321 consument Sap: leugens en Kroketje happen eten met puck Een gemiddelde supermarkt heeft te genwoordig wel twee honderd verschillen de sappen in de schappen. '100 pro cent fruit' en 'vers' op de verpakking zeg gen niet zoveel. 'Lek ker' en 'houdbaar' zit ten elkaar in de weg. Pascalisatie Huisgemaakte rundvleeskroketten, voor acht kroketten donderdag 15 april 2010 door Puck Kerkhoven Een croquet ontwikkelen die lekkerder is dan alle andere. Dat was de niet ge ringe ambitie van snackfa- brikant Piet Laan en topkok Cas Spijkers (voila! U kent hem vast nog wel). Wij, culinaire journalis ten, mogen komen proeven of ze daarin zijn geslaagd. Nou ben ik dol op een knapperig kroketje, maar helaas bieden mijn dagelijk se voedingsregime en broeksband daar geen ruimte voor. Maar als je voor je werk moet proeven, ligt dat natuurlijk anders. Alles voor de goede zaak. U begrijpt, ik neem deze uitnodi ging met beide handen aan en reis af naar het Brabantse Oister- wijk, waar Cas kantoor houdt. Een kantoor om jaloers op te zijn. Het lijkt meer op een gezellig eet- Dan heb je warme kroketten met een zwartgeblakerde korst café, compleet met gedekte tafels, een goed gevulde bar en een bon te verzameling ingelijste foto's (zoek Cas), diploma's en trofeeën. En schilderijen op gedragen koks buizen, door hemzelf beschilderd of door één van zijn vele beroem de kunstenaarsvrienden. In een hoek staat een donkergroene old timer te glimmen: een Mercedes SL met open kap, waarin Cas en zijn Marjo graag langs 's heeren wegen mogen toeren, zeker nu al les zo uitbundig bloeit Maar we kwamen voor de kroket: de Luxe Rundvlees Croquet, om precies te zijn. Een flink exem plaar van 100 gram. „Wij gaan al leen voor lekker. Alle andere facto ren waren bij het ontwikkelen van deze kroket van onderge schikt belang. Het smakelijkste draadjesvlees in een salpicon (dik ke ragout), verrijkt met verse ei dooiers en slagroom, liaison noe men we dat in het koksvak. Ver der geen toevoegingen, behalve wat kruiderij. Wij kiezen voor die pure, Hollandse vleessmaak", al dus het duo Laan/Spijkers, dat al een hele serie minicroquetjes op zijn naam heeft staan. Met exclu sieve vullingen van oude kaas en groenten, tot krab, garnalen, gei tenkaas en chorizo. De 'luxe croquetten van Cas' wor den uitsluitend verkocht via res taurants, de betere snackbars en cateraars. Waarom eigenlijk? „Om dat we, zoals gezegd, gaan voor de lekkerste kroket. Die moet dus ook met deskundigheid gebakken worden. Dat betekent bijvoor beeld dat je ze eerst moet laten ontdooien, voordat ze in de fri tuur mogen. Je zou de mensen de kost moeten geven die thuis kro ketten zo diepgevroren in het he te vet gooien. Dan heb je óf mooie kroketten die van binnen nog steenkoud zijn óf warme kroket ten met een zwartgeblakerde korst. Wij streven naar een mooi goudbruin, craquelé korstje, daar om paneren wij met panko. Dat is een Japanse soort paneermeel, ge maakt van brood. Heerlijk grof. Nadeel is dat het snel verbrandt. Tip van Piet Laan voor thuisbak- kers die geen geduld hebben en toch diepgevroren kroketten wil len bakken: „Bak ze 3 minuten in olie van 180 graden, haal het netje omhoog en laat 5 minuten boven het hete vet hangen, zodat de warmte er goed in kan trekken, bak dan nog 2 minuten af." Hoe ze smaken? Om met Cas te spreken 'helemaal top!'