Stimuleren taal is speerpunt het Grevelingengebied NU TOT 50% KORTING! 19 SIKKENS EN SIGMA (BUITEN)VERVEN ONDERWijSKANSENBELEID WD: vervanging gezworene is niet nodig Voorjaarsbijeenkomst van Stad en Lande Informatieavond over borstvoeding Brede school en Giro op agenda dorpsraad Hïele en Stoutjesdijk bij sponsoravond DFS Ontbijtgesprek over cultuur toen en nu Inleiding over herkomst namen donderdag 15 april 2010 door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Met taalonderwijs kun je niet vroeg genoeg beginnen, vindt de gemeente Schouwen-Dui- veland. Daarom is taaistimulering een van de belangrijkste speerpun ten in het gemeentelijk onderwijs- kansenbeleid. Dat staat in een raadsbrief. Op Schouwen-Duiveland is vol gens het college van burgemeester en wethouders met name inzet no dig voor de bestrijding van onder wijsachterstanden bij autochtone kinderen van laag opgeleide ouders. Eerder onderzoek heeft uit gewezen dat onder meer in Nieu- werkerk, Oosterland en Bruinisse relatief veel kinderen een onder wijsachterstand hebben. Om het tij te keren vroeg de ge meente advies aan het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ). Die raadt de gemeente aan nog meer aandacht te beste den aan kinderen met taalachter stand. Om te beginnen moet die achterstand zo vroeg mogelijk op gespoord worden. Hoe eerder hoe beter en dat betekent in de prak tijk dat zowel in peuterspeelzalen als bij kinderopvang gericht ge werkt moet worden aan het stimu leren van taal. Op Schouwen-Dui veland zijn op het gebied van Voor- en Vroegschoolse Educatie (WE) het Welzijnshuis (Koos Kids) en kinderopvang De Bevelan- den actief. Beide organisaties heb ben de gemeente een bijdrage ge vraagd in de kosten voor de inter visie 'Kijk-Baby-Dreumes/Peuters'. Het Welzijnshuis vraagt verder fi nanciële steun voor de opleiding pedagogisch beleid voor al haar medewerkers. De Bevelanden wil graag gemeentegeld voor scholing 'taallijn'. Het Welzijnshuis en kin deropvang De Bevelanden willen verder graag dat de gemeente helpt om structureel overleg tus sen de lokale werkers in het veld op poten te zetten. Dit om te voor komen dat de ontwikkeling onder broken wordt. In het WE-traject in Burgh-Haam- stede is door twee logopedisten een screeningsinstrument ontwik keld en daar is inmiddels ervaring mee opgedaan. De eerste ervarin gen zijn dusdanig positief dat de gemeente wil kijken of het eiland- breed toegepast kan worden. landinrichtingsproject en daarmee ook van het nieuwe fietspad. Een succes dat volgens Poppelaars voor al te danken is aan samenwerking tussen verschillende overheden en organisaties. „Wil je wat bereiken, dan moet je het samen met ande ren doen." Poppelaars besloot zijn speech met de hoop uit te spreken dat het fietspad heel veel toeristen en recreanten naar het gebied mag trekken. Aan de fietsliefhebbers zal het vol gens Mels Hoogenboom van het Schouwen-Duivelandse Welzijns huis niet liggen. En aan het gebied evenmin. „Bewegen is voor oude- TERNEUZEN - Gezworene Conny Al- mekinders hoeft niet te worden vervangen in het dagelijks bestuur van Waterschap Zeeuws-Vlaande- ren, vindt de WD-fractie. Het Zeeuwse waterschap Scheldestro- men in oprichting heeft weinig profijt van een nieuwe bestuurder. Die heeft 'de organisatie harder no dig om wegwijs te raken dan dat de organisatie baat heeft bij de .lei dinggevende en inhoudelijke in breng', schrijft fractievoorzitter Jo- han Provoost, mede namens de WD'ers van Zeeuwse Eilanden. Het dagelijks bestuur stelt toch voor een vervanger aan te stellen, zegt dijkgraaf Toine Poppelaars. „Om het evenwicht te bewaren." ren heel