Groot Eiland vaker open Overlast kom je tegen 281 zeeland Hulst in Stedenspel Sasse Vaart na de zomer in tijdelijke huisvesting Vervoersdienst Hulst zoekt extra vrijwilligers CDA pleit voor meer toegankelijkheid BUURTBEMIDDELING 'We lossen niet de problemen op, we brengen de Kunstmarkt in Groede gaat voor 20.000 bezoekers zaterdag 17 april 2010 door Harold de Puysseleijr HULST - Ruimere openstelling van natuurgebied Groot Eiland nabij Absdale voor het publiek en min der beperkingen voor de landbou wers die op akkers in de omgeving daarvan boeren. Zo luiden kortweg de aanpassin gen waarvoor de CDA-fractie in Hulst pleit bij de zevende herzie ning van het bestemmingsplan Buitengebied Zuid. De christen-de mocraten komen donderdag in de gemeenteraad met hun wijzigings voorstel. Het voorstel kan zeer waarschijn lijk rekenen op een ruime meerder heid. Woordvoerders van Progres sief Hulst, Algemeen Belang Groot Hulst, SP en de andere coalitiepar tijen hadden onlangs in de raads commissie Ruimte ook al kritiek op deze onderdelen van het be stemmingsplan. Het plan regelt de inrichting van het Groot Eiland tot openbaar na tuurgebied. De 120 hectare bossen, kreken en rietzomen zijn in parti culier bezit, maar zijn als gevolg van afspraken tussen de provincie en de eigenaar (de Belgische fami lie Bekaert) openbaar toegankelijk gemaakt. De openstelling voor het publiek is echter beperkt tot zes keer per jaar. Het CDA vindt dat veel te ma ger en wil dit veranderen in ''maxi male vrije toegankelijkheid' van het natuurgebied. De christen-de mocraten nemen het daarnaast op voor boeren bij het Groot Eiland. De bestemming 'natuur' is in het bestemmingsplan te ruim om schreven, vinden zij. Dat kan be-, perkingen opleveren in de bedrijfs voering. Het Groot Eiland is de afgelopen jaren voor enkele miljoenen euro's heringericht en uitgebreid. Er is ook een speciaal laarzenpad aange legd. Geld kwam onder meer een fonds voor natuurherstel in het ka der van de vorige verdieping van de Westerschelde. Groot Eiland Vogelwaarde Kijkuit Absdale Terhole Hulst Sint Jansteen hulst - Ambtenaren van de ge meente Hulst doen mee aan het nieuwe televisieprogramma Steden- spel van-de Tros. Twaalf teams uit evenveel Neder landse steden strijden in een sub tropisch decor tegen twaalf Bel gische teams. Al deze spellen worden gespeeld in, op, naast, bij, boven en onder water. De presentatie van het pro gramma is in handen van Yo- lanthe Cabau van Casbergen sa men met een nog onbekende Vlaamse presentator. De gemeente zoekt supporters die mee willen gaan naar Lint bij Antwerpen om de Hulster ploeg tijdens de opna men op dinsdag 27 april aan te moedigen. Aanmelden is mogelijk tot vrijdag 23 april bij Mare de Haas via mdehaas@welzijnhulst.nl of 0114-684704. De supportersbus vertrekt om 12 uur op de Grote Markt en is omstreeks 18 uur terug in Hulst. Stedenspel is vanaf zater dag 17 juli elke zaterdagavond te zien bij de Tros. door Harmen van der Werf sas van cent - Rooms-katholieke basisschool Sasse Vaart in Sas van Gent trekt na de zomer in een tij delijk onderkomen bij de Vlaande- renhal. De school blijft er twee jaar tot de nieuwbouw van een groot multifunctioneel centrum ge reed is op de huidige schoollocatie aan de Canadalaan. André van Opdorp, directeur van de Sasse Vaart, is tevreden met de gevonden oplossing. „We zouden liever in onze huidige school wil len blijven, maar dat kan niet. Dan moet je realistisch zijn. We krijgen bij de Vlaanderenhal een volwaar dige school." Met de tijdelijke huis vesting is een bedrag gemoeid van ruim twee ton, laat wethouder Cees Liefting weten. De gemeente heeft met de school ook nog beke ken of het oude stadskantoor van de voormalige gemeente Sas van Gent te gebruiken was. Dat bleek niet het geval en bovendien erg prijzig. De nieuwe tijdelijke huis vesting wordt geleverd door een daarin gespecialiseerd bedrijf Aan- wonenden zijn ingelicht en die wa ren, aldus Liefting, positief In het toekomstige multifunctionele cen trum van Sas van Gent komt ook de andere Sasse basisschool Prins Frederik Hendrik. door Eugène Verstraeten Nee, de vrijwilligers van Buurtbemiddeling Ter- neuzen rijden niet op zichtig met een luxe kampeerauto door de wijk, zoals Natasja Froger en John Williams van het populaire RTL-program- ma Bonje met de Buren. Maar ze boeken wel successen bij het oplos sen van burenruzies. Bonje met de Buren kluistert ge middeld zo'n 1,2 miljoen kijkers aan de beeldbuis, maar coördina tor Anja Rijlaarsdam van Buurtbe middeling Terneuzen is er niet blij mee: „Het programma geeft