41 binnenland T0©S Veel schade door gesloten luchtruim 'Stuur patiënt met doodswens straat op' 'Schadevergoeding gedupeerden kartels' Acties dreigen bij FloraHolland Wet voor snellere bouwbeslissing Mosselvissers mogen in mei uitvaren VULKAANUITBARSTING Toeristen kunnen Nederland niet bereiken, de internationale handel ondervindt problemen. De overlast door het sluiten van het luchtruim is groot. 8 dagen Rondreis Malta zaterdag 17 april 2010 APELDOORN - Psychiaters krijgen van hun beroepsgroep het advies patiënten met een nadrukkelijke zelfmoordwens de straat op te stu ren zodat ze daar zelf een einde aan hun leven kunnen maken. Dat blijkt uit een richtlijn van de commissie Hulp bij zelfdoding van de Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie (NVvP). Met alle trau matische gevolgen van dien voor bijvoorbeeld machinisten die dit soort mensen voor de trein krij gen en de hulpdiensten die de li chaamsdelen van de rails moeten halen. Psychiaters hebben nauwelijks mo gelijkheden om patiënten te hel pen bij zelfdoding, zeker als die on vrijwillig zijn opgenomen. Wim Eilert, bestuurder van de WCM-vakbond voor rijdend per soneel bij de Nederlandse Spoor wegen, reageert verbaasd en ge schokt op de richtlijn. Hij gaat het in het bestuur aan de orde stellen. „Dit is een fout signaal. Jaarlijks springen 200 mensen in Neder land voor de trein. Dat zijn gruwe lijke ervaringen voor machinisten en ook voor conducteurs." Ad Kerkhof, hoogleraar klinische psychologie, psychopathologie en suïcidale preventie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, be grijpt de richtlijn wel. „Het is de praktijk, maar het is een demon stratie van armoede omdat er geen alternatieven zijn." Het grote probleem is volgens de hoogleraar het gebrek aan hulp bij zelfdoding. „Er zijn wel psychia ters die het doen, maar die lopen vervolgens het risico dat half suïci daal Nederland bij ze op de stoep staat." Een meerderheid van de psychia ters blijkt hulp bij zelfdoding van wege een psychiatrische aandoe ning aanvaardbaar te vinden. Maar in de praktijk zijn ze uiterst terug houdend. Dat leidt ook binnen in stellingen tot dramatische situa ties. ENSCHEDE - Gedupeerden van kar tels moeten compensatie voor gele den schade krijgen. Dat stellen PvdA-Tweede Kamerle den Mei Li Vos en Anja Timmer in reactie op de zaak van een voor malige café-eigenaar, Rob Freriks uit Enschede, die het bestaan van een bierkartel bij de Nederlandse Mededingingsautoriteit en de Eu ropese Commissie aankaartte. Bij deelname aan een volgend kabi net wil de PvdA een compensatie voor kartelgedupeerden in een ak koord opnemen. Rob Freriks probeert al jaren der ving van inkomsten te verhalen op bierbrouwer InBev, die met Grolsch, Heineken en Bavaria prijs afspraken maakte. „De situatie van deze horecaman maakt nog eens duidelijk dat er eindelijk een rege ling voor gedupeerden van kartels moet komen. Daar heeft eerder eu rocommissaris Neelie Kroes te recht voor gepleit. Ook al vanwege de afschrikwekkende werking die daar van uit gaat richting kartels", zei Kamerlid Mei Li Vos gisteren. Mei Li Vos: „Er zijn uitgewerkte voorstellen bij Justitie, maar die blijven liggen." Het Tweede Kamerlid van de PvdA kondigt verder aan te willen onderzoeken of er een extra rege ling voor klokkenluiders bij kartel zaken in het leven moet worden geroepen. HOOFDDORP - Werknemers van FloraHolland gaan staken als het veilingbedrijf niet tegemoetkomt aan de cao-eisen van de vakbon den. Ze willen, hoger loon en een betere onregelmatigheidstoeslag. ï-UCHT-RUIT^t j~~ PAUL KUSTERS DEN HAAG Beslissingen over grote infrastruc turele projecten kunnen sneller worden genomen. Dat vinden de ministers Eurlings (Verkeer) en Huizinga (Vrom). Ze sturen een wetsvoorstel hierover naar de Tweede Kamer, zo werd gisteren na de ministerraad bekendge maakt. In die Nieuwe Tracéwet worden lagere overheden meer be trokken bij de besluitvorming. DEN HAAG Demissionair minister Gerda Ver burg heeft toestemming verleend voor de voorjaarsvisserij op mosse len. Ze mogen in mei uitvaren. Vol gens Verburg lijken onderzoeken aan te geven dat het een goed mos seljaar wordt. In 2009 werd 12 mil joen kilo mosselzaad opgevist. In 2008 mochten de mosselvissers niet op pad. Onduidelijkheid over komst toeristen uit