overlevenden 6,9 BUSVAKANTIES met vertrekgarantie! Golf aan aardbevingen berust op louter toeval :enland 19 Ophef om plaats graf Kaczynski Vaticaan probeert rel te sussen KRA5.NL FRANKRIJK De recente aardbevingen bij Haïti, Chili en China vonden plaats in een gebied dat bekend staat als de Ring van Vuur, een band van 40.000 km waar 80 procent van de zware aard bevingen ter wereld plaatsvindt. op de schaal van Richter 800 km infographic: CN Dat laatste heeft tot gevolg, dat er snel en wereldwijd veel informatie wordt verspreid. Voornaamste oorzaak van aardbe vingen zijn de bewegingen van on dergrondse platen. Die drijven als het ware op het vloeibare binnen ste van de aarde (magma). De pla ten bewegen tussen twee en twaalf centimeter per jaar. Ze schuiven naar elkaar toe, van el kaar af of onder, dan wel boven el kaar. Daardoor ontstaan giganti sche spanningen die tot trillingen leiden (aardbevingen), van soms 14 kilometer per seconde. Er bestaan elf platen. De gebieden waar ze elkaar raken, worden breuklijnen genoemd. Daar ont staat 90 procent van de bevingen. „De platen bewegen voortdu rend", zegt Goutbeek. Toch ont kent ze een verband tussen de ene en de andere beving. „De uitstra ling van een beving is hoogstens enkele honderden kilometers." Atlantische Oceaan Bewoners lopen tussen de ruïnes van hun huizen in de regio Yushu, nadat die door een krachtige aardbeving zijn verwoest. foto Ren Xiaogang/AP heid van het gebied, dat op vierdui zend meter hoogte ligt, maakt het ook zeer moeilijk om bulldozers, grijpkranen en voldoende medi sche hulpmiddelen snel ter plaatse te krijgen. Er wonen zo'n 250.000 mensen in de uitgestrekte regio. Dat zijn bijna allemaal Tibetaanse boeren en herders. Daarnaast telt de regio tientallen boeddhistische kloosters en enkele mijnen, waar uit vooral kolen en koper wordt ge wonnen. De beving heeft in China direct weer traumatische herinne ringen opgeroepen aan die in Sichuan, achthonderd kilometer ten oosten van Yushu. Daar kwa men in mei 2008 ruim tachtigdui zend mensen om het leven, onder wie veel kinderen die op het mo ment van de beving les kregen in slecht gebouwde scholen. den haag - Het Europees-Medi- teraan Seismologisch Centrum (EMSC) registreerde dinsdag we reldwijd 51 aardbevingen. De zwaarste vond om 23.49 uur op een diepte van 33 kilometer plaats in de Zuid-Chinese provincie Qinghai: 6,9 op de schaal van Rich ter. De lichtste beving, elf kilome ter diep onder Sicilië (Italië), had een kracht van 2,0. Dit jaar volgen de zware aardschokken elkaar snel op, allemaal met een kracht van 5,0 of meer op de schaal van Rich ter. Op 12 januari werd Haïti getrof fen (7,2), een maand later Chili (8,8). Daarop volgden Mexico (7,2) en Indonesië (7,8). Seismologe Femke Goutbeek, ver bonden aan het KNMI, weer spreekt dat er sprake is van een for se toename van het aantal aardbe vingen. Goutbeek noemt het 'toe val', dat er in korte tijd een aantal zware bevingen is geweest, alle maal in dichtbevolkte gebieden. Indo- Australische plaat Euraziatische Gróte Oceaan Indische Oceaan Busreis Het Graafschap Kent 5 dgn o.b.v. 4 x ontbijt en diner Vertrek: van 3 mei t/m 13 september gegarandeerd vertrek op 3/5 en 24/5 bezoek de kastelen, tuinen, landhuizen en kustplaatsjes van Kent! Met Leeds Castle, Folkestone, Canterbury en Rye. busreis, overtochten, verblijf, excursies Zie www.kras.nl/35599 Busreis Leipzig, Dresden Saksen 8 dgn o.b.v. 7 x ontbijt en diner Vertrek: van 24 april t/m 16 oktober gegarandeerd vertrek