M 5 spectrum Dansend Colombia RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE vis-a-vis Marjan Zaterdag 17 april 2010 "aandag was ik getuige van een won derschone balletavond in het Lucent Theater op het Haagsche Spui, waar in het kader van de viering van de tweehonderd jaar onafhankelijkheid van Colom bia ambassadeur Lloreda namens de Colombi aanse ambassade en het Colombiaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken het Nederlands pu bliek een magnifieke voorstelling aanbood van het beroemde Incolballet van het Colombian In stitute of Ballet. De opwindende muziek, die de dansers onder steunde, bracht mij ogenblikkelijk terug naar de reis die mij zo'n tien jaar geleden door Colom bia voerde. Ik was daar met een delegatie van de vaderlandse Ouderenbonden en leden van de OLA(Organisatie Latijns-Amerika) om politieke aandacht te genereren voor de vluchtelingen, en we bezochten veel bejaardentehuizen en projec ten waar veel voor de oudere mens werd georga niseerd. Het was verbazend hoe muziek en dans daar een essentieel onderdeel van het dagelijks leven vormen; zelfs op de afdeling van demente rende mensen zaten nog orkestjes te spelen! En een van de leukste ervaringen was het bezoek aan de 'bejaardendiscotheek', een plek waar je onder de vijftig jaar niet binnen mag! Wij werden hartelijk verwelkomd, de dames stonden enthousiast hun mannelijke partners aan ons af en ik heb daar tot diep in de nacht hartstochtelijk geprobeerd de souplesse en na tuurlijke gratie van de Colombiaanse oudere da mes om mij heen te imiteren! Ja... ik heb zelfs nog geprobeerd om in ons land enthousiasme te bewerkstelligen om hier ook bejaardendiscothe ken van de grond te krijgen... no way! In Cali gingen wij bij een bank pinnen. We wer den ogenblikkelijk omringd door zwervers, die vroegen waar wij vandaan kwamen. „Uit Hol land!", riepen wij. Een man aarzelde geen ogen blik en hief een tango aan ter ere van Marco van Basten. Meer nog dan Johan Cruijff is de naam van Marco gegrondvest in de Colombiaanse voetbalharten! Op deze avond kon het publiek de ogen uitkij ken en het muzikale hart ophalen bij de voorstel ling van 'Tangueandonos', waarbij op vurige mu ziek waarin voortdurend de tango doorklonk, ui terst geraffineerd werd gedanst door de prachti ge jonge dansers en danseressen van het Incol ballet. En na de pauze voerde het Barrio-ballet, op een idee van de grondlegster van de dansop leiding van het Incolballet Mevrouw Gloria Cas tro in een choreografie van Gustavo Herrera ons in een allegorisch ballet door de geschiedenis van Colombia. Ik werd voorgesteld aan mevrouw Castro, een snoezige kleine dame die er precies zo uitzag zo als je je de dansmeesteres uit de klassieke ballet wereld voorstelt. Maar toen aan het eind van de voorstelling de dansers zich tussen het publiek stortten met de bedoeling dat wij, het publiek, stijfjes gezeten op de pluche stoelen, ons met hen zouden mengen in een spontane danspartij, iets wat ik in Colombia meerdere malen had be leefd, toen bleven wij, houten Hollandse klazen, helaas zitten! Ik wisselde een knipoog met me vrouw Maria Cabal, de echtgenote van de Colom biaanse ambassadeur. „You know!", zei ze veel betekenend. En ik nam mij heilig voor bij een volgende gelegenheid mijn verlegenheid opzij te zetten en vrolijk mee te hopsen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 81