Opening kreeftenseizoen was weer feest kreeft Administratiekantoor Van Beers BV 27 Op de laatste donderdag van maart wordt traditiege trouw de eerste Oosterschelde- kreeft binnengebracht in Zierik- zee, dé Kreeftenstad van Neder land. Dit jaar gebeurde dat extra feestelijk vanwege het tweede lus trum van de initiatiefnemer Stich ting Promotie Oosterschelde- kreeft. door Loes van der Hoeven ZIERIKZEE - In de ochtend van de zonovergoten 25e maart vertrokken uit de haven van Zierikzee een party schip en vijftien platbodems met aan boord ruim 550 gasten en 45 media vertegenwoordigers richting de Oos- terschelde om daar getuige te zijn van het lichten van de eerste fuik van kreeftenvisser Jan van Westenbrugge.. Deze feestelijke handeling door drie ambassadeurs, de heren S. Gohi van Argentinië, L. Prat y Coll van Spanje en L. Carbonez van België en de tijde lijk Zaakgelastigde van de Ambassade van het Koninkrijk der Nederlanden in Brussel mevrouw T. van Gooi speelde zich af aan boord van zijn boot, de inmiddels vermaarde ZZ 14. Uit hun handen mocht de Commissa ris van de Koningin in Zeeland me vrouw Karla Peijs, het eerste exem plaar in ontvangst nemen. Pas nadat zij de grote schare van fotografen ruimschoots de gelegenheid had gege ven om de Rolls Royce onder de kreeften te vereeuwigen, gaf zij hem door aan chef-kok Niels Le Roij van Hotel/Restaurant 'De Korenbeurs' Karla Peijs showt de eerste kreeft, gevangen in de Zeeuwse wateren. opl april en'loopt tot en met 15 juli. Superieure kwaliteit Voorzitter Luit Ezinga van Stichting Voor de kreeft in de pan gaat, moet hij schoongemaakt worden. Foto: Loes van cler Hoeven uit Kortgene, lid van de Kring van de Zeeuwse Kreeft, die hem in de kom buis bereidde voor de gasten. Voor deze feestelijke gebeurtenis ver leent het Ministerie van LNV jaarlijks een speciale ontheffing, want het Zeeuwse kreeftenseizoen start pas Promotie Oosterscheldekreeft was en thousiast over de kwaliteit van de kreeft."Het gaat goed met onze Oos terscheldekreeft. Dit jaar is het vlees zacht en fris en dat gaat prima samen met de Argentijnse wijn Las Perdices Viognier 2009 die wij hebben verko zen tot Kreeftenwijn 2010." In zijn welkomsttoespraak eerder die dag sprak de voorzitter de hoop uit dat de MRC-certificering die de Zeeuwse kreeft toekomt vanwege de duurza me wijze waarop die wordt gevan gen, niet lang meer op zich laat wach ten. Burgemeester Gerard Rabelink van Schouwen-Duiveland pleitte voor meer steenstort over de afgelopen winter in de Oosterschelde als kustver dediging gestorte staalslakkenomdat dat de holletjes en spleten biedt waar in kreeften kunnen wonen. Commissaris van de Koningin Karla Peijs gooide een balletje op met haar woorden tot het bestuur van de Stich ting Promotie Oosterscheldekreeft: "Het mag dan wel het tiende jaar zijn dat de stichting bestaat, maar het is pas de negende keer dat de feestelijke opening wordt gevierd. Dus volgend jaar hebben we zeker weer een lus trum te vieren.". In het kader van haar tweede lustrum organiseert Stichting Promotie Oos terscheldekreeft diverse activiteiten. Op 23 april 2010 vindt op Neeltje Jans een symposium plaats dat in het teken staat van het duurzaam vermark ten van de Zeeuwse kreeft. Vanaf die datum zal daar ook een kreeften ten toonstelling te bezichtigen zijn. Luctor et Emergo Kreeft kan slecht tegen zoet water en kou. Vroeger stroomden er nogal eens grote hoeveelheden zoetwater de Oosterschelde in. Dat, gecombi neerd met strenge winters, leidde er toe dat met een zekere regelmaat gro te sterfte optrad onder de kreeftenpo pulatie. Slechts de sterkste exempla ren overleefden deze voor hen barre omstandigheden en bouwden een nieuw bestand op. Daardoor en door de geïsoleerde ligging ten opzichte van de omliggende zeegebieden heb ben de Oosterscheldekreeften een uniek DNA gekregen én een extra fij ne smaak. Tijdens de bereiding van de kreeft, waarvan het beestje zelf niets merkt omdat hij geen centraal zenuwstelsel heeft, brachten de genodigden een be zoek aan de Visafslag van Colijns- plaat. Daar zette directeur Johan van Nieuwenhuyzen hen het veilingpro- Foto: Marijke Folkertsma. ces uiteen en verzorgde een rondlei ding door het gebouw. Als volleerd vissorteerster bracht Karla Peijs de echtgenote van de Argentijnse ambas sadeur de kneepjes van dit ambacht bij. Jump! De bekende acteur en komiek Quin- tis Ristie veilde op woensdag 31 maart om exact 14.00 uur de eerste kreeft voor maar liefst 6200 euro op de Visafslag in Colijnsplaat. Dit be drag is geschonken aan Jump!, het jeugdfonds van de Nederlandse Hart stichting, het goede doel van 2010. Daarna vonden alle andere Ooster scheldekreeften hun weg naar de han del en restaurateurs. Gedurende het vangstseizoen zijn er verspreid over Noord- en Mid den-Zeeland tien restaurants die een samenwerking kennen, de Kring van de Zeeuwse Kreeft. Zij hebben een speciaal Oosterscheldekreeften menu op de kaart staan. Alle menu's ver- "schillen, maar hebben een uniforme prijs van 59,50 euro. www. oosterscheldekreeft. nl Voor complete advisering en begeleiding van uw bedrijf. O.a.: Belastingzaken, jaarrekeningen, boekhoudingen, loonadministraties, financieringsvraagstukken. Wij zijn lid van de NOAB en ook internationaal actiéT. Jacob Catsstraat 10 - 4364 AM Grijpskerke telefoon (0118) 59 28 28 - fax (0118) 59 32 11 www.admvanbeers.nl Het smaakt weer best, die typisch Zeeuwse lekkernij. Foto: Marijke Folkertsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 139