en magie spectrum 8 Zaterdag 17 april 2010 door Paul Rosenmöller foto's Geert Poelgeest Ngassam omringd door enkele ploeggenoten. over mijn lichaam. Het wonderlijke verhaal van de dokter, of kwakzalver, wordt soms on derbroken door intens gekreun en ge schreeuw, dat door merg en been gaat. Bizar tafereel. Bijna achteloos meldt hij dat dit exor cisme, duivelsuitbanning, is. Père Michel heeft niet alleen arme lokale klanten, maar ook rijke westerlingen die hij telefonisch be handelt. Ook voetballers. Lang niet iedereen, dus ook niet elke voetbal ler, gelooft in juju, zoals de Afrikaanse magie ook heet. Vader en moeder Enoh vinden het maar onzin. Ze zijn de trotse ouders van Eyong, die het van straatvoetballer in Kame roen tot het eerste van Ajax en speler van het nationale team heeft geschopt. Ze wonen in Tiko, een kleine plaatsje waar de maten van de inmiddels Amsterdamse Eyong laten zien waar zij dag in dag uit voetbalden. Eyong is geslaagd, zijn vrienden (nog) niet. Moeder Enoh laat een zeldzaam kritisch ge luid horen. „In Kameroen stimuleert de over heid jongeren niet, daarom willen zovelen naar Europa om een baan te vinden. Mijn dochter bijvoorbeeld kwam twee jaar geleden van schooi en kon geen baan vinden. Zij wil naar Europa omdat de overheid de jongeren daar wél aanmoedigt. Je krijgt een bepaald be drag en ze houden de jongeren bezig. Ze gaan niet rondhangen en vreselijke dingen doen. Wij moeten dat ook doen. Hier moet je goe de relaties hebben. Alleen dan heb je kans op een baan." reageren? ^25^ spectrum@wegener.nl Deel 1 van Paul Rosenmöller en het Hart van Afrika is morgen (zondag) te zien op Nederland 2, 20.15 uur. www.ikon.nl In juni zijn de ogen van de wereld ge richt op Zuid-Afrika en het wereldkampi oenschap voetbal. In de aanloop naar het WK reist oud politicus en programmamaker Paul Rosenmöller door Afrika voor de lkon-tv-serie Paul Rosenmöller en het Hart van Afrika. Exclusief voor de Wegener Dagbla den schrijft hij een zesdelige serie over de jonge generatie Afrikanen en hun kansen voor de toekomst. Vandaag deel 1: Voetbaltalenten in Kameroen. Klein, maar volgens zijn trainer met het spelinzicht van een volwassene: voetbaltalent Fred Ukagwu K ameroen gaat winnen." Ook van Nederland? „Ja, ik denk het wel." Denk je het of weet je het zeker? „Ik weet het wel zeker." De 13-jarige Fred Ukagwu Ngassam laat maar een enkel moment zijn twijfel zien. Vervol gens is het een en al optimisme en zekerheid. Hij verwacht tijdens het komende WK voet bal in Zuid-Afrika veel van de indomitable lions, ofwel de ontembare leeuwen, zoals het Oranje van Kameroen ook wel wordt ge noemd. Hij kan het weten. Op de meest gerenommeerde voetbalschool van het land, de Brasserie school egypte 0f football, wordt hij zowel door directeur Nono als trainer soedan Ekéké als hét talent gezien. Zo'n 70 jongens tussen 14 en 17 jaar zitten sa men met Fred op de Kameroen voetbalschool. Door oecanda een fijnmazig netwerk Rwanda van scouts, die door het hele land op zoek zijn Tanzania naarde nieuwe Roger Milla of Samuel Eto'o, krijgen ze de kans hun droom te realiseren. Versto ken van familie en vrienden vol gen ze overdag het normale schoolprogramma en wordt er zuid-afrika van vier tot zeven getraind. Fred is klein, maar heeft volgens zijn trainer het spelinzicht van een vol wassene. Hij is nu al een leider. De puber doet stoer, maar wil wel kwijt dat hij zijn fa milie af en toe mist. In het land, ongeveer zo groot als Frankrijk, wonen zijn ouders te ver weg om hen in het weekeinde te bezoeken. Helden zijn belangrijk voor Fred en zijn mak kers. De trainer is zo'n held. Eugène Ekéké speelde in 1990 in het meest succesvolle natio nale team van Kameroen ooit. Tijdens het WK in Italië versloeg de ploeg Argentinië, me de door goals van de legendarische Roger Mil la. Ekéké vertelt over het mooiste moment in zijn carrière. Het prachtige doelpunt in de kwartfinale van dat toernooi tegen Engeland, waardoor de Engelsen op de rand van uitscha keling balanceerden. Voetbal overwint in Kameroen alle tegenstel lingen, op zijn minst tijdelijk. Verschillende stammen, verschillende religies, botsende cul turen: ze verdwijnen als sneeuw voor de zon als de 'ontembare leeuwen' het gras betreden. Alleen dan is de natie een eenheid. Het land is gek van voetbal. Individuele spe lers doen soms de gekste dingen om de kans op winst te vergroten. Een bezoek aan de 'witchdokter' behoort zelfs voor topspelers tot het vaste ritueel in de voorbereiding op Èen wedstrijd. Père Michel is zo'n dokter die zich bedient van de traditionele, Afrikaanse magie. Op zoek naar zijn praktijk loop ik door smalle steegjes in een verpauperde volkswijk. Op een klein binnenplaatsje hebben zich tiental len mensen verzameld, voornamelijk vrou wen. Een van hen zit op een krukje, omwik keld met een doek waar allemaal rook door komt. Even later houdt ze het niet langer uit en komt er een verhit hoofd tevoorschijn. Maar de brandende kruiden moeten hun werk doen, dus sommeert een 'dokter' haar zich snel weer onder het doek te verbergen. Père Michel zit in een hokje dat niet groter is dan 2 bij 2 meter. Terwijl hij vertelt over reli gie en negatieve energie die moet worden ver dreven, merk ik dat de klamme hitte genade loos toeslaat. Het vocht loopt in straaltjes De trotse ouders van profvoetballer Voetbalvrienden en natuurlijk ook Paul Rosenmöller (rechts) in ge- 'Witchdokter' Père Michel bedient Duiversuitbanning bij Eyong Enoh die voor Ajax speelt. fans van 'Amsterdammer' Enoh. sprek met trainer Eugène Ekéké. zich van Afrikaanse magie. een patiënt van dokter Père.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 84