Lente brengt licht zonnetje barometer CIJFERS Drédejong Smaak-catering Jan Pollemans Supermarkten Rob Franken ROC West Brabant Boelo Tigchelaar Autobedrijf Lilliane van der Ha Agrariër Geert v.d. Horst Rabobank Willem Jonkmans DTZ Zadelhoff Henk v. Koeveringe De Roompot Paul Nijskens Rewin Chris Rutten Kamer van Koophandel Chris van Loon De Unie David Luteijn BZW Zeeland David Luteijn BZW Zeeland 'Mikken op opleving in 2011.' Het is lente en dat is te mer ken. De mensen krijgen een blij gevoel. Zo ook onze ex perts.Ze constateren dat er welis waar nog steeds geen uitbundige groei is, maar zien toch steeds meer lichtpuntjes. Nu het alleen maar lijkt te gaan over bezuini gingen, doen onze experts ook een duit in het zakje en doen de dames en heren bestuurders wat suggesties aan de hand. En het cij fer, een dikke 6,4. Henk van Koeveringe: 7 Dagelijks tekenen van herstel Hoewel velen blijven zeggen dat de wereldeconomie nog lang niet in een veilige haven is beland, moeten we de dagelijkse tekenen van herstel niet uit het oog verliezen. Duidelijk is dat de overheden all over the world zeer Keynesiaans zijn opgetreden en velen vragen zich af of die steun zal kunnen worden overgenomen door de markt. Ik meen van wel. Van die enorme te korten bij de overheid moeten we ook niet al te zeer wakker liggen. Het doemdenken over de euro, over Grie kenland Portugal en wellicht zelfs Frankrijk in dat kader maakt mij niet al te zeer van streek. Natuurlijk reage ren markten daar zenuwachtig op. Al die commotie daar gelaten, heb ik in mijn lange leven nog nooit gehoord dat de Nederlandse Bank of het IMF van achter de bestuurstafel ons toerie pen geen enkele zorg te hebben en vol optimisme ons alleen goede toe komstberichten toe slingerden. Feit is dat we licht herstel zien. Dat geldt niet voor alle sectoren en voor sommi ge zal het nooit meer woi'den zoals het was. Dat is zo na elke crisis, daar om is dat woord ook uitgevonden. De automobielindustrie produceert al jaren teveel en de discussie over de rol van de overheid op woongebied woedt al heel lang, De verhoging van de AOW was destijds voor Brinkman al een nekslagdossier en de Moskouse financiering van de zorg is al lang on derwerp van gesprek. Niks crisis maan gewoon het einde van een cyclus. Naar mijn idee is in al deze dossiers nu eindelijk de wal gevonden die het schip doet keren. Een wending die niet verontrustend maar noodzakelijk is. De wetgeving zoals die onder ande re door Drees en Den Uyl tot stand is gekomen was voor een tijd die de on ze niet is. Mensen houden niet van veranderen maar de omstandigheden dwingen en zullen zeker een beter Nederland produceren. Laat U niet van de wijs brengen door alle doem scenario's die i.v.m. de naderende ver kiezingen u zullen worden voorge houden. Nederland is een modem land en kan dat ook blijven. Willem Jonkmans: 6,5 Laat banken meebetalen Het is even slikken als je leest hoeveel de overheid de komende periode wil bezuinigen. Ook voor iemand als ik, die liever op zoek gaat naar datgene wat wel kan, dan te kijken wat straks niet meer kan. De ambtenarencom- missies hebben behoorlijke veel be- 01-'10 02-'10 03-'10 04-'10 Rob Franken Voorzitter ROC West- Brabant 8,0 7,5 4,0 7,5 Willem Jonkmans Directeur DTZ Zadelhojf 6,0 6,5 6,5 6,5 Chris Rutten Voorzitter Kamer van Koophandel 6,5 6,5 6,5 6,5 I Guust Verpaalen Directeur Phidelity Consultancy 6,0 6,0 6,0 6,0 Boelo Tigchelaar Directeur Tigchelaar 6,0 5,5 5,8 5,8 Chris van Loon Bestuurder De Unie 5,5 5,5 6,0 6,0 Paul Nijskens Directeur Rewin West-Brabant 6,5 6,5 6,5 6,5 Lilianne van der Ha Agrarisch ondernemer 6,0 6,0 6,0 6,0 David Luteijn Voorzitter BZW Zeeland 6,5 6,0 6,0 6,0 Henk van Koeveringe Directeur Roompot Groep 6,5 6,5 6,5 7,0 Jan Pollemans Supermarktdeskundige 6,5 6,0 6,5 6,5 Geert van der Horst Directeur Rabobank Roosendaal 5,8 5,8 5,8 5,8 Joris Jansen Eigenaar restaurant Auberge des Moules 8,0 5,0 6,5 7,0 Dre de Jong Smaak-catering 5,0 6,0 6,0 6,5 Guust Verpaalen Consultant Joris Jansen Auberge Des Moules dacht en we lijken met z'n allen er niet aan te ontkomen.. Toen ik echter de opsomming voor de tweede maal las, kreeg ik het idee dat dat toch niet helemaal waar is. Meestal is het moei lijk om duidelijk aan te geven waai de oorzaak van crisissen liggen. Bij de laatste twee ligt dat iets anders. De in- temetbubbel was een duidelijke, maar de huidige zeer zeker. Het internatio nale bankwezen, met nadruk op het internationale bankwezen met de ban ken in de VS voorop, hebben de vloedgolf veroorzaakt. En juist het in ternationale bankwezen komt niet; voor in de plannen om overheidsgel den binnengaats te