Agrarische kinderopvang opvang Zaterdag 12 juni 2010 www.deltaridefortheroses.nl 23 NISSE - Boeren zoeken steeds vaker naar nevenactiviteiten om hun immer kariger wordende boereninkomen aan te vullen. Vandaar dat overal in Nederland zorgboerderijen worden opgezet en nu dus ook agrarische kin derdagverblijven. Boonman en haai man runnen naast het boerenbedrijf in Nisse ook zorgboerderij De Akker- winde. Niet uit financiële noodzaak, benadrukt Boonman. Het is een roe ping voor de Zeeuwse. "Ik had ook lerares kunnen blijven. Maar het is al tijd mijn droom geweest om een kin deropvang te beginnen." Dat het enkele jaren geleden uiteinde lijk toch is uitgelopen op het opstar ten van een zorgboerderij, heeft te maken met de moeilijke regelgeving destijds. De gemeenten zorgden voor de kinderopvang en daarnaast was er in de regio één grote aanbieder van kinderopvang actief. "Die zaten niet op mij te wachten", aldus Boonman. De Akkerwinde is inmiddels een be grip in de regio. Mensen met een ver standelijke beperking werken er op het land, in de houtbewerkingsruim te, het atelier of in de winkel. Intus sen is ook man Wilfried bij De Akker- winde betrokken. "Hij is nog voor zestig procent boer en voor veertig procent werkzaam bij De Akkerwin de. Hij is het boerenwerk efficiënter gaan doen, zodat hij kan meehelpen bij de dagbesteding", legt Boonman uit. "Het is goed te doen, want we hebben met veertig hectare grond maar een gemiddeld akkerbouwbe drijf. Er zijn maar weinig boeren die een bedrijf van deze grootte fulltime runnen." Zorgboerderij De zorgboerderij is Boonmans lust en leven. Toch is die droom van het op zetten van een kinderopvang nooit verdwenen. "Het is altijd blijven krie belen." Toen twee jaar geleden het kleine boerderijtje van een bejaarde buurvrouw te koop kwam te staan, kochten Boonman en haar man het pandje. "Bovendien raakte ik in con tact met de Verenigde Agrarische Kin deropvang. Toen ik hoorde dat die op basis van franchising allerlei vesti gingen had, wist ik het: 'Nu durf ik het aan.' Nederland is toch een regel- land. Als je bent aangesloten bij de vereniging dan maak je meteen onder deel uit van haar kwaliteitssysteem die Marjo Boonman met haar kinderen bij de Zeeuwse boerderij die volgend jaar moet zijn verbouwd tot kinderdagopvang Foto: Denvon Media zorgt dat alle eisen zijn gewaar borgd." Het boerderijtje wordt zowat geheel gesloopt. Alleen de beeldbepalende voorgevel blijft staan, net als het hou ten geraamte van de nu nog vervallen boerenschuur. Dit vooijaar begint dan de complete herbouw tot een mo derne kinderopvang met nadrukkelijk de boeren uitstraling. Boonman wil wel nog een misverstand uit de weg ruimen: de kinderopvang is niet al leen bedoeld voor kinderen van boe ren. Ieder kind is welkom, stelt ze. Wel is de kinderopvang erg op de na tuur gericht. Zo komt er een natuur lijke speeltuin waar .kinderen de na tuur kunnen ontdekken. Ook kun nen de kinderen hun eigen fruit pluk ken uit de moestuin, maken ze zelf sap en jam en zijn de kinderen sowie so veel buiten te vinden. "We heb ben zelfs buitenbedjes. Dus de kinde ren slapen vaak buiten. Het zijn een soort hokjes waarin ze slapen. Erg ge zond. In Groningen doen ze het vaak en in Noorwegen gaan ze daar heel ver in", legt Boonman uit. "Daar sla pen de kinderen nog tot min tien gra den buiten, in thermopakjes, dat wel. Nou, zo ver gaan we niet. Maar het is wel zo dat kinderen buiten veel beter slapen dan binnen." Veiligheid Rust, ruimte, natuur, veiligheid en Er zijn acht dagbestedingsplaatsen. "Er komt een apart gebouw bij de op vang waar deelnemers van De Akker- winde kunnen werken. Ik denk dan aan de was verzorgen, bedjes opdek ken, fruit snijden, de Pampers op maat sorteren, ramen zemen en dat kinderen. Bovendien zijn mensen met een verstandelijke beperking zo lief met kleine kinderen. Het is zo mooi om te zien hoe zorgzaam ze zijn, teiwijl ze zelf ook zorg nodig hebben." Een student van de Hoge school Zeeland gaat bovendien in Van de oorspronkelijke boerderij blijft alleen de voorgevel staan. Fietsen voor een goed doel geeft een goed gevoel" Inschrijven: n behoeve van M\Ëiauaaai veel persoonlijk contact zijn de pijlers waarop de agrarische kinderopvang wordt gebouwd, zegt Boonman. Vol gend vooijaar moet kinderopvang Windekind haar deuren openen. De opvang is voor kinderen van nul tot vier jaar en hanteert reguliere tarie ven, zegt Boonman. Er zijn 24 kind plaatsen beschikbaar en de opvang geeft werk aan vijf pedagogisch mede werkers en een groepsleider voor de dagbesteding. Want ook dat is een on derdeel van de kinderopvang in Nis- se: Deelnemers van De Akkerwinde helpen mee bij het kinderdagverblijf. soort werkzaamheden. En als ze het heel goed doen, mogen ze mee met de pedagogisch medewerkers wande len met de baby's en peuters." Boon man beseft dat ze bij ouders die hun kinderen naar het Windekind willen brengen, wel wat vooroordelen moet wegnemen. "Er zullen ouders zijn die wat huiverig zijn dat er ook mensen met een verstandelijke beperking rondlopen. Maar de. begeleiding is goed. En doordat zij huishoudelijke taken doen, houden de pedagogisch medewerkers veel meer tijd over voor persoonlijke aandacht voor de Foto: Denvon Media kaart brengen welke competenties de deelnemers van De Akkerwinde no dig hebben om bij Windekind te kun nen en mogen helpen. Boonman denkt dat de agrarische dagopvang een groot succes wordt. "We worden nu al door mensen gemaild of ze er mogen werken. Qua personeel maak ik me dan ook geen zorgen. Wel zul len we vanaf de zomer actief reclame moeten gaan maken en ouders heel goed uitleggen dat Windekind een heerlijke plek is, waar we de natuur, veiligheid en de kleinschaligheid hoog in het vaandel hebben." door Dennis Rijsbergen Er zijn in Nederland bijna vijf tig boerderijen die agrari sche kinderopvang bieden. Zorg- onderneemster Marjo Boonman uit Nisse wil volgend jaar de eer- I ste zijn die in Zeeland een derge- i lijke kinderopvang opent. Waar- I om loopt een plattelandsprovin- 1 cie als Zeeland zo achter qua agrarische kinderopvang? "Het gaat misschien toch minder slecht met de Zeeuwse boeren, dan we denken", verklaart Boon-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 135