buitenland. Luchtvaartmaatschappijen wereldwijd verliezen zeker 147 miljoen euro per dag. Transportbedrijven schatten schade van eerste dag in op 50 miljoen euro. DEN HAAG - De economische gevol gen van de IJslandse aswolk die het luchtverkeer heeft lamgelegd, zijn aanzienlijk. Vooral de interna tionale handel en het toerisme on dervinden hinder. Zo tasten recrea- tiebedrijven en hotels in het duis ter over het aantal buitenlandse toeristen dat voor een weekend trip naar Nederland komt. „In een gemiddeld aprilweekend komen er 140.000 buitenlandse toeristen naar Nederland, vooral voor een stedentrip", zegt een woordvoerster van het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congres sen (NBTC). „Daarvan komt 45 procent met het vliegtuig. Maar de meesten kunnen voor alternatief vervoer kiezen, zoals de Britten. De vraag is alleen in hoeverre zij dat ook gaan doen." Aan de ande re kant leveren de vele mensen die noodgedwongen langer in Neder land blijven, meer geld op. „Voor hotels is dit een duidelijke plus. Mensen die langer moet blijven, gaan vaak ook iets doen, bijvoor beeld een uitstapje naar de Keu kenhof', zegt ING-hoofdeconoom Charles Kalshoven. Er zijn meer bedrijven die profiteren, zoals de NS. Kalshoven denkt dat de min nen voor de economie uiteindelijk groter zullen zijn dan de plussen. Zakelijke reizigers kunnen ook niet vliegen. Toch kreeg KPN giste ren nog geen extra aanvragen bin nen voor telefonische vergaderin gen of videoconferenties. Volgens het NBTC is het een geluk bij een ongeluk dat de aswolk vanaf don derdagavond over Nederland waait. Internationale congressen en symposia vinden vooral mid den in de week plaats, waardoor niets hoefde te worden afgelast. Luchtvaartmaatschappijen lijden miljoenen euro's schade. KLM meldde gisteren dat de aswolk vijf tot tien miljoen euro per dag kost. Luchtvaartmaatschappijen wereld wijd verliezen zeker 200 miljoen dollar (147 miljoen euro) per dag. En ook hun beurskoersen dalen. Luchtvrachtbedrijven op Schiphol hebben gisteren werknemers naar huis gestuurd. „Het enige wat er nog gebeurt, is het in ontvangst ne men en opslaan van zendingen", aldus directeur Ben Radstaak van branchevereniging ACN. „Ieder een hoopt dat er dit weekend weer wordt gevlogen. Zo niet dan is de opslag snel vol en kunnen be drijven hun lading niet afgeven." Verladersorganisatie EVO schat de schade voor bedrijven die afhanke lijk zijn van export en import de eerste dag, gisteren, op 50 miljoen euro. „De eerste dag hebben onder nemingen hun productieproces nog niet kunnen aanpassen", zegt beleidsmedewerker Joost van Doesburg van EVO. De schade moet wel in perspectief worden ge zien, omdat het volgens Van Does burg om een miljardenmarkt gaat. Het Europese sorteercentrum van TNT Express heeft als thuishaven vliegveld Luik. Donderdagnacht zijn daar tweeduizend zendingen blijven staan. TNT heeft zevenhon derd vrachtwagens naar Luik ge roepen om pakketten op te halen. De bloemenhandel ondervindt hinder, maar verwacht de schade beperkt te kunnen houden als het vliegverbod niet te lang duurt. De export naar de VS ligt helemaal stil. obv. logies en ontbijt Diverse vertrekdata van mei tlm oktober Reiscode BE3UU62 St. Julians Bay Hotel*** Geniet van Malta met haar rijke cultuur en kleurrijke geschiedenis: een fantastische bestemming voor een rondreis. Tal van culturen en volkeren hebben hier hun stempel achtergelaten, tijdens deze rondreis maakt u kennis met dit mooie eiland. Uiteraard staan alle bekende hoogtepunten van Malta op het programma, zoals de hoofdstad Valletta en het buureiland Gozo. Maar u ziet ook de lokale cultuurtijdens een excursie naar een paar kleinere dorpjes. In het gebied dat de drie riddersteden genoemd wordt ziet u duidelijk de sporen van de vroegere Maltese ridders. boek met de reiscode op peterlanghout.nl en bespaar tot 10 of bel 7 dagen per week 0900-0991 015 p.m. MaVA Inclusief Stadswandeling in Valletta en bezoek aan de Malta Experience Bezoek aan Mdina, Dingli Cliffs en de botanische tuinen van San Anton Bezoek aan de drie steden met stadswandeling door Vittoriosa en boottour naarSenglea Bezoek aan de Zurrieq Vallei, Marsaxlokk en de Tprxien Tempels Rondleiding door de grot van Ghar Dalam Bezoek aan Gozo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4