houden of te krij gen. De meeste banken maken weer wat winst. Over winst betalen zij een belastingtarief. Wellicht mag dat een tijdje één of twee procentjes hoger zijn? Het moet toch mogelijk zijn, als we over één Europa spreken, om dit gezamenlijk af te spreken en vervol gens dit ook met de VS overeen te ko men. ff Nu weer.her en der banken bonussen aan het uitkeren zijn, zou dit het ima go van de banken weer wat opvijze len en daarmee ook de economie snel ler ,op peil kunnen brengen. En dat laatste is voor. iedereen inclusief de .banken van essentieel belang, want met vertrouwen redden we meer be drijven dan met rigoureus bezuini gen. Hoe dan ook er liggen ondanks alles toch weer kansen. Geert van der Horst: 5,8 Nog steeds geen uitbundige groei Zoals het er nu naar uitziet, zal de Ne derlandse economie dit en volgend jaar met 13A groeien. De groei wordt gedragen door de buitenlandse handel. Consumptie en investeringen staan nog onder druk. De komende Tweede Kamerverkiezingen zullen hun uitwerking op het consumenten vertrouwen niet missen. Duidelijk heid over de beleidsvoornemens van een nieuw te vormen kabinet is een belangrijke voorwaarde voor het ver- trouwensherstel. Die duidelijkheid zal de komende maanden echter niet worden gegeven. Met' de huidige stand van de overheidsfinanciën zijn forse bezuinigingen onvermijdelijk, maar de meningen over hoe, wat en- wanneer verschillen dermate dat ook tot lang na de verkiezingen burgers waarschijnlijk nog iiiet weten wat het voor hun portemonnee gaat beteke nen. Ook in ons eigen gebied (Zuid west-Nederland) vertaalt deze onge wisheid zich nog immer in een voort durende terughoudendheid bij zowel particulieren als bij bedrijven. Bijzon der graag zou ik met een wat positie ver cijfer komen. De realiteit gebiedt mij echter nu nog geen voldoende te geven. David Luteijn: 6. Onzekerheid blijft. Komen we uit het economische dal of moeten we in 2010 nog weer een terugslag verwachten? Die vraag is nog steeds niet te beantwoorden. Enerzijds zijn er bedrijven die teke nen van herstel tonen, zeker indien men export- georiënteerd is en mede van de zwakkere euro kan profiteren. Anderzijds blijven belangrijke secto ren als bouw en logistiek nog steeds in de hoek zitten waar de klappen val len. En waar nu ook zichtbaar wordt dat heel veel werknemers hun baan (tijdelijk)hebben verloren. En van een overheid, die vooral met zichzelf bezig is, gericht op de verkiezingen van a.s. juni moeten we ook niet te veel verwachten. Bovendien zullen op zowel landelijk als regionaal en plaatselijk hiveah allen overheden de broekriem fors moeten aanhalen. Dat zal vooral ook moeten gebeuren door de bureaucratie en de omvang van het ambtelijk apparaat terug te breng en. Maar vooreerst zal dat zeker ook invloed hebben op de out of pocketin vesteringen van betrokken overheden en allerlei(stimulerings- subsidies. Het herstel zal daarom vooral van een op leving van de bestedingen vanuit de particuliere binnenlandse sector moe ten kómen. En dat heeft tijd nodig. Ook al kunnen vervangingsinvesterin gen natuurlijk niet ook weer niet te lang worden uitgesteld. Al met al de ilk ik dat we het hele jaar 2010 nog mét een kwakkelende economie te maken zullen hebben en nog veel be drijven de tering naar de nering zul len moeten blijven zetten. Laten we daarom maar mikken op een echte economische opleving in 2011 Joris Jansen: 7 Duidelijk een stijgende lijn Met het verdwijnen van de kou lijkt de consument langzaam weer wat uit- huizeriger te worden. Wij zien einde lijk een duidelijk stijgende lijn in het aantal bezoekers. Toch is het herstel in de branche nog langzaam en broos De gast is kritischer en vooral prijsbe wuster dan ooit en erg gevoelig voor. aanbiedingen, en acties. Het lijkt of de crisis nu pas een rol gaat spelen bij de particuliere gast. Veel horeca onderne mers houden met moeite het hoofd boven water. Het vak is arbeidsinten siever en de marges zijn lager dan in andere bedrijfstakken. De verhouding loonkosten t.o.v. de omzet liggen veel hoger dan in andere branches. Scheve verhoudingen dus. Toch komt KHN met een nieuwe CAO waarin de werkgevers de komende 2 jaar te maken krijgen met een loonstij ging van ruim 4 Om dan nog een gezond bedrijfsresultaat te verkrijgen moeten de prijzen flink worden ver hoogd. Geen optie want daar zit de horecagast nu net niet op te wachten. De nullijn handhaven met een presta tie gebonden beloning, gekoppeld aan rendement zou een beter voorstel zijn.( en niet alleen voor de horeca) Hiermee leg je ook een stukje verant woording bij de werknemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 122