zeker geen goed beeld van wat buurtbe middeling is." Haar vrijwilligers werken in anonimiteit en de priva cy van de betrokkenen staat altijd voorop. In Nederland zijn 137 projecten buurtbemiddeling. In Terneuzen draait het nu ruim twee jaar. Er is een pool van zestien buurtbemid- delaars, maar het project kan er nog meer gebruiken. Alle vrijwilli gers krijgen een training luisteren en communiceren. „We lossen niet de problemen op, we brengen de mensen bij elkaar voor een gesprek." Vorig jaar is er in zo'n 100 gevallen bemiddeld en meer dan 70 procent is naar tevre denheid opgelost. „Dus dat is heel positief Als de politie of woning corporaties zich ermee bemoeien dan lossen die alleen het probleem op, maar de onderlinge verhoudin gen blijven verstoord. Zaken wor den niet uitgepraat. Wij proberen buren met elkaar om de tafel te krijgen." „De meeste problemen hebben be trekking op geluidsoverlast", zegt vrijwillige bemiddelaar John Smidt (83) uit Axel. „Overlast van kinderen, van radio en tv. Maar ook overlast van overhangende tak ken van bomen en struiken. Voor ik hier aan begon dacht ik dat bu renruzies vooral in volksbuurten zouden spelen, maar in dure wij ken als Othene speelt het net zo goed." John is nog maar een paar weken betrokken bij de buurtbemidde ling, maar heeft nu al vijf ruzies mee helpen oplossen. Hij is daar mee de succesvolste bemiddelaar. Als voormalig zakenman is hij wel GROEDE - De tweede editie van de kunstmarkt in Groede, georgani seerd door 'Groede in Kunst en kunst', moet twee keer zo groot worden als vorig jaar. De organisa tie gaat op 7 augustus voor 20.000 bezoekers en 150 deelnemende kunstenaars. Kunstenaars die willen deelne men, kunnen zich tot 1 mei opge ven met 25 procent korting op het inschrijfgeld. Dat kan via www.groedeinkunstenkunst.nl. Voor deelnemers houdt de organi satie ook een gratis cursus 'media- wijsheid en social media' in Oost burg. Die bestaat uit twee avon den. Data zijn nog niet bekend. Opgeven via genoemde website. gewend om op tactische wijze om te gaan met mensen. „Ze keken me wel een beetje vreemd aan hoor, toen ik me aanmeldde als vrijwilliger. Moeten we dat wel doen met zo'n oude kerel. Maar dit werk vergt geen lichamelijke in spanning, wel geestelijke. Ik denk dat ik zo'n beetje de oudste vrijwil liger van Nederland ben. Door mijn leeftijd heb ik misschien wat meer overwicht." Soms komt het ook niet goed. „We hebben een geval gehad waarbij een alleenstaande vrouw uiteindelijk is verhuisd en een an dere huis heeft gezocht. Dat was de beste oplossing." Bij een andere zaak rond geluidsoverlast betaalde een alleenstaande vrouw mee aan het aanbrengen van geluidweren- de voorzieningen, zoals strippen op de deur en trapbekleding. Smidt: „Vroeger spraken ze geen woord tegen elkaar. Nu zijn ze de beste buren." Een hoop ergernissen tussen bu ren is volgens John Smidt te wij ten aan de slechte bouw van wo ningen. Te gehorig. „Als je met meerdere personen bij elkaar bent, stoor je je niet zo snel. Maar als je alleen bent hoor je alles. Dat weet ik inmiddels uit ervaring. Mijn vrouw is opgenomen in Ter Schor re en nu zit ik alleen thuis. Ik hoor elke auto die door de straat rijdt." De training die de bemiddelaars krijgen komt hen ook van pas in hun privéleven. „Je leert op een heel andere manier communice ren", weet Anja Rijlaarsdam. „De eerste de beste keer dat je in je werk een conflict hebt vlieg je er niet meteen bovenop, maar leer je door Harold de Puysseleijr HULST - Zorgstichting voor oude ren Curamus zoekt extra vrijwilli gers die bereid zijn bewoners van het Blaauwe Hoeveterrein in Hulst te vervoeren. De vervoersdienst is sinds een jaar actief en voorziet volgens Cura mus in een grote behoefte. Cura mus is met de service begonnen vanwege de voor vele bewoners las tige afstanden tussen hun woning en fysiotherapie, kapsalon of res taurant op het terrein van De Blaauwe Hoeve. Bewoners maken volgens vrijwilli- gerscoördinator Veerle Nout steeds vaker gebruik van de ver voersdienst. „Daarom zoeken we nieuwe mensen die de vervoers dienst kunnen ondersteunen. We zijn op zoek naar mensen met een fysiek goede conditie vanwege het vele lopen en duwen van rolstoe len." Vrijwilligers krijgen te maken met allerlei cliënten; van mensen met dementie en lichamelijke klachten tot mensen die nog ge heel zelfstandig functioneren. Wie meer informatie wil over de vervoersdienst kan contact opne men met Veetje Nout. Zij is bereikbaar door te mailen naar vnout@curamus.nl of via 0114 381321.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 56