De Lange Jan brandend 281 zei Raad Goes slaat alarm over geldautomaten Abdij mooie gelegenheid Instructieavond over Web 2.0 Themadag over Indiase chakra's Voorlichting over medicijngebruik Sfeervolle keukens zaterdag 17 april 2010 door Frank Balkenende GOES - Het Goese college van bur gemeester en wethouders gaat pra ten met banken om ervoor te zor gen dat er voldoende pinautoma ten in de binnenstad blijven. De gemeenteraad nam daarover donderdagavond unaniem een mo tie aan. Op de Grote Markt is op dit moment geen pinautomaat meer door sluiting van de inmid dels met ING gefuseerde Postbank, die twee pinautomaten aan de markt in bedrijf had. ING streeft ernaar twee pinautomaten in de binnenstad te behouden, maar de teloorgang van de twee flappentap- pen is nog (steeds) niet gecompen seerd. Daarnaast zal ABN/Amro de Singelstraat verlaten om bij fu siepartner Fortis Bank in de Stads poort in te trekken. Volgens de raadsfracties kunnen de overige pinautomaten in de bin nenstad op hoogtijdagen zoals kerst en pasen de vraag naar con tant geld niet aan. De midden stand en horeca lijden daar onder. De motie, die uit de koker van de WD komt, geeft volgens de libera le fractievoorzitter én horecaonder nemer Dick van der Velde de ur gentie van het probleem aan. „Het is toch vreemd dat een consument in een winkelstad als Goes moeite moet doen om in het centrum aan contant geld te komen. Horeca en middenstand lopen er inkomsten door mis. Een kopje koffie reken je zelden af met je pinpas. Datzelfde geldt voor aankopen op de week markt. Als dat een tijdelijke situa tie is, dien je geen motie in, maar dit begint wel erg lang te duren en dat is geen reclame voor Goes." Volgens Van der Velde moet het college in overleg met banken en ondernemers in de binnenstad. „De banken exploiteren de geldau tomaten, de ondernemers hebben de panden. Er moet op of rond de Grote Markt toch een plek voor nieuwe geldautomaten te vinden zijn. Kijk, we hebben een verzink- baar toilet op de markt. Als je zo'n pispaal voor elkaar kunt krijgen, moet dat ook mogelijk zijn met een pinpaal." Het afgelopen jaar hebben tientallen Middelburgers in deze serie verteld over het le ven in de stad voor het bom bardement van 17 mei 1940. In de aanloop naar de her denking volgende maand sluiten we deze rubriek af met drie verhalen van men sen die het bombardement meemaakten. door Carla van de Merbel Zoals veel Middelbur gers zag Piet Geldof (toen 15, nu 85) het vanaf zijn evacuatie adres op Walcheren gebeuren: op de avond van die ze ventiende mei stortte de Lange lan brandend tegen de vlakte. Het centrum van de stad stond in lich terlaaie. „Veel mensen stonden te kijken. Het was verschrikkelijk." Geldof verbleef die avond in Sint Laurens. De stad was grotendeels geëvacueerd. Toch kwamen 22 mensen om. De volgende dag keerde Geldof al terug naar zijn huis in de Lange Gortstraat, waar hij met zijn vader woonde (zijn moeder en broertje waren in de jaren dertig aan tbc overleden). „Alles was er nog. Al leen een kledingstuk aan de was lijn was verbrand." Voor veel stads genoten was de thuiskomst anders en waren huis en spullen in de vuurzee verloren gegaan. Achthon derd gezinnen waren dakloos ge worden. „De Korte Giststraat was weg, de Lange Delft, de Markt... Het brandde nog, die volgende dag. Het graan dat in het verwoes te Entrepotgebouw lag, heeft nog weken gesmeuld." De oorlog was ook voor Geldof op 10 mei begonnen. „Ik werd 's och tends wakker van de Duitse vlieg tuigen die overkwamen. Die pro beerden te landen op het vliegveld van Vlissingen, maar dat lukte niet omdat er allemaal karren op het veld waren gezet." Verder gebeur de er die dag nog weinig in de stad. 