H? 1b hinder van aswolk schuldgevoel naar Rusland sport 137 Gesink hoopt op een hoofdrol Hoogerland krijgt tip van Boogerd Roze wielercafé als opwarmer voor Giro Nederlanders in koers Mollema voert Raboploeg in Giro aan WÜELERCAFE zaterdag 17 april 2010 'Ik rijd de Amstel Gold Race om te winnen, maar wielrennen is geen wiskunde. Er doen JjflV y morgen tweehonderd renners mee.' Robert Gesink door Patrick Delait MAASTRICHT - De aswolk boven Noord-West Europa heeft moge lijk ook gevolgen voor de Amstel Gold Race. Omdat het luchtruim zeker tot vanochtend gesloten blijft, heeft een aantal ploegen de grootste moeite om tijdig in Lim burg te geraken. Met name de deel name van de Spaanse ploegen Eus- kaltel en Caisse d'Epargne is hoogst onzeker. Beide ploegen gokken erop dat ze vandaag alsnog naar Nederland kunnen vliegen. Lukt dat niet, dan moet de Amstel Gold Race het morgen doen zonder Caisse d'Epargne-renner Alejandro Val- verde, één van de topfavorieten. Ook Sergei Ivanov, de winnaar van vorig jaar, zat gisteravond nog vast op de luchthaven van Madrid. De Italiaanse ploegen Liquigas en Lampre besloten het zekere voor het onzekere te nemen. Zij reisden per auto naar Limburg. Ook Rabo- renner Oscar Freire moest improvi seren om de start van de Amstel Gold Race te halen. De in Zwitser land woonachtige Spanjaard reisde Voor Rabobank prijken Robert Ge- sink, Lars Boom, Laurens ten Dam, Sebastian Langeveld en Bram Tan kink op de voorlopige deelnemers lijst voor de Amstel Gold Race. Skil-Shimano heeft eveneens vijf Nederlanders in de ploeg: Koen de Kort, Floris Goesinnen, Roy Cur- vers, Piet Rooijakkers en Albert Timmer. Vacansoleil telt vier landgenoten: Rob Ruygh, Wout Poels, Johnny Hoogerland en Arnoud van Groen. Verder komen normaal gesproken Niki Terpstra (Milram), Martijn Maaskant, Michel Kreder (beiden Garmin), Gerben Löwik (Omega), Addy Engels (Quick-Step), Karsten Kroon (BMC) en Dirk Bellemakers (Landbouwkrediet) in actie. met de trein naar Lugano, waar hij met de auto werd opgepikt door Rabo-woordvoerder Luuc Eisinga. Freire arriveerde uiteindelijk gister avond laat in Maastricht. Niet alleen de mogelijke afwezig heid van een aantal toprenners baart koersdirecteur Leo van Vliet zorgen. Een eventuele verlenging van het vliegverbod dreigt ook de live televisie-uitzending van de Amstel Gold Race in het gedrang te brengen. Normaal gesproken stuurt Dutch View een vliegtuig en twee helikopters de lucht in tij dens "de race. Het vliegtuig ver zorgt boven het wolkendek de ver bindingen tussen de motoren op de weg en het werkstation op de grond. Als er zondag niet gevlogen mag worden, moet de werkwijze worden aangepast. „We kunnen er ook voor kiezen dat de helikopters de verbindingen voor hun reke ning nemen", aldus projectmana ger Paul Swart. „Maar die mogen de lucht niet in bij slecht weer. Zo als het er nu naar uitziet, beslissen we zaterdagochtend wat we gaan doen. Als er niet gevlogen mag worden vanwege de aswolk kun nen we niet live uitzenden." MAASTRICHT - Robert Gesink kan zichzelf recht in de ogen kijken. Al les heeft hij er aan gedaan om in optimale vorm te beginnen aan de week die al maandenlang door zijn hoofd spookt. In het drieluik Amstel Gold Race, Waalse Pijl en Luik-Bastena ken-Luik wil de 23-jarige klimmer tonen dat hij in vergelijking met vorig jaar een stap voorwaarts heeft gemaakt. „In de