belangrijk en dit fietspad draagt zeker aan dat bewegen bij. Plus dat hier in een groep fietsen ook heel goed is voor de sociale contacten. En dat is voor het Wel zijnshuis ook belangrijk." Het nieuwe fietspad is ruim 6 kilo meter lang en loopt van Den Osse naar Serooskerke. De eerste voor bereidingen dateren van 2008, maar de daadwerkelijke aanleg van het pad startte pas vier maanden geleden. Aardig wat partijen kwa men bij de voorbereiding en uit voering van de aanleg van het fiets pad. De Dienst Landelijk Gebied deed in opdracht van de landin richtingscommissie Schou wen- Oost en waterschap Zeeuwse Eilanden de coördinatie van het werk. Gemeente Schouwen-Duive land en provincie Zeeland droegen er eveneens aan bij. En niet te ver geten een Europese bijdrage in het kader van een Plattelands Ontwik- kelings Programama (POP). Dat de weg naar realisering van het fiets pad een lange en lastige was weet landinrichtingscommissie Peter de Koeijer als geen ander. „Het heeft heel veel moeite gekost. Boeren waren bang en sceptisch. Uiteinde lijk is het er toch gekomen. Ik hoop dat het een aanwinst is." MET DEZE PRIJZEN KUN JE BLUVEÜ SCHILDEREN... Goes Marconistraat 13 <0113) 22 41 12 w ww. tmcwoon winkels BURGH-HAAMSTEDE - Vereniging Stad en Lande houdt aanstaande vrijdag haar voorjaars vergadering. Tijdens de bijeen komst worden personen of instel lingen geëerd die zich hebben inge zet voor het erfgoed op Schou wen-Duiveland. Medewerkers van de gemeente geven uitleg over het toekomstige landschaps ontwikke lingsplan. De openbare bijeen komst is in dorpshuis De Schutse in Haamstede, aanvang 19.30 uur. DIRKSLAND Het ziekenhuis in Dirksland houdt op dinsdag 20 april een informatie bijeenkomst over borstvoeding. Be langstellenden krijgen informatie over het verschil tussen borst- en flesvoeding. Borstvoeding geeft vol gens de lactatiekundigen die de avond organiseren veel voordelen voor moeder en kind. Deelname aan de bijeenkomst is gratis, aanmelden kan via lactatiekundige@zhsdirksland.nl ELLEMEET De dorpsraad Ellemeet heeft voor donderdag 22 april een openbare vergadering uitgeschreven. Op de agenda staan onder meer de ont wikkelingen rond de brede school en de grote evenementen Giro d'Italia en Concert at Sea. Na de pauze wordt gesproken over de vlag voor Ellemeet en bestuurs functies. De vergadering start om 20.00 uur in het dorpshuis. BURGH-HAAMSTEDE Joop Hiele (oud-keeper van onder andere Feyenoord) en Rini Stout jesdijk (directeur BTSW) geven aan staande maandag een presentatie. Het onderwerp is hoe sporters en zakenlui tot maximale prestaties kunnen komen. Ze doen dat tij dens de sponsoravond van sport vereniging DFS in Burgh-Haamste- de. De avond wordt gehouden in het clubgebouw en begint om 20.00 uur. MIDDELHARNIS De Stichting Podium Goe- ree-Overflakkee houdt zaterdagoch tend weer een ontbijtgesprek in het Diekhuus in Middelharnis. Drie gasten praten dit keer over 'cultuur toen en nu'. Aan tafel ko men streekarchivaris Jan Both, Jo hannes Reyntjes van Stichting Po dium en Hans Lammers die als gastheer optreedt. Het publiek dat deelneemt aan het ontbijt, kan dit forum ook vragen stellen. BROUWERSHAVEN Gemeentearchivaris Huib Uil komt op woensdag 21 april naar Brou wershaven om te spreken over ach ternamen. De herkomst van som mige achternamen is begrijpelijk, zoals Bakker. Bij andere namen, zo als Jansen, ligt dat ingewikkelder. Uil geeft hierover uitleg. Hij doet dat tijdens een bijeenkomst van de Vrouwen van Nu die voor iedereen toegankelijk is. De aanvang is 20.00 uur, locatie hetTonnenmagazijn. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 65