Steeds meer 'schreeuwen om hulp' Damse strandje, nu even niet Kranig kind BEVELANDEN-THC 18 en 19 18 déÜRVKKERY Aannemer in beroep na boete almanak Donderdag 15 april 2010 Kunstuitleen De Bevelanden voelt zich verraden 17 Kwadendamse kweker voelt zich door Borsele in criminele hoek gezet Tip? bevelanden@pzc.nl/tholen@pzc.nl MAATSCHAPPELIJK WERK Aantal mensen dat aanklopt bij SMWO groeit fors door Frank Balkenende GOES - Het aantal mensen dat aan klopt bij het maatschappelijk werk groeit de laatste jaren fors. Van 1462 in 2007 naar 1833 in 2009. Niet alleen wenden zich meet mensen tot het maatschappelijk werk, de hulpvragen worden ook steeds complexer. Een aantal heeft schulden, relatieproblemen en zit psychisch in een dal. Ook hardere aanpak van instanties (meer eigen verantwoordelijkheid dragen) en de alsmaar ingewikkeldere en snel lere informatiemaatschappij spe len een rol. Daar kunnen sommige mensen niet mee omgaan. Als eer ste haken zestigplussers en alloch tonen af signaleert Stichting Maat schappelijk Werk 8c Welzijn Oos- terschelderegio (SMWO). Daarnaast krijgt SMWO vaker mensen aan het loket die slachtof fer zijn geworden van de economi sche crisis. Hun financiële situatie leidt dikwijls tot verstoorde ver houdingen in het gezin en/of emo tionele problemen. Directeur Romy de Bruyckere van SMWO verwacht dat de trend zich dit en volgend jaar voortzet. „Je ziet dat de steeds meer mensen de hervorming van het maatschap pelijk stelsel niet kunnen volgen, want niet iedereen komt uit een goed nest, is begiftigd met een hel der verstand en een dosis relative ringsvermogen. Mensen snappen de regelgeving vaak niet. Ze verzan den in het papierwerk. Niet in de laatste plaats allochtonen hebben er moeite mee. Dat zie je bijvoor beeld in een gemeente als Goes waar veel mensen van buitenland se afkomst wonen. Ze weten vaak niet dat en waar ze hulp kunnen krijgen. Vergeet niet dat het aantal loketten waar ze terecht konden, is geslonken door efficiency-maat- regelen. Wij kunnen ze doorver wijzen naar bijvoorbeeld gemeen ten, die allerlei regelingen hebben om armoede te verzachten." Schulden - de laatste tijd is door de crisis sprake van een toename bij SMWO - gaan dikwijls gepaard met stress, radeloosheid, ontwrich ting van het gezinsleven en sociale uitsluiting. „Het verlies van je werk kan tot tal van andere dra ma's leiden. Het is echt een sneeuwbaleffect. Wij zien nu echt pas de gevolgen van de crisis", zegt De Bruyckere. Die complexe hulp vragen, op financieel en geestelijk vlak, vergen veel van het perso neel. Daarom investeert SMWO fors in bijscholing. yerseke - Dat was even schrikken voor de leerlingen van de christelij ke basisschool 't Kompas in Yerse- ke. Het Damse strandje, waar veel kinderen uit de hoogste groepen al veel zomerse uren hebben door gebracht, was weg, helemaal weg. In plaats daarvan troffen ze gister ochtend een diepe geul, hopen steen, blubber, draglines en kra nen. Ze waren voorbereid, want het Bureau Zeeweringen van Rijks waterstaat had even tevoren een film vertoond over de dijkverster kingen en Christian Moeliker van Rijkswaterstaat had al uitgelegd wat er in Yerseke zal gaan gebeu ren. Belangrijkste mededeling uit de mond van de projectleider: van af 18 mei ligt het Damse strandje weer gewoon op z'n plek, maar dan wel met een sterkere dijk, an dere beschoeiing en meer trappen over de dijk. De gastlessen die het bureau Zee weringen geeft op scholen waar in de buurt dijkversterkingen aan de gang zijn, dienen een tweeledig doel: allereerst voorlichting over wat er in de omgeving gebeurt en hoe het wordt. Maar het is ook van belang dat de kinderen wegblijven van het aan trekkelijke, maar uiterst gevaarlijke werkterrein. Christian Moeliker, projectleider van de werken aan de zeewering bij Yerseke, legt uit wat er allemaal moet gebeuren om een veilige, sterke dijk te krij gen. De leerlingen mogen eens voelen aan het geotextiel, dat ervoor moet zorgen dat de steenslag op z'n plek blijft. foto Dirk Jan Gjeltema za. 17 april Record Store Day 12.30-13.45 uur: Masterclass met Torre Florim Joris van Welsen 14.00-15.00 uur The art of the webcam door Ron van der Sterren Markt 51 Middelburg T0118 886 886 za. 17 april, 15.00-16.30 uur: Danny Vera di. 20 april, 20.00 uur in de Zeeuwse Bibliotheek: Hans Dorrestijn over vogels SLAZ i.s.m. Staatsbosbeheer kaarten in De Drukkerij boeken bestellen? wwvv.drukkerijmiddelburg.nl lewedorp - Een aannemer uit Le- wedorp is naar de Raad van State gestapt tegen een boete van 10.800 euro die hij kreeg opgelegd omdat een van zijn werknemers bij een bouwklus zijn duim heeft afge zaagd. De aannemer is het niet met de boete eens die voormalig minister Donner van Sociale Zaken en Werkgelegenheid hen] heeft gege ven. De uitspraak volgt over twee weken. Tip? redactie@pzc.nl De driejarige Yentl, die later onge twijfeld bouwvakker wordt, (of een werkmeneer, zoals ze het zelf noem t) is helemaal bezeten van kranen. En dus neemt oma haar regelmatig op sleeptouw, kriskras over Schou- wen-Duiveland op zoek naar noest gravende en takelende machines. Daarbij laten ze zich niet slechts ver leiden door een aangenaam lentezon netje, ook de kou wordt voor dit doel getrotseerd. Op zo'n typische wan tendag liepen oma en Yentl over de dijk aan de rand van de Zierikzeese wijk Poortambacht. In de lagergele gen graslanden was een heel regi ment machines aan het graven ten behoeve van de natuur. De geniepige wind deed Yentl diep in haar kraag duiken. Ze genoot. Maar in stilte, was oma opgevallen, want anders praatte haar meisje honderduit. Al snel kwam ze zelf met de verklaring: „Oma, koud hè! Dat vindt mijn tong ook. Die denkt: ik blijf vandaag maar lekker binnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 41