281 sport ZLM tour koestert Kroon klaar voor Goldrace Van der Lijke wil zich laten zien in Zeeland 25 teams van start op Grote Markt Goes Tour komt naar de ZLM tour WIELRENNEN Fabian Cancellara schitterende naam op erelijst Nederland begint als leider aan ZLM tour donderdag 15 april 2010 door Koen de Vries middelburg - Nick van der Lijke is met zijn achttien jaar een jonkie in het veld van de honderdvijftig deelnemers aan de ZLM tour. Maar dat betekent niét dat hij zich bescheiden opstelt. „Wat de doel stelling is? Winnen natuurlijk!", zegt hij vanuit Bikeshop Rabout in Goes, waar hij regelmatig fiet sen repareert. „Ik wil me in mijn eigen provincie graag laten zien." Van der Lijke is zaterdag waar schijnlijk de enige Zeeuw die aan de start staat van de landenwed- strijd voor renners tot 23 jaar. Hij is door bondscoach Aart Vierhou ten uitverkoren als één van de twaalf leden van de Nederlandse ploeg. Nick Nieuwdorp uit Yerseke zou ook in aanmerking gekomen zijn, als hij geen ziekte van Pfeiffer ge had zou- hebben. Michel Stroosnij- der uit Hansweert, die bezig is aan een stormachtige opmars, is reser ve. Van der Lijke is dit jaar overge stapt van de junioren naar de be loften en heeft dat goed gedaan. In de Rabo-beloftenploeg reed hij on der meer de Ronde van Norman- dië en het Circuit des Ardennes. Vooral in laatstgenoemde etappe koers liet de Middelburger zich zien. Hij eindigde als 22e in het eindklassement en finishte in di verse etappes als vierde, dertiende en zestiende. De ZLM tour moet hem ook lig gen. „Waaierrijden kan ik wel", zegt Van der Lijke. „Vorig jaar heb ik de Omloop van Borsele gewon nen, een echte waaierkoers." Het verloop van de ZLM tour zal bepa len welke renners beschermd wor den. „We zullen afstoppen als er iemand in een kopgroep zit. Een echte kopman is er niet." door Koen de Vries middelburg - Aan de vijftiende editie van de ZLM tour nemen 25 landenploegen van zes renners deel. Nederland mag twee teams inzetten omdat het een thuiswed strijd rijdt. Een ander team bestaat uit talent volle renners uit kleinere wieler- landen, die door de wereldwieler bond UCI op sleeptouw worden genomen. Ze komen onder meer uit Mexico, Venezuela, Zuid-Korea en Eritrea. De resterende 22 teams komen uit Engeland, België, Frankrijk, Duits land, Rusland, Slovenië, Denemar ken, Slowakije, Tsjechië, Oekraïne, Wit-Rusland, Luxemburg, Portu gal, Zwitserland, Letland, Zuid-Afrika, de VS, Canada, Ka- zachstan, Australië, Nieuw-Zee- land en Ierland. Laatstgenoemd team neemt de plaats in van Po len, dat zich vorige week afmeld de. De Poolse wielerbond heeft geen geld om een ploeg af te vaar digen. De start van de ZLM tour is zater dag om 12.30 uur op de Goese Markt, de finish tussen half vijf en kwart voor vijf in de Anthony Fok kerstraat, ook in Goes. door Koen de Vries middelburg - Er zijn de laatste tijd behoorlijk wat wisselingen ge weest in het bestuur van de ZLM tour, maar één man is de organisa tie altijd trouw gebleven. Tonny Huijzen uit Kloetinge, een oud-renner wiens wielerhart nog steeds strijdlustig klopt, werd bijna vijftien jaar geleden de man die het rennersveld bijeen moest brengen. Zaterdag bij de vijftiende editie is hij weer van de partij. De 57-jarige inwoner van Kloetinge doet het nog steeds met hart en ziel en kent het deelnemersveld bijna uit zijn hoofd. Welke editie de mooiste was? Huij zen aarzelt geen moment en noemt het jaartal 2002. Toen schreef de