Ronde van het Baskenland voelde ik dat ik sterker ben gewor den. Bergop bepaalde ik het tem po. Er waren er slechts een paar die konden volgen", aldus Gesink, die gisteravond met de rest van de Raboploeg neerstreek in Maas tricht. Na zijn derde plek van vorig jaar start de klimmer in de Amstel Gold Race als de grote Nederland se hoop. Of hij de hoge verwach tingen ook kan waarmaken, zal volgens de renner uit Varsseveld af hangen van het koersverloop. „Als ik wil winnen, zal ik alleen moe ten aankomen op de Cauberg of sprinten met iemand die nog tra ger is. Hoewel, zo traag ben ik nu ook weer niet. Vandaag heb ik op training nog 1200 watt getrapt. Daar ben ik best trots op." Gesink zal het kopmanschap bij Rabo bank moeten delen met Oscar Frei re. Hoewel de Spanjaard zelden in druk maakte in de Amstel Gold Racè gelooft Gesink dit keer in een ander scenario. Vooral het gemak waarmee Freire in de Ronde van het Baskenland omhoog reed, heeft hem overtuigd. „Als Oscar de Amstel Gold Race een keer kan winnen, dan is het nu. Wellicht kunnen we van elkaar profiteren." maar een klein glibberig mens." Advocaat reageerde gistermiddag koel. „Dat doet me helemaal niets. Ik weet van mezelf dat het niet zo is. Dat ze teleurgesteld zijn, daar heb ik alle begrip voor. Of ik schuldgevoelens heb? Nee. Heb ben de Belgen ook schuldgevoe lens als ze mij eruit gooien? Ik vind het vervelend, zonder meer, maar dit soort dingen gebeuren." Over zijn (moeizame) relatie met de Belgische bondsbestuurders liet Advocaat zich niet uit. Ook vragen over het amateurisme binnen de KBVB liet hij onbeantwoord. „Voor de spelers vind ik het eigen lijk het vervelendst. Met hen heb ik heel prettig gewerkt." Een aantal weken geleden voerde Advocaat een eerste gesprek met de Russische voetbalbond, die een nieuwe bondscoach zocht na het vertrek van Guus Hiddink. Na wat bedenktijd kwam Advocaat tot de conclusie dat hij België zou verrui len voor Rusland. In Rusland, waar hij overigens nog niet gete kend heeft, zal Advocaat een veel- Dick Advocaat gaf gisteren tijdens de wekelijkse persconferentie bij AZ uit leg over zijn vertrek als bondscoach van België. foto Ed Oudenaarden/ANP voud verdienen van wat hij in Bel gië kreeg. „Maar dat speelt geen rol", zegt hij, „want over financiën hoefik niet meer na te denken." door Frits Bakker MAASTRICHT - Aan de voet van de Cauberg wil hij nog zo ver voorin zitten, dat hij mee kan sprinten voor de overwinning in de Amstel Gold Race. Johnny Hoogerland zet hoog in morgen, maar beseft dat een klassering in de top tien al een geweldig resultaat is. „Ik ken elke bocht, elke kilometer van de Gold Race, omdat ik er heel mijn car rière heb getraind. Dus ik weet wat me te wachten staat." Michael Boogerd heeft hem in de dagen voor de klassieker gebeld met een waardevolle tip. „Hij druk te me op het hart dat ik vanaf de laatste passage in Maastricht niet meer buiten de eerste twintig mag rijden. Dan worden de wegen smaller en komen de betere ren ners voorin. Zo'n advies van Mi chael negeer je natuurlijk niet. Hij is tenslotte jarenlang één van de kopstukken geweest in de Gold Ra ce." De Brabantse Pijl was woensdag zijn laatste test, Parijs-Roubaix van vorige week zondag is verteerd. Donderdag en gisteren reed hij nog trainingstochtjes van een paar uur. „Ik heb een goed gevoel over gehouden aan de laatste wedstrij den. We