Het perfecte sneetje wonen@wegerter.nl 2 7 wonen 024-3650509 Zaterdag 17 april 2010 Hoezo op wieltjes, zodat hij te verplaatsen is. De tuinhaard van Weber (zie foto 3) bijvoorbeeld is gemaakt van zwaar kali ber staal dat met porselein is geëmail leerd. Door de dubbele bodem blijft de bestrating van het terras beschermd te gen de warmte. Wie toch liever een de gelijke open variant wil, kan de Atrio van Blomus overwegen, een vuurkorf met een robuuste uitstraling. 3 wwvóveberstephen.nl www.blomus.com worden gemaakt van gerecycled materi aal. Elke deken is handgemaakt, waar door ze niet alle dezelfde afmeting heb ben. De basismaat is 200 bij 140 centi meter, maar dit kan afwijken. www.ladak.nl O MUUR MET VUUR Wind is vaak de boosdoener op het ter ras. De Firewall van Tulp (zie foto 6) is een multifunctionele oplossing om tocht van het terras te houden en intus sen ook een vuurtje te stoken. Met een gasfles met propaangas weliswaar. De roomdivider annex schutting annex tuinhaard kan buiten blijven, zodat hij een mooie, verweerde look krijgt. www.tulp.eu ©0UEDRUM Simpel maar doeltreffend en origineel is het gebruik van een olievat als vuur korf of barbecue. Neem geen oude ton met resten olie, maar een fijne, nieu we, gekleurde variant. Bijvoorbeeld het ontwerp van Bart Vos: de Barrel 06 voor Tulp (zie foto 7). Hij is verkrijg baar in stoer oranje en bruin. Let op: een vuurkorf of ton geeft veel rookont wikkeling. Houd het leuk en licht bu ren vooraf in. Controleer ook of een vuurtje stoken is toegestaan in de ge meente. Sommige gemeentes verbie den open vuur, andere staan het toe, mits het vuur wordt gestookt in een veilige ton of korf www.tulp.eu Ometeen stekker Naast hout, bio-ethanol en propaangas zijn er uiteraard ook terrasverwarmers op elektriciteit. Elektrische infrarood terrasverwarmers zijn er in verschillen de wattages, vaak van 1.800 tot 3.200 watt en vaak voorzien van een Philips HeLeN-lamp. Voor je de stekker in het stopcontact steekt om te genieten van de warmte van het straalkacheltje, is het zaak eerst te kijken of de groepen- kast genoeg capaciteit heeft. Volgens de leveranciers zijn terrasverwarmers op elektriciteit in verbruik niet duur der of slechter voor het milieu dan gas gestookte terrasverwarmers. Een nieu we elektrische terrasverwarmer is de Heatstrip (zie foto 8). In tegenstelling tot gewone verwarmers die eerst de lucht verwarmen, wordt de warmte bij de Heatstrip eerst in het lichaam en materiaal opgenomen en dan pas bloot gesteld aan de omgeving en de lucht. E2 www. h eatstri p-ter ras ve r wa r m i ng. n I Ooit hip en veelgebruikt, nu afgedankt en zieltogend in een hoekje van de kast: keukenlijken. In deze aflevering: een Schnittfix II. door Jan van Mullepi Sinds alle bakkers een broodsnijmachine heb ben en supermarkten hun voorverpakt wit of bruin zelfs uitsluitend in losse sneetjes verkopen, gaat ongesneden brood nauwe lijks nog over de toonbank. De zonderling die zich wel met een ongekloofd exemplaar durft te vertonen, is waarschijnlijk behept met een chirurgisch talent voor snijden, nijlpaardenverzorger in Artis óf in het bezit van zo'n slimme Schnittfix, het keukenlijkje van vandaag. Alleen bijzondere broodsoorten koop je nog uit één stuk. Zo kocht ik met Pasen bij de bakker een paasstól en een eierbrood met sukade (streekeigen speciali teit). In ongesneden staat, merkte ik thuis pas. Verge ten het hokje achter 'gesneden' aan te kruisen op de bestellijst. Wat nu? Terug? Nee, hoe lastig kan het zijn, zelf plakjes snijden... Niet zó moeilijk. Als je