voor kinderen eigenlijk? in delta En 't zag z'n stertje krullen... 3i iM. Betere reisinformatie op busknooppunten M PZC zaterdag 17 april 2010 'Dit soort instellingen zijn bij ons niet geregistreerd. Wij kennen ze niet, dus kunnen we ze ook niet controleren' Petra van Zuilen, woordvoerster Inspectie. 'Ik heb nog nooit een diploma hoeven te laten zien, of een verklaring van goed gedrag' Ingmar Zonder, eigenaar zorgbureau Klaver4 wordt niet of nauwelijks gecontroleerd. Saldo, de belangenvereniging van mensen met een persoonsgebon den budget. „Als je zelf zorg in huurt voor je kind, word van je verwacht dat je zelf de regie neemt. Wij adviseren wel altijd om naar een verklaring van goed gedrag te vragen. Bovendien vertel len wij ouders waar ze allemaal op moeten letten." Een verklaring van goed gedrag is verplicht voor taxichauffeurs en onderwijzers, maar dus niet voor mensen die kwetsbare groepen kinderen onder hun hoede heb ben. Verenigingen kunnen ervoor kiezen om zo'n verklaring ver plicht te stellen. Scouting Neder land doet dat bijvoorbeeld. „Ouders moeten niet bevreesd zijn om naar zo'n verklaring te vra gen", zegt Ivo Hommes van het ministerie van Justitie. „In de regel is het zo dat personeel van organi saties die met kinderen werken zo'n verklaring moet hebben. Als foto Peter Blok ze die niet willen laten zien, is het vervolgens aan de ouders om een afweging te maken." Van Tienhoven vindt dat er wel heel veel verantwoordelijkheid naar de ouders wordt geschoven. „Het is voor mensen zo vreselijk zwaar om de zorg voor hun kind over te dragen aan anderen. Ik zou het fijn vinden als er voor hulpver leners een kwaliteitskeurmerk komt, zodat ouders niet van alles zelf hoeven uit te zoeken." jaren voortvloeit. Die gevoelens van onbehagen zijn vooral terug te voeren op het feit dat Antwerpen in een ander land ligt. Hoorden Zeeuws-Vlaanderen en Midden-Zeeland bij België of Ant werpen bij Zeeland, dan zou de economische winst van zo'n druk ke scheepvaartroute waarschijnlijk al meer zijn verspreid. Een oplossing kan zijn de welvaart die de economische functie van de Westerschelde oplevert, beter ten goede te laten komen van de Zeeuwen. Dit is een opgave die Vlaanderen en Nederland samen moeten oppakken. Dit is het laatste deel van een serie over het Uitvoeringsprogramma Zuidwestelijke Delta de komende maanden aan bestuurders, belange norganisaties en individuele inwo ners wordt gepresenteerd. www.zwdelta.nl ïIMig^ilreg) 9 - naam prijswinnaar gewonnen prijs Jacqueline Poppe High Tea voor 2 personen, aangeboden door d'OuweWerf inVeere W.H. Scherpenisse Dinerbon t.w.v. 75 euro aangeboden door Grandcafé AnnoNu in Oostkapelle A. Troost Rabobank Wielertenue aangeboden door Rabobank Hulst, Terneuzen en Sluis Marja Rademaker Diner voor 4 personen en bezichting, aangeboden door Pannenkoekenmolen De Graanhalm in Burgh-Haamstede floor Enge! Reinhoudt Vuuf staertjes en een pitje in 't gat. Ra, ra, wat is dat? Dit raadseltje gaf ik de vorige keer op. Ant woord: een mispel. Mevrouw Knuit schrijft dat haar vader er nog iets voor zei: "Vuuf aertjes, vuuf staertjes en een pitje (of een pinne) in 't gat. Ra, ra, wat is dat?' Een lezer schrijft dat erbij dat vaak gedacht wordt dat mispels vrucht bomen zijn uit de 'goede oude tijd', maar dat is niet zo. Ze wor den nog volop gekweekt, ook in Zeeland. Verder schreef ik over moeilijkhe den bij het leren van Zeeuws. Bij voorbeeld wanneer wel en wan neer niet een stomme e op het eind van een woord. Het is kouse en sokke, maar broek en vest. Een lezer reageert met de suggesties dat het wellicht te maken heeft met mannelijke of vrouwelijke woorden. Dat zoeken we nog eens op. Verder kwam er