het moet doen SC Heerenveen profiteert optimaal van labiele verdediging van PSV Onbegrip over idee van Henk Kesler Feyenoord heeft geen kind aan Sparta en mag Europa weer in ort 127 donderdag 15 april 2010 Martin Jol, trainer van Ajax door Jop van Kempen tilburg - In het Koning Willem II Stadion miste Ajax op 29 april 2007 op één doelpunt de landsti tel. Drie jaar later hebben de Am sterdammers in Tilburg de hoop op de titel nieuw leven ingeblazen. Ajax versloeg Willem II met 2-0 en staat met twee duels te spelen nog slechts één punt achter op FC T\vente. Drie jaar geleden won Ibrahim Kargbo een persoonlijke strijd van Edgar Davids. Roger kreeg een in directe vrije trap op een meter óf negen van het doel niet over de lijn en Henk ten Cate schold en tierde als een wildeman in de cata comben. „Hij heeft een gouden pik", zei de toenmalige trainer van Ajax drie jaar geleden over zijn PSV-collega van destijds Ronald Koeman. Op de laatste speeldag van de competitie ging PSV op doelsaldo met de titel aan de haal. Gisteravond kwam Ajax tot dezelf de uitslag als drie jaar geleden, maar ditmaal leidde het louter tot tevreden gezichten bij de Amster damse club. Financieel directeur Jeroen Slop wilde in 2007 na het laatste fluitsignaal het liefst van de aardbodem verdwijnen, maar met een gezonde kleur op de wangen keek hij gisteravond vanaf het ere- terras toe hoe de Ajacieden de kleedkamers opzochten. Na de 1-0-nederlaag die TXvente dinsdaga vond leed bij AZ deed Ajax in Til burg wat het moest doen. „En het is niet zo simpel voor een jonge ploeg om dit soort wedstrijden te winnen", zei Ajax-trainer Martin lol. „Maar we zijn goed met de druk omgegaan." Al na drie minuten deed Ajax wat het moest doen. Na een passje van Marko Pantelic ging Luis Suarez over het been van Danny Schenkel en scheidsrechter Van Boekei wees naar de stip. Suarez benutte de strafschop zelf en tegen de club die zich al heeft neergelegd bij na- competitie bracht hij zijn totaal productie op 33 goals. De vroege voorsprong had de inlei ding kunnen vormen tot een doel- puntenfestival waarbij Ajax de grens van honderd treffers al in de eerste helft had kunnen bereiken. In de trage wedstrijd misten Siem de long, Pantelic en Suarez echter een handvol kansen. Pas na een uur en een paar kleine kansjes voor de thuisclub gooide Pantelic de wedstrijd in het slot na een goe de assist van Dennis Rommedahl: 0-2. Ajax mag alleen maar hopen dat dit seizoen het doelpuntensaldo net als drie jaar geleden doorslagge vend zal zijn in de titelstrijd. Op dat gebied staan de Amsterdam mers (+79) ver voor op Twente (+36). Ook de inhaalrace van Ajax is ronduit indrukwekkend. Aan het begin van het kalenderjaar stonden de Tukkers nog negen punten voor, maar Ajax heeft sinds februari twaalf keer op rij ge wonnen. „Twente is de beste ploeg van de eerste competitiehelft en Ajax van de tweede", zei AZ-spe- ler Stijn Schaars gisteravond. Waar Ten Cate in 2007 in de slot wedstrijden om de landstitel kéer op keer uitsprak dat hij zeker wist dat Ajax kampioen zou worden, is ]ol diplomatieker. „Ik hoop dat we kampioen worden", antwoordde hij op de vraag of Ajax kampioen wordt. Jol voorziet dat Twente in de reste rende wedstrijden tegen Feye- noord (thuis) en NAC (uit) nog punten verspeelt. Ajax speelt nog thuis tegen Heracles en uit tegen NEC. Een programma dat in ieder geval op papier veel eenvoudiger is. door Frans van den Nieuwenhof heerenveen - Twee keer had PSV gisteravond de laatste levenslijn met de Champions League in han den. Twee keer ook verspeelde het op de bekende knullige wijze een voorsprong. SC Heerenveen profi teerde gretig van de defensieve on kunde en zorgde ervoor dat PSV ook het laatste restje hoop op een succesvol slot van het seizoen zag vervagen: 2-2. PSV speelde een behoorlijke wed strijd in Heerenveen, maar