'Bij ons komen ze Als je niemand verwacht, doe 21 Hechtere samenwerking brandweer, GGD en politie in veiligheidsregio Een beetje PZC donderdag De krant 5 weken voor 15 euro! Overvallers komen steeds vaker gewoon aanbellen. Waakzaamheid is geboden, zegt de politie. Bij de familie Davidse zit sinds kort een ketting op de deur. donderdag 15 april 2010 door Willem van Dam De hele dag deint het deuntje door mijn hoofd: Een beetjever liefd was je wel meer, me neer, dat weet je/ je hart kwam wel eens meer op een ideetje Dat speet je, maar ach weet je soms vergeet je wel een beetje gauw je eedje van trouw. Ach ja, Teddy Scholten. Op de voorpagina van de Volks krant stond dinsdag een mooie zwart-wit foto van haar. Kort ge knipt koppie, ondeugende twinke ling in de ogen, een feestelijke jurk die tot over haar knieën reik te, maar ruim zicht bood op een fraai gevormd kuitenpaar - zo'n kuitenstel, waarvan Godfried Bo- mans zou zeggen: „Ach, had mijn vrouw maar één zo'n been." Elf was ik, toen zij het Eurovisie Songfestival won en wat waren we trots op onze Teddy. Eén dag nadat ze zich in Cannes met haar Een beetje naar de overwinning had gezongen, liep het halve va derland uit om haar op Schiphol een warm welkom te bereiden. 1959. Dat was me het jaartje wel. In Slochteren werd een enorme gasbel ontdekt, de Euromast werd gebouwd, Scheveningen kreeg een nieuwe pier en als toefje op de taart won Teddy het songfesti val; Holland sprak een woordje mee! Ze werd 83 jaar, Teddy; begirt de ze week werd zij gecremeerd. In één van de necrologieën die in de kranten verschenen, werd zij de Nederlandse Romy Schneider ge noemd. Dat gaat mij net iets te ver: van Teddy Scholten droomde ik nooit, van Romy Schneider wél. Op de zondagmiddag, als mijn vriendjes in het buurthuis naar films met Rintintin, Lassie of Roy Rogers keken, ging ik naar de echte bioscoop, waar Sissi draaide, met Romy Schneider in de hoofdrol. Wat was ik verliefd op haar! Alle Sissi-films had ik ge zien. En 's avonds in mijn jongens bedje droomde ik hoe ik haar uit de armen van die misselijke Karl- heinz Böhm rukte om samen hand in hand op een wit paard naar de horizon te galopperen. Ik ben inmiddels bijna veertig jaar gelukkig getrouwd. Maar op Romy ben ik nog altijd verliefd; Een beetje. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoooteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang*de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend. een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) D ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres - Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie OVERVALLEN door Nadia Berkelder en Ondine van der Vleuten Drietal overvalt bejaar den in woning Renes- se, luidde de kop boven het krantenartikel dat woensdag in de krant stond. „Toen ik dat las, voelde ik me voor het eerst oud", zegt de 75-jarige mevrouw J. Davidse uit Renesse. Oud, en kwetsbaar. Voor de mannen die haar en haar 80-jarige echtgenoot maandaga vond overvielen, was een mensen leven overduidelijk niets waard. „We waren varkens voor ze, oud vuil", zegt mevrouw Davidse geë motioneerd. Haar handen zijn één en al bloeduitstorting. Haar polsen dragen nog de sporen van het snoer, waarmee de mannen haar vastbonden. Ook haar echtgenoot - groot van postuur, een oud-mare chaussee - is flink toegetakeld. „Ik had geen schijn van kans." Zijn rechteroog is bloeddoorlopen, er omheen is het dieppaars. Hij wijst op zijn achterhoofd, dat gehecht moest worden: „Ik had net de klink beet, toen ze de deur open- trapten. Iemand deed zijn hand op mijn mond en begon te slaan. Eerst met de vuist, daarna met een hard voorwerp. Mijn hoofd begon te bloeden. Alles zat onder." Maandagavond rond half tien kwam een vriendin van het echt paar de straat inrijden. Halverwe ge kwamen haar een paar donker- geklede mannen tegemoet, die zo te zien doelbewust ergens op aflie pen. Ze kreeg er een unheimisch gevoel bij. Even flitste het door haar heen: zal ik de politie bellen? Een rustige straat is het. Met aardi ge, vrijstaande huizen en hier een daar een bord: Zimmer frei. Ook het echtpaar Davidse verhuurt een kamer. „Misschien dat ze daarom dachten dat we geld hebben", zegt meneer L. Davidse. „Ze hadden het steeds over een kluis. Geld, de kluis, dat was het enige wat ze wil den. We hébben een klein kluisje, maar daar zitten alleen wat papie ren in. Geen geld." Kort nadat de vriendin het drietal gezien had, belde een van de man nen aan bij het huis van de familie Davidse. Meneer Davidse zat, met het licht aan