een reactie op het Brabantse volksgedicht 'Moeders schort' Mevrouw Minnee van 'Mooi Zee land' kent het maar al te goed. Ze verzeeuwste het gedicht en ge bruikt het bij presentaties. Het 'ori gineel' is negentien coupletten lang. Hier volgen er enkele. M'n opoe droeg een schone/Een bont'n deur de weeke Een zwart''n voe de zondag/ Die dan wat deftig leeke. Ik zie m'n opoe's daegse schorte Nog mie het broad ertegen Voe a ze 't broad gieng snieë/ Vroeg ze God eest om een zegen. M'n opoe's daegse schorte Daè kroop ik stik graag onder/ As ik vee verlegen was Of benauwd voe sturm of donder. M'n opoe's daegse schorteDie was aoltied bie d' and/ Ze voog er zelfs m'n snotneuze mie af/Ik was er vas te klant. In m'n opoe's daegse schorte /Dat 'k nog nie verteld /Wiere ok de boantjes in 'edopt/En de petaten in escheld. A m'n opoe's daegse schorte/Toet op d'n draed toe was verslete Was 'n as stof of scheuteldoek /Bie lange nae nie vergete. Van dit gedicht bestaan meerdere versies. Ieder die het gebruikt, doet er wat af of toe. Zo vindt het misschien wel zijn weg door heel Nederland. Een ander aardig voor beeld van zo'n volksverhaal is het verhaal van hoe het varken aan zijn krulstaart komt. Ik kwam het tegen in een Brabantse versie, maar het is oorspronkelijk een ver haal van Fellx Timmermans. Wie weet bestaat daar ook al een Zeeuwse versie van of wil iemand het vertalen. God bekleedt de dieren met een vacht of haar in mooie kleuren. Het varken moet lang wachten op zijn beurt en zoekt ondertussen naar een lekker hapje. Hij komt te laat terug. De kleren zijn op. De lie ve Heer heeft medelijden 'en van spijt draaide onzen Lieven Heer zijn gouden lokken om zijn vin ger. En er bleef ene schone kurken trekkerslok aan hangen, en met een had hij het trieste slappe staartje van het verken in het oog, en schoot hem een echt schoon ge dacht te binnen.' 'Toen keek 't verreke om en 't zag z'n stertje krullen /en 't knorde van plezier, - en al de bonte prul len van haon en pappegaai, van pauwen was 't vergeten. Dê stertje kos vergimd schoon wiebelen bij 't eten. En 't trippelde op z'n teen tjes, trots as 'n madam, omdat 't nog zo laot aon zo'n schoon ster tje kwaam. Q Reacties naar cn.zeeuws@zeelandnet.nl of Werri- laan 21,4453 CA 's-Heerenhoek. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Op veertien grote busknooppunten in Zeeland ko men displays waarop de actuele vertrektijd van de bus af te lezen is. Het provinciaal bestuur trekt daarvoor een miljoen euro uit. Het systeem (een zogeheten Dyna misch Reis Informatie Systeem) komt er op nadrukkelijk verzoek van busreizigers. Bij de haltes staan wel borden waarop de ver trektijden te zien zijn, maar die kunnen wel eens afwijken van de echte vertrektijd. Het nieuwe sys teem laat reizigers meteen zien hoe laat hun bus exact vertrekt. De busknooppunten zijn: Tolplein 's Heerenhoek Veerplein Breskens Goes Busstation NS Hulst Busstation Middelburg Busstation NS Oostburg Ziekenhuis Renesse Transferium Terneuzen Westerscheldetunnel Terneuzen Ziekenhuis Tholen ten Ankerweg Vlissingen Betje Wolffplein Vlissingen NS station Zierikzee 't Sas Zierikzee Busstation Daarnaast komen er schermen op de twee fast ferry's en bij vijf cen trale locaties, zoals ziekenhuizen. Vanuit Zeeuws-Vlaanderen rijden diverse bussen van en naar Vlaan deren. Overleg tussen de diverse busmaatschappijen moet ertoe lei den dat reisinformatie over Neder landse en Vlaamse ook op de dis plays komt te staan. Het merendeel van de displays zal vermoedelijk eind dit jaar of begin volgend jaar werken. Voor de aan schaf en het onderhoud is een Eu ropese aanbesteding nodig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 33