Zwitser Fabian Cancella ra de wedstrijd op zijn naam. Ia, dezelfde Fabian Cancellara die an derhalve week geleden de Ronde van Vlaanderen won en afgelopen zondag Parijs-Roubaix. „Ik heb nog steeds dat beeld voor ogen dat hij in Goes juichend over de streep komt. Met een beetje show, zoals hij dat nog steeds doet. We wisten meteen dat er een enorm talent op onze erelijst kwam", herinnert Huijzen zich. Hij was destijds al apetrots dat hij de beloftenploeg van Mapei had kunnen strikken. Dankzij goede contacten met ploegleider Valerio Piva was de komst van de Belgisch/Italiaanse formatie al in december een zekerheidje. In het team zaten onder meer Allan Da- vis, Evgeni Petrov, Michael Rogers, Filipe Pozzato en Berhard Eisel. Al lemaal renners die nadien naam hebben gemaakt. „Eigenlijk zou Cancellara niet meedoen", vertelt Huijzen. „Op de startlijst stond Fabian Cancellara wint de ZLM tour van 2002. eerst Pozzato. Uiteindelijk kwam hij niet, maar Piva zei dat hij een nóg betere renner zou meenemen. Nou, dat bleek dus Cancellara te zijn." Fabian Cancellara was natuurlijk al bekend. Hij was bij de junioren twee keer wereldkampioen tijdrij den geweest en toen hij op z'n ne gentiende overstapte naar de belof ten, werd hij al prof Toen hij op 20 april 2002 in Goes op de fiets stapte, was hij net 21 jaar. Het zou het jaar van zijn doorbraak wor den. Voordat hij de ZLM tour won, had hij al de Ronde van Rho- dos op zijn naam geschreven en la ter het jaar zou hij de GP Erik B reukink, de GP Eddy Merckx en de proloog van de Ronde van Oos tenrijk winnen. Cancellara sloot het jaar af met de 56e plaats op de wereldranglijst en was verreweg de jongste renner in de top hon derd. „De avond voor de start ben ik middelburg - De toeschouwers bij de finish van de ZLM tour kunnen zaterdag nader kennismaken met de proloog van de Tour de France in Rotterdam, die op zaterdag 3 juli verreden wordt. Op het terrein van autorijschool Dek kunnen zij op een tijdritfiets virtueel de Eras- musbrug beklimmen en afdalen. De Erasmusbrug is in de proloog Zuidplein-Zuidplein (negen kilo meter) opgenomen. Er staan in Goes vanaf 13.00 uur zes fietsen opgesteld, zodat er on derlinge wedstrijden gereden kun nen worden. Ook kan een aanval gedaan wor den op het huidige parkoersre cord, dat staat op een dikke mi nuut. Alle deelnemers krijgen de welbekende gele Tour de Fran ce-cap. Voor de snelste deelnemer is er een apart prijsje. Iedereen van af ongeveer zeven jaar kan gratis meedoen. Q Meer informatie over de Tourstart in Rotterdam: www.tourde- francerotterdam.nl MIDDELBURG - Nederland begint za terdag als leider van de Nations Cup aan de ZLM tour. De ploeg van bondscoach Aart Vierhouten behield gisteren de leiding van het landenklassement voor renners tot 23 jaar dankzij goede resultaten in de Cöte Picardie, een eendaagse wedstrijd in het noorden van Frankrijk. De wedstrijd werd gewonnen door de Rus Vyacheslav Kuznets- ov, die solo over de meet kwam. Op negen seconden werd de Duit ser John Degenkolb tweede. Hij won de sprint van de achtervolgen de groep voor de Nederlander Pim Ligthart. Remco ter Brake werd tiende, We sley Kreder elfde. De Cöte Picardie was de derde wedstrijd voor de Na tions Cup, de ZLM tour is de vier de. Een week na de ZLM tour volgt de vijfde van in totaal zeven wedstrijden: de Giro delle Regioni, een meerdaagse ronde in Italië. Stand aan kop van Nations Cup: 1. Nederland 59 punten 2. Rusland 47 