Weinig uitschrijvingen bij de katholieke kerk De goede buur 201 zeeland Webcams toestaan is afwegen tussen publiek belang en privacy Bloemen snijden is voortaan een makkie PASTORES Aandacht onthullingen over seksueel misbruik Westhoekzangers geven concert in Jacobuskerk HUISNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen en boten met bijzondere namen. In deze serie worden ze verklaard donderdag 15 april 2010 door Harold de Puysseleijr HULST - Binnen de parochies in Zeeuws-Vlaanderen heeft slechts een beperkt aantal gelovigen zich uit laten schrijven als katholiek in verband met de onthullingen over seksueel misbruik door priesters. Dat zeggen woordvoerders van de drie interparochiële verenigingen in de streek. Tijdens de vieringen in de kerken is de afgelopen weken volgens de woordvoerders aandacht geschon ken aan de kwestie. „Wij hebben het afgelopen week end namens het pastoresteam in de vieringen een kanselboodschap laten horen", zegt pater Joop Reurs van de interparochiële vere niging in Oost-Zeeuws-VIaande- ren. „Op die manier hebben wij la ten weten dat wij het ook heel erg RENESSE - De Westhoekzangers on der leiding van Elvira Vos geven za terdagmiddag 24 april een koffie concert in de Jacobuskerk in Ren- esse. In het gevarieerde program ma ligt de nadruk op liederen uit Oost-Europa en de Byzantijns Sla vische liturgie. „Onze voorkeur daarvoor komt door de mooie harmonisatie", zegt bestuurslid David Vos van dit mannenkoor. Daarnaast zingt het koor ook diverse volksliederen. Naast de vocale muziek is er mede werking van Dik de Koning op gi taar, Elvira Vos en Jan van Eist op de piano. Het concert is gratis toegankelijk en begint om 15.30 uur. vinden wat er in het verleden is ge beurd en dat we meeleven met de mensen die daar slachtoffer van zijn geworden." Volgens Reurs heeft in de gemeente Hulst slechts een beperkt aantal gelovigen het lidmaatschap van de kerk opge- zegd. De ophef over het seksueel mis bruik is in West-Zeeuws-Vlaande- ren voor drie van de ongeveer acht duizend parochianen aanleiding geweest zich uit te laten schrijven uit de katholieke kerk, zegt pastor Frans van Geyt uit Oostburg. „Het zijn mensen die al langer met die gedachte speelden, maar er nog niet toe gekomen waren om die stap daadwerkelijk ook te zetten. Alle publiciteit is voor hen aanleiding geweest zich nu wel uit te laten schrijven." In de kerken in het westelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen is er aan dacht aan besteed in de voorbeden tijdens de Goede Vrijdagvieringen, laat Van Geyt verder weten. Dat is overigens op meer plaatsen ge beurd, op verzoek van het bisdom. Pastoor Miel Erpelinck van de Eli- sabethparochie van de negen ge loofsgemeenschappen in Midden Zeeuws-Vlaanderen laat tenslotte weten dat ook daar het aantal uit geschreven katholieken tot een mi nimum beperkt is gebleven. „Wij betreuren uiteraard wat er al lemaal is gebeurd, maar schoffelen dat niet onder de mat", aldus Erpe linck. „Wij maken bij elke gelegen heid die er is duidelijk dat bij ons iedereen van harte welkom is en blijft. Want de commotie beperkt zich niet tot het seksueel mis bruik, maar gaat bijvoorbeeld ook over homoseksualiteit." door Emife Calon VLISSINGEN - Elke dag staan men sen voor de webcams van zee- gat.nl te zwaaien naar het thuis front. Peter van Druenen, beheer der van deze Vlissingse site, zegt la chend dat bijna heel Vlissingen en half Duitsland wel via een van zijn cameraatjes is gefilmd. „Mensen die zich bewust laten filmen. Die weten dat de webcams hier voor het raam staan." Strikt genomen schendt hij de pri vacy van al de wandelaars die zijn huis passeren. Maar er is nog nooit iemand geweest die een rechts zaak tegen hem is begonnen. Vol gens de internetondernemer is dat ook ondoenlijk omdat er wereld wijd tienduizenden webcams zijn die continu beelden opnemen en uitzenden. Beelden ook van perso nen die herkenbaar zijn en wier privacy dus geschonden wordt. Zowat elke toeristische attractie heeft wel een 'draaiende' webcam. En ook duizenden particuliere cams kijken over de wereld uit van achter zolder- en woonkamerra- men. Heel wat van die beelden zijn terug te vinden op sites. „Al leen mensen die thuis blijven en hun gordijnen dicht houden, kun nen daaraan ontkomen", aldus Van Druenen. Hij wijst als voor beeld naar streetview van Google. Via camera's heeft dat bedrijf alle straten in Nederland vastgelegd. Gezichten en nummerborden