liet zich verrassen op momenten dat daarvoor de minste aanleiding was. Het verkrijgen van een ver diende voorsprong zorgde beide keren niet voor rust binnen de ploeg, maar leidde ertoe dat de scherpte wegviel. Zo is PSV na de winterstop stilaan verworden tot een labiele ploeg. Trainer Fred Rutten verwoordde de malaise als volgt: „Deze wed strijd paste helemaal in het beeld van de tweede seizoenshelft. We creëren veel kansen, scoren heel moeizaam en geven heel gemakke lijk de doelpunten weg." Rutten deed geen moeite om zijn rotterdam - De 'normale' voetbal fans moeten weer lijden onder de kleine groep van raddraaiers. Dat is de reactie van de supportersvere nigingen van Feyenoord en PSV op het idee van Henk Kesler, direc teur betaald voetbal van de KNVB, om in de toekomst bij zogenoem de risicowedstrijden geen fans van de uitspelende clubs meer toe te la ten. Bij competitieduels tussen Feye noord en Ajax, ADO Den Haag en Ajax en FC Utrecht en ADO Den Haag geldt deze afspraak al. „Ieder een weet dat voetbal zonder uit- supporters leidt tot sfeerverlaging in de stadions. Dit kan toch niet het doel zijn van de beleidsma kers", stelt Ger van Os, voorzitter teleurstelling te verbergen. „Als je zó de doelpunten weggeeft, speel je niet op het niveau dat bij PSV en bij topvoetbal hoort. Met het oog op de toekomst moeten we hier kritisch naar kijken", was hij streng. Om het tij te keren, was André Ooijer weer eens opgetrommeld en de routinier deed het goed. PSV voetde nog een paar wijzigin gen door. Ola Toivonen verving Danny Koevermans als centrum spits en aan de flanken speelden Nordin Amrabat (links) en Balasz Dzsudzsak (rechts) op een voor hen ongewone positie. Veel gevaar leverde dat niet op, de hoofdrol in de beginfase was voor Ibrahim Afellay. Die leek zich als diepste middenvelder bevrijd te voelen en bedacht de ene na de an dere aanvalsopzet. In de eerste elf minuten was PSV mede daardoor drie keer gevaarlijk voor het doel van Heerenveen. De diepgang van Afellay leverde echter niets op; soms was zijn voorzet te scherp, dan weer anticipeerde Toivonen of Dzsudzsak niet goed. In de beste kans van de eerste helft had Afellay geen aandeel. Die van de supportersvereniging van PSV. Hij hoopt dat de overheid, clubs en de KNVB in het nieuwe beleidskader Voetbalvandalisme 2010 oog blijven houden voor de 'echte' voetbalfan. Die telt volgens hem helemaal niet meer mee. Eric van Dorp van de supporters vereniging van Feyenoord spreekt van paniekvoetbal door de KNVB. „Ze weten het niet meer en dan gaat Kesler rare uitspraken doen. Ik noem dit kretologie en de weg van de minste weerstand. De bur gemeesters krijgen hiermee straks een vrijbrief om allerlei wedstrij den uit te roepen tot risicoduel. Dan hebben ze geen zin in gedoe en dan valt straks zelfs VW-RKC eronder. Terwijl het gros van de had voor Toivonen moeten zijn, ware het niet dat Amrabat hem over het hoofd zag na een prima dieptepass voor Orlando Engelaar. Zo kon Heerenveen het evenwicht op het veld herstellen. Het oppor tunisme van de Friezen leidde tot kansjes voor Filip Djuricic en Phi lip Haglund. PSV moest hopen op een nieuwe ingeving na de rust. Die kwam van Amrabat, uit wiens actie Toi vonen doelman Timmer weglokte om vervolgens Dzsudzsak de 0-1 te laten maken. Een minuut later was het alweer gelijk. Gerald Si- bon reageerde subliem op een crosspass van Roy Beerens en knik te met zijn hoofd de 1-1 binnen. Een lepe boogbal van Toivonen zorgde vervolgens direct voor ge vaar (bovenkant lat), meteen daar na bracht Stanislav Manolev zijn ploeg weer op voorsprong na een goede combinatie met Toivonen: 1-2. Tegen de blunder van Erik Pie- ters was echter geen kruid be stand. De linksback liet zich aan de achterlijn simpel uitspelen door Darryl Janmaat, waarna inval ler Pavel Wojciechowski een nieu we