. Mooi, ve zelig vlees in een krachtige, zij- de-achtige ragout. Ik neem er nog één. En ik krijg ineens veel zin om thuis ook weer eens kroket ten te maken. Dat fietsen we er wel weer af. door Michiel Bussink foto Mark Reijntjens Van een glaasje versgeperst sinaasappelsap word je lek ker en fris wakker. Heel an ders dan van sap uit een pak. Ook al staat er op dat pak: '100 procent fruit'. Hoe kan het dat iets wat allebei volledig van si naasappel gemaakt is, toch zo ver schillend smaakt? Omdat er met dat pakkensap heel wat kunstgre pen zijn uitgehaald, voordat het thuis wordt geschonken en gedron ken. Zelfs is er vaak wat aan toege voegd, waardoor 'die '100 procent puur sap' of'100 procent fruit' op de sappakken eigenlijk leugentjes zijn. Wettelijk toegestane leugen tjes, dat weer wel. Behalve de vraag of sap lekker is, vinden fabrikanten en supermark ten vooral interessant hoe lang het sap houdbaar is. Want vers is dan misschien wel het lekkerst, na zo'n acht dagen is het vanuit gezond heidsoverwegingen niet verstandig het nog te drinken. Wél heel lang houdbaar is het sap dat het meeste wordt verkocht: sap van concentra ten. Voor Appelsientje, Coolbest, Al- bert Heijn en de andere (huis- merk)sinaasappelsappen uit pak worden de sinaasappelen ter plek ke, meestal in Brazilië, geperst, ge zeefd, van aroma's ontdaan, gepas teuriseerd en ingedikt tot concen traat. Dat proces heeft twee grote voordelen: de schadelijke bacteri ën zijn gedood, waardoor het con- Pascalisatie is een procédé dat in de VS al veel wordt toegepast, maar in Europa veel minder. In het Gelderse Ochten staat de enige pascalisator van de Benelux. De flesjes sap verdwijnen daar in een apparaat dat wat weg heeft van een onderzeeboot In de pascalisator wordt het sap onder grote druk ge bracht: wel 6.000 bar (ter vergelijking: de druk in een snelkookpan is 1,5 bar). Het sap in de flesjes wordt door het pascalisatieproces lang houdbaar, maar smaakt vrijwel net zo als vers sap. Het in Ochten gepascaliseerde sap wordt grotendeels geëxporteerd naar Frankrijk. De pascalisator is een duur apparaat, waardoor ook het gepascaliseerde sap iets duur der is. Veel Nederlandse bedrijven durven het daarom nog niet aan het te verkopen. Naast sap kunnen ook andere voedingsmiddelen in de pascalisator houdbaar gemaakt worden. In de Verenigde Staten wordt kip er salmonellavrij mee gemaakt. Het Wa- geningse bedrijf TOP deed succesvolle experimenten met gepascaliseerde oesters: behalve bacterievrij, worden de oesters er groter en smaakvoller van en valt het weekdier heel makkelijk uit de schelp. centraat langer houdbaar is. Boven dien is het volume veel minder ge worden, wat het vervoer naar Eu ropa goedkoper en makkelijker maakt. Hier wordt het concentraat aangelengd met water, de aroma's, soms vruchtvlees en nogmaals ge pasteuriseerd en in pakken ge daan. Daarna wordt het sap aan de man gebracht met slogans als: 'Onze si naasappels worden binnen 24 uur na de pluk geperst. Zo blijven de vitamines en smaak het beste be houden. En dat proefje!' Terwijl het sap dus feitelijk aangelengde si roop is, dat lange tijd als concen traat opgeslagen heeft gelegen en waaruit de vitamines door de be werking zijn teruggelopen. Vaak wordt er daarom vitamine C aan toegevoegd. En als '100 procent puur sap' verkocht. Dat Coolbest en 'AH Gekoeld sinaasappelsap' in de koeling worden verkocht, is ook een marketingtruc: de pakken en