Markt voor bedrijfspanden krabbelt op Bouwers hebben last van crisis en winter bedrijfs onroerend goed 35 De voorraad aan orders voor Nederlandse woning- en kantoor bouwers is op het laagste punt in driejaar beland. Dat blijkt uit cijfers van het Economische Instituut voor de Bouw (EIB). GOES - De omvang van de orderpor tefeuille daalde in februari met 0,2 maand tot 5,6 maanden. Vorig jaar rond dezelfde tijd hadden bouwers van kantoren en woningen nog voor 6,7 maanden aan werk in het verschiet liggen. De crisis speelt de bouwers parten. Zowel de woningbouw als de bouw van kantoorpanden is flink teruggelo pen. Bovendien hebben de bouwers ook last gehad van de strenge winter. Zo stelde in februari derrig procent van de bouwbedrijven problemen te hebben gehad met het winterse weer. In januari klaagde zelfs de helft van de bouwers over de omstandigheden. Het gaat zo slecht in de sector dat 27 procent van de bouwers inmiddels overweegt om werknemers te ont slaan. De markt voor bedrijfs on roerend goed trekt in Zee land voorzichtig weer wat aan. Twee rapporten die deze maand over de landelijke markt versche nen, temperen het voorzichtige enthousiasme echter enigszins. Want met de vraag naar kantoren en winkelruimte is het nog steeds kwakkelen geblazen in Neder land. door Dennis Rijsbergen ge huurprijzen een rol spelen. Op slot Maar de winkelpanden zijn zeker niet het enige zorgenkindje in Zeeland, stelt Paul Fermont. Een ander pro bleem is dat de markt voor bedrijfs ruimten op bedrijventerreinen nogal op slot zit. "De stap naar nieuwbouw is op dit moment voor veel bedrijven en ondernemers te groot. Ook raken ze hun huidige pand nauwelijks kwijt", zegt Fermont. "Ik vrees dat het nog wel enige jaren duurt voor dat die markt in Zeeland weer ge zond is." Een ander onderzoek dat de ze maand gepubliceerd werd, rept van een kantoren markt in' zwaar weer. Volgens Dynamis Vastgoedcon- sultants en Makelaars in hun jaarrap port 'Sprekende Cijfers Kantoren- markten 2010' zal de vraag naar kan GOES - Zelfstandige winkeliers ver dwijnen steeds meer uit de belangrijk ste winkelstraten in Nederlandse ste den. Die conclusie trekt onderzoeks bureau Locatus deze maand. Het gaat zo slecht met de kleine winkeliers, dat als er niets gebeurt ze in 2022 hele maal van de A-locaties verdwenen zijn, stellen de onderzoekers zelfs. De kleine detailhandel heeft last van de moordende concurrentie van online webwinkels en de grote winkelke tens. Deze trend heeft gevolgen voor het beeld in de winkelstraten. Zijn het niet de grote ketens die de panden overnemen, dan is er wel sprake van leegstand. Ook Paul Fermont van Faasse en Fer mont Bedrijfshuisvesting ziet steeds meer lege winkelpanden in de Zeeuw se binnensteden. "In de detailhandel gaat het erg slecht. Dat merk je als je op de A-locaties loopt. Voorheen zag je nauwelijks leegstand, tegenwoor dig staan er wel panden leeg." Loca tus vindt dat de overheid de huurwet geving moet aanpassen. Nu nog kan een huurder zijn huur contract aan een ander doorverko pen, zonder dat de verhuurder daar toestemming voor hoeft te geven. Op die manier belanden heel wat winkel panden in handen van grote ketens. Winkeliers die in grote zorgen zitten en de steeds hogere huurkosten niet meer kunnen opbrengen, laten zich namelijk vaak uitkopen door de grote ketens. MKB-Nederland en Detail handel Nederland, zien vooralsnog niets in een aanpassing van de huur wetgeving, omdat die kleine winke liers ook juist bescherming biedt. Wel vinden beiden organisaties dat te ho Het gaat slecht met de kleine winkeliers, zegt onderzoeksbureau Locatus. Foto: Denvon Media SMALLEKADE 13/15 - BÉURSTRAAT12/14 toorruimte in Nederland in 2010 niet of nauwelijks aantrekken. Het eerste kwartaal van dit jaar is zelfs sprake van een forse opnamedaling van 31 procent, vergeleken met dezelfde pe riode van het vorige jaar. De daling gaat gepaard met een stijgend aanbod- cijfer. Met andere woorden, in Neder land komen steeds meer kantoren leeg te staan. Een trend die Paul Fermont in zijn Zeeuws werkgebied eigenlijk niet ziet. Sterker nog, Faasse en Fermont Bedrijfshuisvesting heeft ondanks de crisis een redelijk goed jaar achter de rug, zegt Fermont. Onder meer door een redelijke kantorenmarkt. "Vorig jaar hadden we een omzetdaling van vijf tot zeven procent en dat is niet slecht als je bedenkt dat het landelijk om percentages van dertig, veertig procent omzetdaling gaat. Bij ons be drijf zien we de laatste tijd zelfs een sterke toename van de vraag naar kan toren. Daarmee loopt ook de leegstand van kantoren terug. Ik verwacht dat de kantorenmarkt in Zeeland op korte termijn weer gezond is." Fermont heeft wel een verklaring waarom in Zeeland de kantorenmarkt het best goed doet. "Dat komt onder meer omdat er de laatste tijd in Zeeland minder kantoren zijn gebouwd. Voor heen wilde men nog wel eens op risi co bouwen. Dat is nu met de crisis voorbij. Dus ja, de crisis is wel ergens goed voor geweest, al moet die na tuurlijk niet al te lang duren." De goedmarkt voor bedrijfspanden weer wat op. Vooral ook omdat bedrijf spanden nog steeds aantrekkelijk zijn als beleggingsobject, stelt Fermont vast. "Er komt weer geld los. En ik verwacht dat ook de komende tijd het aantal beleggingen nog meer aan- aan- en verkoop van winkelpanden en bedrijfsruimten in Zeeland loopt dus niet bepaald denderend. Kantoor panden daarentegen gaan weer rede lijk goed van de hand. Door de bank genomen krabbelt de Zeeuwse vast- trekt. Je ziet dat beleggers liever hun geld investeren in vastgoed, dan dat ze hun geld wegzetten bij de bank. Bovendien zijn de beurzen nog steeds wat grillig en zoeken beleggers enige vastigheid." Foto: Denvon Media Markt voor bedrijfspanden trekt aan. Verkoop: Sinke Komejan Bedrijfsmakelaars Molenwater 97. Middelburg j Tel (0118) 62 00 62 bedrijfsmakelaarsfn sinke.nl www.sinke.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 147