Haven Gent is in opmars Symposium Bezoek je buren haven Transport Logistiek Het gebied tussen Terneuzen en Gent is bezaaid niet bedi Foto: duofoto Het project Gentse Kanaalzone is een treffend voorbeeld van grensoverschrijdende samenwerking. Bel gië en Nederland werken effectief samen in het kader van duurzame ontwikkeling van de kanaalzone Gent-Terneuzen. De haven van Gent behaalde onlangs de tweede plaats bij de ESPO Award, de Europese award voor de haven die het best de sociale integratie met haar stad of ruimere gemeenschap weet te verbe teren. De haven kreeg deze speciale vermelding vanwege de samenwerking in het kader van de kanaalzone Gent-T erneuzen. door Henk van de Voorde GENT /TERNEUZEN - „Uiteinde lijk staat de Gentse haven tussen de ha ven van Gijon, die de eerste prijs weg kaapte, en Genua, die de derde plaats behaalde. Het is een hele eer om tus sen ^dit gezelschap te staan. Hiermee zetten we-ons met de duurzame ont wikkeling van de Gentse haven en de Gentse Kanaalzone aan kop van de Europese havens. Zo laten we bijvoor- Ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van de Stich ting Promotie Oosterschelde- kreeft (SPOK) wordt op vrijdag 23 april in het Waterpaviljoen op Neeltje Jans een symposium ge houden met als onderwerp: het vermarkten van de Zeeuwse kreeft'. Het is de bedoeling om de keten van 'visser naar consument' te bespreken, waarbij de duurzaamheid in de keten als rode draad geldt. Sprekers zijn on der meer G. Thissen van de Raad voor Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit in Brussel, kreeftenvisser Genie van den Hoek en Marnix van Stralen van adviesbureau MarinX beeld de Scandinavische, de Britse, de Nederlandse en andere Belgische ha vens achter ons. Het is zonder meer een mooie erkenning op Europees ni veau voor de inspanningen die al sinds 1993 worden geleverd", aldus Christophe Peeters, voorzitter van het Havenbedrijf Gent. In weeiwil van de crisis zijn er in de Gentse haven in totaal vijfhonderd openstaande vacatures, zoals bleek op de jobbeurs van begin maart. Er wordt zowel op het. Vlaamse als het Nederlandse achterland gemikt om deze vacatures zo goed mogelijk in te vullen. „Het aantal openstaande vaca tures is weliswaar honderd minder dan verleden jaar, maar we merken dat er weer beweging komt op de ar beidsmarkt. Een toenemend aantal be drijven heeft vacatures", aldus Peter Van Severen, directeur van De Gent se Havengemeenschap (Vegho). Er zijn in totaal 28.000 mensen werk zaam bij de driehonderd bedrijven in de haven van Gent Duurzaam Er wordt in de grensregio ingezet op initiatieven met een duurzaam karak- De gastbedrijven van de vier de editie van het Be- zoek-je-Buren project van de Vlissingse Bedrijven Club (VBC) zijn gesitueerd op bedrijventer- VLISSINGEN - Souburg-Ritthem: Dijkwel Auto Shopping Centre, Ima- bo LOGUS Vlissingen, Kuzee Bedrij vengroep en Van Ameyde Marine. De bijeenkomst is dit jaar op dinsdag 20 april, van 14.45 tot '18.00 uur. Met het Bezoek-je-Buren project wordt men in de gelegenheid gesteld om eens een kijkje achter de scher men te nemen bij collega-onderne mers in Vlissingen. Het project is uitgegroeid tot een hooggewaardeerde bijeenkomst die zowel informatief als leerzaam is. Door het informele karakter is het te gelijkertijd een perfecte gelegenheid om de andere leden van de VBC be ter te leren kennen. Tijdens deze ac tieve bijeenkomst bezoekt men in kleine groepjes de gastbedrijven. De gastheren vertellen graag over hun ac tiviteiten en geven een rondleiding door hun bedrijf. ter. In heel Europa groeit het besef dat de bodem van de voorraad fossie le brandstoffen in zicht komt. Bio brandstoffen - vervaardigd van grond stoffen als palmolie, koolzaad, sojabo nen en zonnebloemen - vormen geen belasting voor het milieu want er is geen C02 uitstoot, de belangrijkste veroorzaker van het broeikaseffect. Tevens is men met deze vorm van energie niet afhankelijk van politiek instabiele landen. 'Bio Base Europe' zet de grensregio Vlaanderen-Neder- land op de kaart als een Europees clus ter van biogebaseerde bedrijvigheid met een wereldwijde uitstraling en aantrekkingskracht. Het is één van de grootste projecten dat sinds de start van de Vlaams-Ne derlandse Interregprogramma's in 1991 werd gesubsidieerd. Biobase Eu rope krijgt extra steun in de rug van de provincies Zeeland en Oost-Vlaan deren, van de Vlaamse Overheid en van het Nederlandse Ministerie van Economische Zaken. De looptijd van het project is van 1 januari 2009 tot en met 31 december 2011Onder de participanten is ook de stichting Bio- park Terneuzen. Biobase Europe wil toewerken naar biogebaseerde productie van de 'twee de en derde generatie', dat wil zeggen dat wordt overgeschakeld naar organi sche restproducten, waardoor geen voedsel hoeft te worden gebruikt. Er zal in de nabije toekomst olie kunnen worden gewonnen uit alternatieve grondstoffen zoals algen (tweede gene ratie grondstoffen). De plannen om olie te winnen uit celluloseachtige producten, waarbij eigenlijk uit de he le plant olie wordt geperst, beginnen vorm te krijgen. Onderzoekscentrum Met een onderzoekscentrum in Gent (eind 2009 gerealiseerd in de oude ka zerne) en een opleidingscentrum in Temeuzen (in aanbouw) wordt han den en voeten gegeven aan Biobase. In het onderzoekscentrum kunnen be drijven en kennisinstellingen een bre de variëteit van biogebaseerde proces sen testen en optimaliseren. „Onder- zoeks- en opleidingscentrum zijn ste vig ingekaderd in Biobase Europe. De Universiteit van Gent is een van de belangrijkste partners in Biobase Europe op het gebied van onderzoek en ontwikkeling, onder aanvoering van professor Wim Soethaert. In het opleidingscentrum worden procesope rators, onderhoudstechnici en techni sche mensen afkomstig uit het hoger onderwijs (hbo en wo), opgeleid voor het werken in biogebaseerde be drijven", aldus Daan Schalck, alge meen directeur van het havenbedrijf Gent. Hij stelt dat de nieuw aan te leggen zeesluis in Terneuzen ook van levens belang is voor de haven van Gent. „De nieuwe zeesluis is van groot be lang om het hoofd te bieden aan de congestie in de haven. Wachttijden zijn commercieel zeer nadelig. Er is momenteel slechts één zeesluis, date rend uit 1968, in de haven van Ter neuzen. Dat is een groot risico. Bij calamitei ten is het een soort rattenval. Deze zeesluis is ook ongeschikt voor grote re schepen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 130