Kwadendamse kweker blijft terugvechten Bestuur kunstuitleen 181 zeeland Overname stuk N289 trekt Wervenhove vlot Webcam blijft lastig Noodverwarming in Ouverture kan weg GESCHIL 'Borsele terroriseert ons' Beperkt aantal katholieken verlaat kerk donderdag 15 april 2010 door Mieke van der Jagt KWADENDAMME - De ondernemers van kwekerij Het Groene Weegje aan de Aalweg in Kwadendamme voelen zich door de gemeente Bor sele opzettelijk gecriminaliseerd. In de dreiging van het college: het toepassen van bestuursdwang om de bouwwerkzaamheden aan een schuur stil te leggen en de schuur af te breken, ziet de familie We vers een zoveelste stap van de ge meente om de ondernemers te ter roriseren. In een reactie op de aan zegging, verwijt de familie Wevers de gemeente een onrechtmatige overheidsdaad en stelt Borsele op voorhand wettelijk aansprakelijk voor te lijden schade. De gemeente heeft met het opleg gen van een dwangsom gedreigd omdat volgens haar de bestaande landbouwschuur wordt uitgebreid. Ook wordt de dakbedekking ver vangen. Voor al die zaken heeft de kwekerij volgens de gemeente geen bouwvergunning. Ook heeft wethouder Marga Ver- niue verklaard dat de kwekerij voor de bestaande bebouwing nog vergunningen moeten aanvragen. Legalisering van de bestaande op stallen, een kas en de schuur, is vol- door Frank Balkenende gens haar echter zeker geen auto matisme. De familie Wevers staat op het standpunt dat de schuur en de ver groting daarvan wel degelijk met een bouwvergunning zijn gezet. In 1996, 2004 en 2006 zijn die aange vraagd. Op geen van de onderling samenhangende bouwaanvragen heeft de gemeente, volgens de fa milie Wevers, binnen de wettelij ke termijn een besluit genomen, zodat de vergunningen van rechts wege tot stand zijn gekomen. In enkele van de vele rechtszaken die de opponenten tot bij de Raad van State brachten, heeft de fami lie Wevers het recht aan haar kant gevonden. De Raad oordeelde eerst dat de kwekerij er niet ille gaal stond, zoals de gemeente be weerde, maar wel paste in het vige rende bestemmingsplan. In het nieuwe bestemmingsplan dat Bor sele maakte, waren de opstallen plotseling weer wel illegaal. Vorig jaar oordeelde het hoogste rechts college dat Borsele ten onrechte geen bouwblok voor het Groene Weegje had opgenomen in het nieuwe bestemmingsplan. Wet houder Vermue kondigde toen al aan dat ze het daarbij niet zou la ten zitten. Vanavond bepaalt de Goe- se gemeenteraad of Kunstuitleen De Beve- landen zijn subsidie van 28.000 euro per jaar behoudt. Zo nee, dan is het einde oefening, zegt voorzitter Ben Witte van Kunstuitleen De Bevelanden. „Dat zou voor ons de doodsteek beteke nen. Terwijl we ons toch al verra den voelen door het besluit dat we niet naar de nieuwbouw aan het Bleekveld mogen." Witte zal vanavond dan ook een vurig pleidooi houden om de kunstuitleen overeind te houden. „Want als de gemeente Goes af haakt, weet je wat er vervolgens ge beurt. Dan zetten ook andere Beve- landse gemeenten hun subsidie stop en dan valt de bodem onder de voorziening weg. Een culturele voorziening die je als centrumge meente toch zou moeten koeste ren." Kunstuitleen De Bevelanden had na enkele magere jaren - het bezoe kersaantal en aantal uitleningen liepen terug - alles op een rijtje. Het bestuur heeft een plan klaarlig gen om de uitleen te modernise ren en meer geldbronnen aan te boren. Ook de werving van nieu we leden krijgt topprioriteit. Nu stoelde dat plan tot voor kort op het idee de kunstuitleen samen met galerie Van den Berge onder te brengen in een nieuw te bou wen pand aan het Bleekveld. Han denwrijvend zagen het bestuur en de nieuwe coördinator Karlijn Haars ernaar uit. Een nieuwe start op een goede stek. „Want", zegt Witte, „we zijn in 2003 gedwongen te verkassen van de Vlasmarkt naar het Cultuur huis aan de Westwal. Je zit daar te excentrisch om publiek te trekken. Bovendien op de eerste etage. Dat zijn te veel drempels voor het pu bliek. Ook de huurkosten van het Cultuurhuis zijn dermate hoog, dat we onze reserves noodgedwon gen moesten opsouperen." De kunstuitleen stond voor de keuze: deur dicht of het roer omgooien. Het