's Middags kwam Geldof Franse soldaten tegen in de Langeviele. „We riepen 'vive la France'. Dat vonden ze leuk. Er kwamen van uit Zeeuws-Vlaanderen meer Fran sen naar Walcheren. Ik dacht toen nog: 'we redden het wel'. Geldof zat op de mulo in de Ne- derstraat. De school ging dicht om dat het gebouw nodig was voor de VLISSINGEN Bibliotheek 't Spui in Vlissingen houdt dinsdag tussen 19.00 uur en 22.00 uur een instructieavond over 'Web 2.0' internetdiensten. Deze term verwijst naar de tweede fase in de ontwikkeling van inter net. Er wordt uitleg gegeven over Twit ter, Hyves, Flickr en e-books. Le den betalen 2,50 euro, niet-leden 5,00 euro. Opgeven via activiteit@spui.nl. Hoek van de Spanjaardstraat en de Sint Pieterstraat gezien vanaf de Balans. huisvesting van gemobiliseerde mi litairen. „Dat kwam goed uit, want ik had m'n tentamen niet ge leerd." Geldof vond een nieuwe, spannender invulling van zijn tijd: „Ik zat bij de padvinderij en we werden gevraagd of we voor or donnans wilden spelen, voor boodschappenjongen." Niet veel jongens deden dat, Geldof wel. Vanuit het politiebureau bracht hij folders rond met informatie voor de burgers over wat te doen bij een luchtaanval en wees hij Franse militairen de weg in de stad. Ook werd hij erop uit gestuurd om werknemers van De Schelde te melden dat ze naar Vlissingen moesten om te helpen schepen naar Engeland te transporteren. In de dagen voor 17 mei vlogen re gelmatig Duitse vliegtuigen over en werd daaruit geschoten. Twee padvinders stonden op de Lange jan en deden verslag van wat ze za gen. Van hen kwam op 17 mei het eerste bericht van het naderend onheil: 'Ontploffingen op de Sloe- dam'. Rond één uur 's middags werden Geldof en de andere pad vinders door inspecteur Verburg van politie gesommeerd naar huis te gaan en hun padvindersuni form uit te doen. „Onderweg naar huis kwam ik niemand tegen. Ie dereen was weg." In de Lange Gortstraat trof Geldof- een leeg huis, maar zijn opa kwam hem even later halen en nam hem mee naar zijn huis in de Winter- straat. Het was inmiddels twee uur. „Toen kwamen de eerste vlieg tuigen en bommen. Vlakbij de Winterstraat, daar waar nu de Blauwedijk is, was de Teerpakhui- zenstraat. Daar viel een bom. Het De serie Middelburg 1940 le vert nogal wat reacties op van lezers. Zo schrijft Abraham van den Driest (1913) ons over de Stroopoort waar hij met zijn broer een werkplaatsje voor motorfietsen had. „Eerst sleutelden we vanuit de kel der aan de Nieuwstraat aan motor fietsen. Dat betekende met de mo torfiets van straat langs de kelder trap naar beneden. Na reparatie moesten we de motor weer langs MIDDELBURG De stichting voor praktische filoso fie Zeeland houdt morgen een the madag over de geheime wereld van de chakra's. Deze Indiase genees kunde gaat uit van energiecentra in het lichaam. Naast studie worden er oefeningen gedaan. De themadag wordt gehouden tus sen 9.00 tot 16.00 uur in het Pad- ma-centrum in de Verwerijstraat in Middelburg. diezelfde trap naar boven sjouwen. Dat alles was eigenlijk geen doen en daarom verhuisden we de werk plaats naar een pakhuisje in de Stroopoort. Dat was een doodlo pend straatje dat eindigde bij het magazijn van schoenhandel Lar- zen. Wanneer je daar binnen ging en recht door de winkel de Lange Delft overstak, kon je zo de Sint Janstraat ingaan. Op het einde van de Stroopoort was de wassmelterij van (drogisterij) Schulte en Thie- VEERE De Commissie Welzijn Ouderen in Veere houdt in samenwerking met de Stichting Welzijn Veere een voorlichtingsbijeenkomst voor vijf tigplussers over medicijngebruik. De bijeenkomst vindt plaats op dinsdagmiddag 27 april vanaf 14.00 uur in zorgcentrum Nieuw Sanden- burgh in Veere. Na de pauze vertoont C. de Buck dia's van de stad Veere en omge ving. Wordt het een prachtige moderne of een stijlvolle klassieke? Laat u inspireren in onze showroom en ontvang advies op maat Waldammeweg 2,4338 PJ Middelburg Tel: 0118-625055 wvyw.raabkarcher.nl eeuw Calvijn College Goc* Klein rranlcrijk I p bijdragen van: Jan 2!>'emer jjans {krabbendam f ja-tof-cvi; dichlc. t~iiüioricu^ en docent «m/j Verhafci i verte fir" dc f(óoScvt!tAcademy /Rietdekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30