punten, 3. Slovenië 31 punten, 4. Bel gië 28 punten, 6. Duitsland 27 punten, 7. Portugal 27 punten, 8. Frankrijk 26, 9. Denemarken 24, 10. Costa Rica 21. door Edward Swier overuse - De laatste twee weken waren saai geweest, eentonig zelfs. Waar anderen zware klassiekers en mooie rittenkoersen reden en zich konden meten met collega's, trainde Karsten Kroon. Kilome ters, vele kilometers. Urenlang kroop hij op Mallorca achter het brommertje van vader Toon. „Het was mentaal een hele belasting. Je wilt weten waar je staat." Gistermiddag, in de door Sebas- tien Rosseler gewonnen Brabantse Pijl, werd Kroon eindelijk iets wij zer. Vijftiende, beste Nederlander. Op de (31) klimmetjes één van de besten, maar wel achter een groep je vluchters dat liefst 172 kilometer voorop bleef De 33-jarige BMC-nieuweling is duidelijk beter dan in het voorseizoen, lijkt klaar voor de Amstel Goldrace. „Maar, ik ben geen favoriet." Kroons favoriete wedstrijdweken zijn aangebroken. Vorig jaar nog was hij tweede in de Goldrace, de Waalse Pijl (derde in 2006) is hem ook op het lijf geschreven. De Bra bantse Pijl geeft doorgaans een goede indicatie van zijn vorm. Hij was er tweede in 2006, eindigde in de afgelopen vijf jaar vier keer bij de eerste vijf „Wil je hier vooraan eindigen", had Skil-ploegleider Piet Hoekstra zijn coureurs voor de start nog toegevoegd, „probeer dan rugnummer 91 te zoeken. Dat is Karsten Kroon, die is deze wed strijd altijd goed." Kroon bleek, ook op het nieuwe, lastige parkoers, in orde. „Ik heb in het voorjaar lopen worstelen. Het was ook een heel nare winter. Veel sneeuw en kou waardoor het las tig trainen was. De trip naar de Tour Down Under in Australië was me bovendien slecht bevallen. De overgang van de kou naar de verschrikkelijke hitte, het reizen en de jetlag, dat hakte erin. Boven dien viel ik in de Tirreno en De Panne, dat werpt je toch ook wat terug." Er waren zat verklaringen, maar Kroon wilde zich in zijn nieuwe omgeving - hij verruilde Saxo Bank voor de nieuwe Amerikaan se formatie BMC - graag bewijzen. De eerste maanden bij zijn nieuwe werkgever bevallen goed. Verande ring van spijs doet eten. Al smaakt de maaltijd tot op heden wel wat zouteloos, doordat hij nog niet aan zijn eigen verwachtingen kan vol doen. En ook de rest van de ploeg, Ge orge Hincapie uitgezonderd, bui ten beeld blijft. „Alles valt en staat natuurlijk toch een beetje bij je prestaties. Je zit het lekkerst in je vel als je in de uitslag terug te vin den bent. Tot op heden was het ronduit teleurstellend." De ploeg is duidelijk nog niet in balans. „De sfeer is goed, maar we hebben natuurlijk ook opstartpro blemen. Het zal op een gegeven moment beslist gaan draaien." in de Brabantse Pijl stond Kroon er, met onbekende ploegmaten als Chad Beyer, John Murphy en Brent Bookwalter, alleen voor. „Eerlijk? Ik ken sommige jongens ook niet zo goed." Zondag in Limburg kan Kroon zich echtet beroepen op een heel luxe helper: de wereldkampioen, Cadel Evans. „Hij vroeg me een tijdje terug of ik een 'domestique', een knecht, voor deze zondag kon gebruiken. Daar zeg je natuurlijk geen nee tegen, het is een enorme luxe. En reken maar dat ik hem een paar keer naar de auto's stuur om drinkbussen te halen", lacht de geboren Drent, die weet dat in de Tour de France de"rollen omge draaid zullen zijn. „ik wil er wel weer eens bij zijn. Mijn laatste Tour was in 2005."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 70