van april t/m aug. Saksen is een veelzijdige bestemming! Geniet van het Ertsgebergte en cultuur steden als Leipzig, Dresden en Meissen. busreis, verblijf, excursies Zie www.kras.nl/35507 waarom zou je meer betalen Busreis Bloemenrivièra Cinque Terre 10 dgn o.b.v. 9 x ontbijt en diner Vertrek: van 7 mei t/m 15 oktober gegarandeerd vertrek op 7/5 en 21/5 in het voor- of najaar naar een zonnige bestemming? Ga naar de Bloemenrivièra! Ook aandacht voor de Cinque Terre. busreis, verblijf, excursies Zie www.kras.nl/35517 Busreis Normandië, Bretagne Loire 10 dgn o.b.v. 9 x ontbijt en diner Vertrek: van 14 mei t/m 24 september gegarandeerd vertrek op 14/5 Frankrijk is populair onder Nederlandse vakantiegangers! Ontdek Honfleur, St. Malo, invasiestranden en Mont St.-Michel. busreis, verblijf, excursies Zie www.kras.nl/39035 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cpm m of ga naar de dichtstbijzijnde Vakantie winkel van J^JVIzen of Arke Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. donderdag 15 april 2010 door onze correspondent Elro van den Burg WARSCHAU - Een felle discussie is losgebarsten in Polen over de plaats waar het verongelukte presi dentiële paar begraven wordt. Het veroorzaakt een barst in het beeld dat het Poolse volk eensgezind is in de rouw om hun omgekomen president Lech Kaczynski. De keus van Jaroslaw Kaczynski om zijn broer en diens vrouw te begraven op het kerkhof van de duizend jaar oude Wawel Kathe draal in Krakau is bij velen ver keerd gevallen. In het oude cen trum van de stad schreeuwden honderden demonstranten leuzen als 'Niet naar Wawel' en 'Het ko ningskerkhof niet waardig', doe lend op het feit dat op deze be- graafplaats sinds de veertiende eeuw vooral Poolse monarchen en heiligen ter aarde zijn besteld. Voor veel Polen is de kathedraal het hart van het land. In de kelder van de basiliek, die rond 1300 werd gebouwd, liggen onder meer de graftombes van koning Jagiello en koningin Hedwig, die in 1997 heilig werd verklaard. Niet eerder werd hier een presi dent begraven. Voor veel Polen is de bijzetting van Lech Kaczynski tussen de vorsten en heiligen dan ook een stap te ver. Bovendien zijn de inwoners van Krakau te gen, omdat de president en zijn broer Jaroslaw de stad zo veel mo gelijk meden. De eerste ronde van de vervroegde presidentsverkiezingen in Polen wordt naar verwachting gehouden op 13 of 20 juni. Zo werd gisteren bekend. VATICAANSTAD - Het Vaticaan pro beert de schade te beperken nadat de tweede man binnen de Rooms-Katholieke Kerk een ver band had gelegd tussen pedofilie en homoseksualiteit. Volgens de kerk is kardinaal Tarcisio Bertone zijn boekje te buiten gegaan. In een verklaring stelde de kerk gis teren dat het niet tot haar verant woordelijkheden behoort om alge mene stellingen in te nemen van 'specifieke psychologische of medi sche aard'. De kerk benadrukt ech ter dat de verklaring niet is be doeld om afstand te nemen van de uitspraken die Bertone deed. Volgens een woordvoerder moet de verklaring worden gezien als 'verduidelijking'. Het Vaticaan wijst op statistische gegevens waar- uit zou blijken dat bij seksueel mis bruik door priesters in 10 procent van de gevallen sprake is van pedo filie. Bij de overige 90 procent gaat het om seks met tieners. Meestal zijn jongens het slachtoffer. Berto ne suggereerde in Chili dat niet het celibaat maar homoseksualiteit onder geestelijken aan de basis zou liggen van kindermisbruik.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9