plastic flessen zijn (ongeopend) ook een tijdje buiten de koelkast houdbaar. Nu vers steeds meer in is, valt er in de koelvakken tegenwoordig ook heel wat sap te vinden dat zichzelf'vers' noemt. Dat sap is geen concentraat, maar heeft wel een andere belangrijke behande ling ondergaan om het houdbaar te maken. Het sap is gepasteuri seerd oftewel verhit tot 80 tot 95 graden. Dat heeft de lange houd baarheid als voordeel, maar weder om als grote nadeel dat het ten kos te gaat van de smaak en het ver- benodigoheoen: 5 deciliter vleesbouillon; 300 gram botergaar gestoofd draadjesvlees; 30 gram boter; 30 gram bloem; versgeraspte nootmus kaat; witte peper en zout; 1 ei; 100 gram paneermeel (zelfgemaakt van oud brood) of panko (een soort paneermeel dat gebruikt wordt in de Japanse keuken om gebakken of gefrituurde etenswaren van een knapperig korstje te voorzien). bereidingswijze: Laat bouillon inkoken tot je ongeveer 2 deciliter over hebt. Laat afkoelen. Pluis het vlees uit zodat je uitsluitend draadjes overhoudt (geen vet of zenen). Smelt de boter in een ruime pan, laat de bloem er al roerend in garen (zeker 3 minuten), maar niet bruin laten worden! Roer op een zacht vuur, in kleine beetjes, de bouillon erdoor. Laat goed doorgaren, meng het vlees erdoor. Proef, breng op smaak met nootmuskaat, peper en zout. Doe de dikke ragout in een rechthoekige, metalen bak. Laat minstens 1 nacht afgedekt in de koel kast afkoelen en 'rijpen'. Snijd in 8 repen en rol daarvan kroketten, op een met bloem bestoven koud werkblad. Klop een ei los met 2 eetle pels water in een diep bord. Doe het paneermeel in een ander bord. Rol de kroketten licht door de bloem, dan door ei, dan door paneer meel, zodat ze overal bedekt zijn. Bewaar ze onder plasticfolie in de koelkast. Verhit plantaardige frituurolie tot 180 graden. Frituur de kroketten in 4 minuten goudbruin. Niet meer dan 4 tegelijk. Laat uit lekken op keukenpapier. Serveer met vers witbrood en mosterd. tip van cas: Verrijk de ragout met 1 eidooier, losgeroerd met slagroom. En zijn geheime ingrediënt: l'Amour! Elegante dress clip tegen opwaaiende rok op de fiets Met de dress clip van Nomonro behoort een opwaaiende rok op de fiets tot het verleden. De clip wordt aan de voorzijde en onder kant van de rok geklemd. Door de zwaarte van de clip, zakt de stof tijdens het fietsen naar beneden en blijft daar ook. De clip, die ook handig is om een iPod-snoertje goed op zijn plek te houden, is te koop vanaf 19,95 euro. www.nomonro.com Stijlvol lopen op een schoen van kurk Dé schoen voor komende zomer is deels gemaakt van kurk en komt van Daniel Hechter. De mo dieuze kurkzool, in combinatie met de opvallende kleur, past uit stekend in de zomercollectie van de bewuste vrouw. De schoen is gemaakt van zacht suède. De kleur en de perforatie maken het geheel stijlvol en bovendien origi neel. De schoen kost 69,95 euro. www.danielhechter.com Een schort voor een echte keukenprinses Italiaanse vrouwen droegen vroe ger keukenschorten die meer weg hadden van een jurk dan van een schort. Ze waren praktisch en vooral stijlvol. Tortini zet deze klassieker weer op de kaart. De Tortini Kitchen Dress is een strap less schort die met het buigzame _g ceintuur gemakkelijk om het mid del klemt. De schort is te koop in vijf prints en kost 34,95 euro. www.tortini.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 34