bestuur koos het laatste. Onlangs presenteerde ze zijn toekomstplan. Toen kwam er plots een kink in de kabel. Het vorige college van burgemeester en wethouders be sloot vlak voor de gemeenteraads verkiezingen de invulling van een nieuw cultuurpand aan het Bleek veld te wijzigen. jarenlang waren de twee gedachte huurders bekend: galerie Van den Berge en Kunstuitleen De Bevelan- door Frank Balkenende KRABBENDIJKE - De gemeente Rei- merswaal kan met de overname van een stuk provinciale weg niet alleen het omvangrijke plan voor een beter dorpshart uitvoeren, maar meteen ook het uitbreidings plan Wervenhove vlot trekken. Wervenhove bestaat momenteel uit acht bedrijfsunits van de gelijk namige firma. Bedoeling is er vijf, zes bij te zetten. Het plan hangt op dit moment op de ontsluiting op de provinciale weg N289. De provincie weigert een rechtstreek se uitrit op een 8o-kilometerweg. De gemeente en de provincie on derhandelen momenteel over over name van ruim een kilometer pro vinciale weg; globaal vanaf de Oostweg tot net voorbij de I. W. Frisostraat. Reimerswaal over weegt eventueel driehonderd me ter extra over te nemen, maar per se nodig voor het plan is dat niet, zegt wethouder Jaap Sinke. De overnamevoorwaarden zijn on derwerp van gesprek. Reimers waal wil er zelf niet meteen veel geld insteken. „Wij moeten een deel van de Oude Rijksweg in de toekomst onderhouden. Ik kan me voorstellen dat de provincie de weg opknapt en overdraagt of over draagt met een zak geld erbij." Na overname wordt de limiet vijf tig kilometer per uur, noodzakelijk om er de gewenste extra ontsluitin gen op te kunnen maken. MIDDELBURG - Er is nog onvoldoen de jurisprudentie om nu te kun nen bepalen welke beelden van webcams getoond mogen worden. Met die woorden reageert advoca te Verena Jongepier van het Advo catenkantoor Adriaanse van der Weel op de opmerkingen van de WD dat de Stichting Nieuw Vlis- singen zich schuldig zou maken aan het schenden van privacy. Want die stichting laat via haar website livebeelden zien van een aantal Vlissingse straten en gebou wen. De juriste, gespecialiseerd in ICT-recht, stelt dat webcams een lastig probleem vormen. „Veel hangt af van wat er wordt uitge zonden. Je moet per camera en per beeld kijken of de privacy wordt geschonden." Niet Kunstuitleen De Bevelanden, maar Atelier De Kaai mag samen met galerie Van den Berg een te bouwen pand door Frank Balkenende GOES - In de Goese wijk Ouverture is komende winter vrijwel zeker geen noodverwarming meer nood zakelijk. De huizen in Ouverture worden verwarmd én gekoeld door de energie uit zes aardbronnen. De af stelling van dat systeem luistert nauw. Afgelopen twee zomers bleek dat er te laat en daardoor te weinig warmte was opgeslagen om de winter door te komen. Bo vendien duurde de laatste winter erg lang. Energieleverancier Essent moest er een aggregaat bijzetten om te zorgen dat wijkbewoners niet in de kou zouden komen te zitten. Ouverture kent geen aard gasleidingen. De enige mogelijk heid is, bij calamiteiten, de wo ning met elektrische kachels te ver warmen. Afgelopen zomer kampte Essent met een andere tegenslag. Eén van de zes bronnen bleek niet meer te werken. Inmiddels is die bron her steld. Het aggregaat, dat visueel netjes is ingepakt, kan dit jaar waarschijnlijk het veld ruimen. Verwacht wordt dat er de komen de maanden voldoende warmte kan worden opgeslagen, zodat het de hele winter in alle woningen be haaglijk is. HULST - Binnen de parochies in Zeeuws-Vlaanderen heeft slechts een beperkt aantal gelovigen zich uit laten schrijven als katholiek in verband met de onthullingen over seksueel misbruik door priesters. Dat zeggen woordvoerders van de drie interparochiële verenigingen in de streek. Tijdens de vieringen in de kerken is de afgelopen we ken volgens de woordvoerders aan dacht geschonken aan de kwestie. De ophef over het seksueel mis bruik is in West-Zeeuws-Vlaande- ren voor drie van de ongeveer acht duizend parochianen aanleiding geweest zich uit te laten schrijven uit de katholieke kerk, zegt pastor Frans van Geyt uit Oostburg. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 42