22 zeeland Ontnuchterend tijdsbeeld van itóiSiS' 'Westerschelde CDA wil Sloeboog en N59 Nu genieten van de tuin? onelinehovenier.nl Het bevallingenboek van Marinus de Broekert was in 2004 haast bij het oud papier beland bij een grote schoonmaak. Mevrouw M. Bek- Hundersmarck uit Kapelle redde het en ging ermee naar het archief GEVRAAGD VOOR ONZE VOLGENDE DRIE VEILINGEN: Taxatie- en innamedagen: 21, 22 en 23 april, op afspraak. donderdag 15 april 2010 door Jeffrey Kutterink DEN haag - De nieuwe regering moet zo snel mogelijk werk ma ken van de aanleg van de N57 en de verdubbeling van de N59 op Schouwen-Duiveland. Ook moet het goederenspoor tussen de ha vens van Vlissingen en Antwer pen worden verbeterd door de aan leg van de Sloeboog. Het CDA-congres besluit volgende week om deze projecten op te ne men in het verkiezingsprogram ma. Den Haag moet samen met de regio opdraaien voor de kosten. De nieuwe regering besluit over welke projecten tussen 2020 en 2028 moeten worden uitgevoerd. Als Zeeland eerder geld kan op hoesten, kunnen projecten sneller worden aangelegd. Om het toeristenverkeer op Schou wen-Duiveland op te vangen is een nieuwe weg nodig die grof weg loopt vanaf de Oosterschelde- kering tot in de buurt van Seroos- kerke. Ook vindt het CDA dat de N59 van Bruinisse tot aan het Hel legatsplein moet worden verdub beld. Om te zorgen dat goederen spoortreinen direct van de havens van Vlissingen naar Antwerpen kunnen rijden, is de aanleg van de Sloeboog nodig. Nu moeten goede rentreinen vanuit Zeeland vaak doorrijden tot aan rangeerterrein Kijfhoek bij Zwijndrecht. Een af slag bij Bergen op Zoom ontziet het drukke spoor naar Zuid-Hol land. De CDA-afdelingen hebben afgestemd welke projecten zij in het programma willen hebben. Al le regionale wensen worden geho noreerd, zo is de afspraak. GERED VAN HET OUD PAPIER door Harmen van der Werf Gerard Lepoeter, kenner van de Zeeuwse geschie denis, voelde het direct aan. „Dit moet iets bij zonders zijn." Het boek waarin Ma rinus de Broekert van 1824 tot 1872 alle bevallingen bijhield, was net bij het gemeentearchief van Kapel le bezorgd. Lepoeter bladerde het door. Hij was verkocht. Eind 2004 was dat. Vijfjaar heeft hij eraan ge werkt om het bevallingenboek van De Broekert voor iedereen toegan kelijk te maken. Lepoeter, een ech te doordouwer, kreeg daarbij hulp van gynaecoloog Herbert Teeuw, die jarenlang in de ziekenhuizen van Goes en Zietikzee werkte. Het resultaat van alle noeste arbeid, een ruim 470 pagina's tellend boekwerk, schetst een ontnuchte rend tijdsbeeld. Teeuw voelt dat zeker zo. „Toen ik de eerste keer de aantekeningen van De Broekert doornam, greep het me aan." De voorganger van Teeuw moest zijn werk onder zul ke primitieve omstandigheden doen dat het anno 2010 bijna on voorstelbaar is. Veel meer dan zijn handen en een verlostang had De Broekert niet beschikbaar als appa ratuur. Hij volgde een gedegen praktijkopleiding in Goes, van zijn veertiende tot tweeëntwintigste. De kennis van het menselijk li chaam was echter nog zo beperkt. De Broekert stond voor een raad sel als vrouwen na een bevalling hevige koortsen kregen. Hij had er geen idee van dat infecties konden worden veroorzaakt door handma tig, inwendig onderzoek. Een ver band tussen bacteriën en koortsen was De Broekert helemaal onbe kend. Louis Pasteur ontdekte dit 'pas' in i860. De Broekert deed wat hij kon. Hij probeerde bevallingen zo goed mo gelijk te laten verlopen. Lepoeter en Teeuw hebben daar allebei be wondering voor. „Het is verbazing wekkend", stelt Teeuw, „dat zoveel vrouwen die De Broekert hielp, de bevalling overleefden na alle, door hem beschreven problemen." De Broekert deed in Wemeldinge 1548 bevallingen. 'Slechts' achttien vrouwen overleden daarbij in het kraambed, vaak enkele dagen na de bevalling. Het aantal kinderen dat stierfj was veel groter. Tweelin gen hadden bijna helemaal geen overlevingskans. Eén tweeling red de het in De Broekerts jarenlange praktijk. Lepoeter en Teeuw hebben alle be schrijvingen van De Broekert in hun boek overgenomen. Lepoeter heeft die aangevuld met gegevens uit bevolkingsregisters. Onderzoe- Schrijvers Herbert Teeuw (links) en Gerard Lepoeter op een historische plek, bij het huis van 'hun' vroedmeester ZEEUWS VEILINGHUIS OUDE BOEKEN MUNTEN KUNST ANTIEK Boeken, prenten en landkaarten van voor 1800. Tevens bibliotheken. Munten, penningen en bankbiljetten van voor 1945. Tevens collecties. Schilderijen, Chinees porselein, Art-Deco, sieraden, zilver, etc. Herengracht 74 4331 PX Middelburg Tel. 0118 - 650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl info@zeeuwsveilinghuis.nl door Ben Jansen DREISCHOR - Zijn eerste werkdag als Deltacommissaris, tweeënhalve maand geleden, markeerde hij met een kranslegging bij het Waters noodmonument in Ouwerkerk. Daarmee gaf Wim Kuijken blijk van gevoel voor verhoudingen: vei ligheid tegen het water staat voor op. Sindsdien heeft hij niet stilgeze ten. Deze week stelde hij zich in Zeeland, West-Brabant en Zuid- Holland op de hoogte van de plan nen om het deltagebied van Zuid- west-Nederland veilig, veerkrach tig en vitaal te maken. Op zes plaatsen in het land wordt gewerkt aan bijdragen voor het eer ste Deltaprogramma dat Kuijken op Prinsjesdag wil presenteren. Nergens zijn de ideeën over een nieuw Deltaplan zo ver gevorderd als in Zuidwest-Nederland. „Dat kan ook niet anders", zegt Kuijken droogjes, „hier waren ze al bezig voordat de commissie Veerman met haar rapport kwam. Maar hoe dan ook, elders in het land kan een voorbeeld worden genomen aan de aanpak in de zuidwestelijke delta." Kuijkens Deltaprogramma wordt, zo verzekert hij, een nuchter, realis tisch verhaal. „Veerman c.s. heeft vooral een visie gegeven. Ik wil uit gaan van wat we weten en wat we meten. Over de rivierafvoeren, over zeespiegelrijzing, over tempe raturen. Natuurlijk zijn er onzeker heden. Daarom moeten maatrege len flexibel zijn. En we moeten ons realiseren dat we wel heel veel kunnen willen, maar dat er ook geld voor moet zijn." Kuijken heeft zich de afgelopen maanden ook verwonderd. Over hoe welhaast tegenstrijdige belan gen in de Waddenzee uiteindelijk wel te verenigen waren en in de Westerschelde niet. En waarom het begrip ruimte voor de rivier overal in Nederland begripvol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58