tenminste geen meetlat langs elk sneetje legt. Soms begin je iets te dik (ofte dun) en eindig je te dun (of te dik), wat beide modelletje 'wig' oplevert. Soms, als je juist héél graag kaarsrecht wilt snijden, gaat het helemaal verkeerd. Dan begin je iets te dik ofte dun, herstel je bijtijds, waarna je er te gen het einde van het sneetje achterkomt dat je toch te extreem hebt bijgestuurd: hup, weer een lichte koerswijziging. Dat levert een fraaie halfpipe (dik-dun- dik) op óf zo'n flauw bollinkje dat zich het best laat omschrijven als een grafische voorstelling van een vlakke wieleretappe, onderbroken door een onbedui dend, langgerekt heuveltje van de vierde categorie. Cock van Gemerden, inzender van het keukenlijk op de foto, moest denken aan haar Schnittfix II toen ze onlangs op een ochtend een bakkerswinkel binnen stapte. „Er was een stroomstoring, waardoor er geen brood kon worden gesneden. Meteen dacht ik aan het mes dat ik in de jaren zestig van mijn vader heb gekre gen. In die tijd waren gesneden brood en supermark ten nog geen gewone zaak. Ik denk dat mijn vader vond dat ik niet goed brood kon snijden." Die ochtend kwam de Schnittfix II (prachtige naam, 'lekker' snappy Duits) goed van pas: na sporadisch dienst te hebben gedaan als hulpje hij het snijden van worst en komkommer, kreeg hij brood voor zijn kie zen. Of het gelukt is, meldt Van Gemerden niet. Waar schijnlijk wel: „Het mes is verstelbaar van 1 tot 18 mil limeter en na al die jaren nog steeds heel scherp." Op Marktplaats, eBay en soortgelijke websites vind ik nog een paar Schnittfixenl steeds aangeduid als 'rari teit' uit de jaren vijftig en zestig. Er zijn drie versies ge weest, gemaakt door de Duitse broers Schneble en voorzien van een lemmet van de Zwitserse (leger)mes- senfabrikant Victorinox. De laatste twee varianten kre gen de toevoeging II of III. Vooral nummer III, die een iets hoekiger vorm heeft, wordt 'zeldzaam' genoemd. Eens kijken of ik er voor de kerst (ongesneden kerst slof en suikerbrood!) ook een op de kop kan tikken... Ook een keukenlijk in huis? Mail info en foto van het keukenlijk naar redactie.wonen@wegener.nl ©DiKKE DEKEN Geen zin in een vuurtje? Dan is een lekkere deken ook een prettige oplos sing voor koude terrasavonden. Bijvoor beeld de gezellige plaids van Ladak (zie foto 4). Ze worden gemaakt van ge recycled materiaal, zoals oude truien, dekens, spijkerbroeken of delen van matrassen en afgewerkt met linten en hoogwaardige stoffen. Bij Ladak gaat 15 procent van de winst naar een op vanghuis voor daklozen in Amsterdam. Zo blijven zij ook warm. Elke deken heeft een eigen naam, vernoemd naar een dakloze of held. Deze namen, van Arie tot Willem, geven het type ont werp aan. Maar zoals Arie op maandag ook anders is dan op dinsdag, verschil len alle Arie's onderling. De dekens ©warme buien Nog niet verkrijgbaar, maar wel net ge test op de horecaterrassen: een billen- verwarmer! Ontwerpers [org Rijk- schroeff en Ralf de Bruijn bedachten de Sit&Heat (zie foto 5), een ver warmd stoelkussen dat pas werkt als ie mand erop zit. Het duo vindt de huidi ge terrasverwarmers in de horeca mi lieuonvriendelijk, omdat ze voorname lijk de buitenlucht verwarmen en min der de gebruikers. De ontwerpers won nen er de VROM-ontwerpprijs mee. Deze maand probeèrden ze het kussen uit bij een eetcafé in Eindhoven. Heel goed mogelijk dus dat we er straks alle maal warmpjes bij zitten op het horeca- terras, en wie weet straks ook thuis. foto's PR www.sitandheat.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 105