zijn voor de zekerheid onherkenbaar gemaakt. De Vlissingse WD-frac- tie wil van burgemeester Wirn Dijkstra weten of de webcams van de Stichting Nieuw Vlissingen de privacy aantasten. Interactive ca mera's van deze stichting zoomen in op nogal wat gebouwen en plei nen. De liberalen zien dat als een onaanvaardbare aantasting van de privacy. Het College Bescherming Persoonsgegevens laat zich heel voorzichtig uit over het gebruik, van webcams. Ongelimiteerd ge bruik van cameratoezicht dient geen gerechtvaardigd doel en vormt daarmee een ongerechtvaar digde aantasting van de privacy van burgers, aldus het college. „Maathouden is daarom noodzake lijk, evenals een regelmatige evalua tie", aldus deze toezichthouder. Daarmee zegt het min of meer dat de lokale overheid niet te ruimhar tig mag omspringen met het toe staan van webcams. Advocate Verena Jongepier van Adriaanse van der Weel stelt dat de gemeente steeds een afweging zal moeten maken tussen het pu blieke belang van promotie en het recht op het vergaren van informa tie, en aan de andere kant, het be waken van de privacy van inwo ners en passanten. door Marijke Vael z De Westhoekzangers hebben een zekere voorkeur voor liederen uit de By zantijnse Liturgie. foto Dirk-Jan Cjeltema e verbazen zich nog steeds over de onver wachte wending in hun leven vijf jaar geleden. „Dat we in dit huis terechtkwa men is bijna de grootste verrassing van ons leven!" Het regeltje dat hun overbuurman Piet van der Linde in zijn agenda schreef toen hij in het ziekenhuis lag liet niets aan duidelijkheid te wensen over: 'Het huis is voor Peter en Rian'. Het was voor de geboren en geto gen Zierikzeeënaren Peter van de Velde (47) en zijn vrouw Rian van de Velde-van 't Veer (46) een hefti ge periode, die eerste zes weken van 2005. In januari werd plotsling hun overbuurman en vriend Piet van der Linde opgenomen in het ziekenhuis, waar hij in februari overleed. Zijn vrouw Bé verhuisde naar een appartement in de Vrij burg en hun kinderen stelden aan Rian en Peter van de Velde voor om hun ouderlijk huis aan de Zie- rikzeese Schuurbeque Boeyestraat 1 te kopen. „Maar wij hadden net een koopcontract getekend voor een woning aan de Gracht weg." Dat contract was het resultaat van moeizaam onderhandelen met de projectontwikkelaar die op de hoek Grachtweg/Schuurbeque Boeyestraat appartementencom plex Victoria wilde bouwen. Pre cies de plek waar Peter van de Vel de vanaf zijn 13e met zijn ouders woonde en na zijn trouwen in 1986 met zijn vrouw. „Mijn moe der woonde er naast ons tot ze overleed. Ik wilde niet weg van de plek met al die dierbare herinne ringen." Omdat sloop onafwend baar was gingen Peter en Rian ak koord toen de projectontwikkelaar voorstelde eën huis te bouwen naast hun Noorse woning die moest verdwijnen. Een van de redenen waarom de plek hun dierbaar was waren de contacten met het echtpaar Van der Linde aan de overkant van de straat. „Als jongere was ik er reeds kind aan huis en toen Rian en ik kinderen kregen waren ze als een opa en oma voor hen. Op donder dag bakte Piet pannenkoeken voor ze en we vierden samen Sinter klaas en verjaardagen." Het was voor Rian en Peter dan ook van zelfsprekend dat zij mantelzorg ver- Op de dag dat het huis officieel werd door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Met hun opmerkelijke bloemensnijder wonnen ze vorige week de tweede prijs in de Zeeuw se finale van een wedstrijd voor mbo- en hbo-mini-ondernemin- gen. Het apparaat dat de stengel van een bloem schuin afsnijdt en tegelijkertijd de bladeren en doorns van de stengel haalt, is vanaf vol gende week te koop. De productie is in volle gang. De zes studenten van de opleiding filiaalmanager/zelfstandig onderne mer aan het ROC Westerschelde in Terneuzen richtten samen het mi ni-bedrijf Flauwer Power op, bij wijze van eindopdracht. Alle aspec ten van het ondernemen moeten daarbij aan bod komen. Adriaan Dieleman, Kim van Rooijen, Mo- zanne van Willigenburg, Frank de Kramer, Thomas Doolaege en Mariët Muilwijk hebben wel twee maanden zitten dubben. „Het gaat vooral om een goed ondernemings plan, maar we wilden toch iets in de markt zetten dat er nog niet is, dat een probleem oplost." Pa Van Rooijen kwam met het idee van de bloemensnijder. Immers, het goed schuin afsnijden van de stengel vormt de grootste bron van ergernis wanneer je een ruikertje in een vaas wilt zetten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 66