en de gordijnen open, voetbal te kijken. Zijn vrouw had zich op de slaapkamer geïnstalleerd voor het tv-program- ma Memories. „Ik hoorde gemom pel op de gang", zegt ze. „Ik ben een beetje doof. De tv stond wat harder. Ik dacht dat mijn man op de hond aan het mopperen was. Dat Bennie weer niet luisterde." Op de gang was haar man tegen de grond geslagen. Hij: „Handen op je rug, zeiden ze tegen mij. Toen sleepten ze me naar de slaap kamer." Een van de overvallers ging op het voeteneind van de totaal verraste mevrouw Davidse zitten. „Me vrouw", zei hij, „dit is een overval. Als u nu niet schreeuwt en niets doet, doen wij u niets. En anders pakken we uw man." Mevrouw Davidse bleef rustig. „Ik zei: jongen, wat doe je nou? Doe dat toch niet. Ik ga niet schreeu wen, want ik ben niet bang en ik vind je zelfs aardig. Tegen een an der zei ik: jongen, jongen, ga toch naar huis. Wat doe je hier?" Ze moest naar boven, naar de kluis. Met vastgebonden handen duwden ze haar de trap op. „En toen werd ik emotioneel. Als dat gebeurt, speelt mijn ziekte op en val ik flauw. Ik heb de Ziekte van Menière. Ik viel achterover de trap af en ze lieten me gewoon vallen. Op de grond kwam ik weer bij. Ik dacht, ik hou me maar voor dood. Ze hebben me toen aan mijn voe ten de slaapkamer in gesleept en zijn weggegaan." Mevrouw David se wist haar handen los te krijgen en bevrijdde haar man. Om hen heen staat het vol bloe men. De VW bracht een groot boeket. Familie en kennissen lo pen af en aan. Zij: „Slachtoffer hulp wilden wij niet. Wij voelen ons geen slachtoffers. Dit kan ie dereen overkomen. Nooit eerder hebben wij zoiets meegemaakt. Nu was het gewoon onze beurt." Hij: „Maar zomaar binnenkomen bij ons, dat doen ze niet meer. Ik heb er een ketting op gezet." Alleen met een niet afla tend wantrouwen is een overval in je woning mis schien te voorkomen. Deur op slot, ketting erop, spionnetje erin en voor niemand meer open doen als het donker is. De politie staat in feite machteloos tegen dit soort geweld, want de daders handelen vaak in een opwelling. „Het gaat vaak om relatief onerva ren overvallers", zegt lelie Egas, woordvoerder van het Nederlands Politie Instituut. Dat heeft één voordeel: ze zijn nog snel af te schrikken. Het helpt dus echt om een kettinkje aan de deur te mon teren, er een spionnetje in aan te brengen of een automatische lamp op te hangen. „En als je 's avonds niemand meer verwacht, doe dan ook niet zo maar open. Als je ze hindert, is dat voor een impulsovervaller vaak een net iets te hoge drempel. Hoe simpel het allemaal klinkt, het is effectief" „Die overvallen op woningen ver ontrusten ons", vertelt Egas. „Het is een heel ingrijpend delict en een heel smerig en schrijnend de lict. Na zo'n overval voelen men sen zichzelf niet meer beschermd door Marcel Modde MIDDELBURG - De Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) wordt ingrijpend gereorganiseerd. De bestuurlijke sa menwerking met de politie wordt hechter, met het oog op een even tuele verdere samenvoeging in de toekomst. Daarnaast verdwijnt de laag 'kringmanagers' bij de brand weer en komen de lokale comman danten direct onder de centrale lei ding te hangen. De aanleiding voor de reorganisa tie is de vorming van één Zeeuws brandweerkorps onder de vlag van de Veiligheidsregio. Gekozen wordt voor een meer door de prak tijk aangestuurde directie. De regio naal commandant wordt gelijk ook de nieuwe directeur, met de directeur Publieke Gezondheid als adjunct. Huidig algemeen direc teur Frans Captijn wordt tijdelijk aangesteld als projectleider voor de nieuw te bouwen organisatie. Dat 'huis' moet uiterlijk juli vol gend jaar staan, is eind vorige maand afgesproken op een bijeen komst met alle Zeeuwse burge meesters in Zierikzee. Voor de brandweervrijwilligers verandert er in de dagelijkse prak tijk niets, zegt VRZ-voorzitter Jan Lonink. De binding met de lokale posten blijft gehandhaafd. De bur ger zal er in die zin volgens hem weinig van merken. Lonink: „Ons oorspronkelijke organisatiemodel was afgeleid van Rotterdam-Rijn mond. De ervaring heeft geleerd dat onze problematiek wel gelijk is. Zeeland is met z'n industrie en scheepsvaart de tweede regio in Nederland met hoogste risicopro fiel. Maar tegelijkertijd is de schaal en omvang niet vergelijkbaar." De ideale situatie is volgens Lo nink één hechte organisatie samen met de politie. „Dat komt ten goe de van de kwaliteit van de inzet van mensen die uiteindelijk alle maal met hulpverlening bezig zijn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2