en wassen m spectrum 2 Zaterdag 17 april 2010 De gevangene moet werken, als het kan 20 uur per week. Niet als therapie, maar als leerproces voor een succesvoller leven na de detentie. Het Justitieel Complex Vught omvat behalve 672 cellen en 72 tbs-kamers ook 2200 vierkante meter aan professionele werkplaatsen, van wasserij tot metaalbedrijf en timmerwerkplaats. Het valt alleen niet mee voldoende werk binnen te halen. door Anita de Haas Nergens in Vught wordt zo hard gewerkt als hier"; grapt een jonge vent in de wasse rij, terwijl hij snel en gerouti neerd de handdoeken en la kens opvouwt. Zijn collega-gedetineerden lachen mee. Het lijkt een vrolijke boel in de wasserij van de gevangenis, maar wel licht heeft dat vooral te maken met het on verwachte bezoek dat wordt rondgeleid. De wasserij blijkt maar een klein onder deel te zijn van wat de gevangenis Vught aan bedrijfscomplexen in huis heeft. Een complete metaalfabriek inclusief lasoplei- ding en lakstraat, een houtbewerkingsfa- briek, magazijnen, een hoveniersafdeling, een schildersbedrijf, een montagehal en een grafisch afwerkbedrijf voor drukwerk en hobbypapier. Weinig van de 29 andere penitentiaire in richtingen (Pi's) in Nederland zijn boven dien zo ruim van opzet als dit complex in Vught. Het heeft de omvang van meer dan dertig voetbalvelden en kent zelfs een heel stratenplan, want vrachtwagens rijden af en aan om te laden en te lossen. Ook over dekt, in de 10 meter brede en 150 meter lange gang tussen de houtfabriek en de ma gazijnen. De gevangenen rijden er rond op heftrucks en degenen die aan het werk zijn, lijken zich ook anderszins vrij over het terrein te kunnen bewegen. Maar schijn bedriegt. Overal zijn compartimen ten die door grote hekken zijn afgesloten. De centrale beveiliging regelt de doorgang. Alles en iedereen staat permanent onder camerabewaking. Het grote terrein waarover de PI Vught be schikt heeft overigens een beladen oor sprong. Hier, aan de Lunettenlaan, was het enige buiten Duitsland opgerichte SS-con- centratiekamp gevestigd: 1 kilometer lang en 400 meter breed. Nu nog deels be waard als het Monument Kamp Vught en voor het overige herbestemd voor de op richting van de gevangenis, twee kazernes, een geniemuseum en het Molukse woonoord Lunetten. Terug naar de wasserij, die - zo blijkt - ge heel het domein is van de tbs'ers. Vroeger ging de was de deur uit, maar nu heeft Vught een eigen bedrijf dat werk biedt aan tientallen gevangenen. Het wast inmiddels ook voor een aantal restaurants en hotels en voor de gevangenissen in Tilburg, Bre da en Dordrecht. „Daarmee zitten we nog niet vol", zegt rondleider Ton van Huiten. Hij is coördina tor van het bedrijfsbureau arbeid en zijn uitdaging is vooral 'mooie projecten' bin nen te halen. Dat valt momenteel niet mee. Per dag moeten 420 van de 750 gevan genen een ochtend of middag werken, maar dan moet er wel werk zijn. Zo'n tach tig man staan nu op de wachtlijst. Een pro bleem, want dat betekent feitelijk dat de gevangenis niet kan voldoen aan de richtlij nen van de Gevangeniswee Die stelt twin tig uur werken verplicht. Die tachtig man méér op cel zetten, mag niet en ze een extra opleiding laten volgen, heeft volgens Van Huiten weinig zin omdat ze ervan uit gaan dat het toch een tijdelijke kwestie is. „We schuiven nu maar een beetje om voor iedereen iets te hebben." De feiten zijn eigenlijk niet anders dan bui ten de gevangenismuren, waar velen als ge volg van de crisis zonder werk zitten. Daar mee geconfronteerd hecht Van Huiten er aan te benadrukken dat de werkverplich- ting niet een vorm van therapie is, maar de basis moet leggen voor een succesvolle terugkeer in de maatschappij. „Ze leren hier omgaan met collega's en met een baas. Ze leren opdrachten uit te voeren, om te gaan met fricties, maar ook een werkritme van op tijd opstaan en op tijd op het werk zijn. Het is de bedoeling dat de gedetineerden hier beter vertrekken dan ze erin zijn gekomen." Voormalig staatssecretaris Albayrak heeft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 78