hebben ook geweldig ge presteerd met de ploeg, Vacanso leil had in de Brabantse Pijl vier man bij de beste twintig." In Limburg wordt het weer een an dere koers. „Voor dit parkoers trek ken ze weer een blik Spanjaarden en Italianen open, die gemaakt zijn voor dit soort koersen. Zo heeft elke klassieker zijn eigen ka rakter. De Amstel is weer al meer een klimkoers dan de Ronde van Vlaanderen. Toch heeft Jelle Nij- dam, die toch niet echt bergop kon rijden, in 1988 gewonnen." De Amstel Gold Race kun je nog op de macht rijden, vindt hij. „Met Luik-Bastenaken-Luik is het weer anders, dat is nog meer voor de klimmers. Daarom had ik die volgende week ook willen rijden." Hij verwacht Valverde, Gesink, Luis Leon Sanchez, Andy Schleck en Cunego in de finale. Zelf wordt Hoogerland op voor hand niet als kopman naar voren geschoven. „We rijden met zo'n sterke ploeg, dat we dat in de wed strijd bepalen." Vacansoleil komt behalve met Hoogerland aan de start met Björn Leukemans, Mat- teo Carrara, Marco Marcato, Sergey Lagutin, Wout Poels, Rob Ruijg en Arnoud van Groen. AMSTERDAM - Bauke Mollema voert bij de Ronde van Italië de ploeg van de Rabobank aan. De 23-jarige ronderenner krijgt, als de Giro d'Italia op 8 mei in Amster dam van start gaat, gezelschap van wegkapitein Koos Moerenhout, )os van Emden, Pieter Weening, Rick Flens, de Spanjaard Oscar Freire, de Australiër Graeme Brown, de Rus Dmitri Koz- ontsjoek en de Colombiaan Mauri- cio Ardila. Freire en Brown moe ten voor sprintsuccessen zorgen. door Frits Bakker MIDDELBURG - Met de glorieuze binnenkomst van de roze ronde missen, die kandidaat zijn om de ritwinnaar in de Giro op 10 mei in Middelburg te kussen, wordt vol gende week vrijdag het startschot gegeven voor het wielercafé van de PZC. De avond staat volledig in het teken van de Italiaanse ronde. Twee vermaarde oud-renners, Jo- han van der Velde en Jeroen Blijle- vens, komeh herinneringen opha len aan hun successen in de Giro. Verder is ex-bondscoach Egon van Kessel te gast en komen burge meester Koos Schouwenaar en wethouder Albert de Vries de orga nisatorische kant van de etappe Amsterdam-Middelburg belichten. De PZC heeft zelf een aantal pro minenten uit de wielersport uitge nodigd, maar verwacht ook veel supporters die graag de heroïsche verhalen willen aanhoren en de renners en organisatoren met vra gen mogen bestoken. Het wielercafé, in de Voetbal Expe rience (het voetbalmuseum) in Middelburg, is één van de drie avonden die de PZC houdt in het kader van het Zeeuwse Jaar van de Fiets. In mei volgt een literair café in Porgy en Bess in Terneuzen met Thijs Zonneveld, schrijver van het boek Koos, Kenny en Johnny, dat voor een deel gaat over Johnny Hoogerland. Daarna volgt op 24 juni in De Zae- te in Yerseke een wielerquiz, waar bij afhankelijk van zijn program ma ook Johnny Hoogerland aanwe zig wil zijn. Het wielercafé in Middelburg opent vrijdag 23 april zijn deuren om 19.30 uur. Voor de echte lief hebbers is er tijdens de avond ook de gelegenheid om op de pedalen te staan. Ary Joosse van de wieler- zaak Piet Voskamp zet twee snelle fietsen neer om de koers na te bootsen. Voor de avond zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Aan melden kan via wielercafe@pzc.nl Amsterdam Middelburg! 23 april 2010 ZEP Middelburg cafe de 3e helft 19.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 61