gelijkmaker produceerde. fans zich uit en thuis goed ge draagt." Van Dorp denkt dat een meldings plicht de enige manier is om de problemen met supporters aan te pakken. „Ze kunnen dan tijdens de wedstrijd absoluut niet in de buurt van het stadion komen. Maar dan krijgen weer te maken met de wet op de privacy." De KNVB heeft de verkoop van de 'neutrale' kaartjes voor de be kerfinale tussen Feyenoord en Ajax stopgezet. Volgens een woord voerster was het moeilijk om een 'veilige' groep voor de toegangsbe wijzen te vinden. Daarnaast was er ook weinig belangstelling. Tijdens de bekerfinale zullen er nu behoorlijk wat lege plekken zijn. w as mfzmi z smgtssmssimf. asasass M sssss S Es&smma y- Feyenoorder Georginio Wijnaldum (tweede van links) krijgt geel van scheidsrechter Björn Kuipers omdat hij zijn shirt uittrok na zijn openings goal tegen Sparta. foto Marco de Swart/ANP door Barry van der Hooft ROTTERDAM - Zonder al te veel pro blemen verzekerde Feyenoord zich gisteravond tegen Sparta van een ticket voor de Europa League van komend seizoen. De ploeterende stadgenoot werd in een matte der by eenvoudig opzij gezet (3-0) en door die zege nam Feyenoord de vierde plaats weer over van AZ. De Rotterdammers weten nu dat ze minimaal op plek vijf in de ere divisie eindigen, maar gaan nog wel een interessant einde van het seizoen tegemoet. Achteraf gezien was de stadsderby voor Feyenoord vooral een opwar mertje voor twee wedstrijden die in Rotterdam onophoudelijk on derwerp van gesprek zijn. Over an derhalve week wacht de beladen bekerfinale tegen Ajax, in een sta dion dat zoals het er nu naar uit ziet slechts voor de helft gevuld zal zijn. Alle perikelen rond de eindstrijd hebben de verhoudin gen tussen Feyenoord en Ajax nog maar eens op scherp gezet. En dat kan de komende dagen een belang rijke rol spelen. Zondag moet Feyenoord namelijk op bezoek bij FC TWente, de koplo per die nog maar één punt voor staat op Ajax. Iedere Rotterdamse supporter die er gisteravond rond de Kuip naar werd gevraagd gaf hetzelfde antwoord: Feyenoord mag verliezen in Enschede. Graag zelfs, want alles is beter dan een kampioenschap van Ajax. Met het oog op de bekerfinale zal Mario Been ook geen risico's nemen met spelers die niet honderd procent fit zijn. André Bahia, die gistera vond linksback speelde bij afwezig heid van de geschorste Giovanni van Bronckhorst, kreeg tegen Sparta zijn zevende gele kaart van het seizoen. De Braziliaan is daar door geschorst tegen Twente. Ron Vlaar ontbreekt wellicht ook. De centrale verdediger botste op Spartaan Edwin van Bueren, liep een hamstringblessure op en liet zich al na een kwartier wisselen. Ook zonder Vlaar had Feyenoord weinig problemen met Sparta. Ge orginio Wijnaldum mocht na 27 minuten zo vrij als een vogel een voorzet van Sekou Cissé binnen- koppen (1-0) en bij de eerste aan val na rust kreeg Luigi Bruins al net zoveel vrijheid. De middenvel der legde een voorzet van Cissé prachtig voor zijn rechter en schoot Feyenoords tweede treffer binnen. Het derde doelpunt was een counter uit het boekje. Erwin Mulder plukte de bal uit de lucht, bediende Denny Landzaat, die meteen Jon Dahl Tomasson in stel ling bracht. De weer fitte Deen stond pas drie minuten in het veld maar werkte beheerst af (3-0). Het slap acterende Sparta bleef door de nederlaag zestiende. Die plek betekent aan het eind van de rit deelname aan de nacompetitie, waarin gestreden moet worden voor lijfsbehoud. Trainer Aad de Mos, die vanwege een schorsing vanaf de tribune toekeek, is ervan overtuigd dat hij de Kasteelclub in de eredivisie kan houden. De ko mende weken wordt duidelijk of de Haagse bluffer daar ook daad werkelijk in slaagt. 'We moesten winnen en we gewonnen. Dat is niet altijd simpel, maar gaat ons wel steeds beter af.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 29