verlospraktijk rï™ziek,:n dat doen we zo niet meer' zeeland 123 Honger stillen in de weidse Oosterschelde Hilarische taferelen bij het Téélesteken Kindersterfte in Zeeland liep de spuigaten uit Presentatie boek H kerk Wemeldinge ZUIDWESTELIJKE WEMELDINGE - Vroed- en heelmees ter Marinus de Broekert is er waar schijnlijk zelf vaak ter kerke ge gaan, in de Maartenskerk in We- meldinge. Op die historische plek vindt zaterdag vanaf 14.00 uur de presentatie plaats van het boek dat is gebaseerd op zijn beschrijvingen van de door hem meegemaakte be vallingen. Otto Hoogerhuis, schrij ver van het proefschrift Baren op Beveland uit 2003, spreekt, evenals de auteurs Herbert Teeuw en Ge rard Lepoeter én burgemeester Sie- be Kramer van Kapelle. Celine Le poeter (piano), Bernadette van Ste- ijn en Laura Lindenbergh (klari net) zorgen voor de klassieke muzi kale omlijsting. Na het officiële ge deelte staan koffie en thee klaar en is het boek te koop a 29,50 euro. Marinus de Broekert aan de Dorpsstraat in Wemeldinge. foto Willem Mieras kers van familiestambomen kun- nacht ijs gegaan. Ze hebben een nen er een schat aan gegevens in doorwrocht standaardwerk ge- vinden. Verloskundigen, kraamver- maakt dat - evenals het oude beval- zorgsters en gynaecologen kunnen lingenboek - de tand des tijd kan. er ook hun hart aan ophalen. Ze doorstaan, moeten wel over enig uithoudings- Het boek is te bestellen bij Lepoeter, vermogen beschikken, want Lepoe- Vijverstraat 6 in Kapelle en via ter en Teeuw zijn niet over één gntlepoeter@zeelandnet.nl KAPELLE - De kindersterfte liep in de tijd van Marinus de Broekert, van 1824 tot 1871, de spuigaten uit. Op de honderd kinderen die hij ter wereld hielp, stierven er maar liefst 44 a 45 binnen vijf jaar. Dat was in die tijd in Zeeland niet on gewoon. Er waren vrijwel geen me dische voorzieningen en de hygië nische omstandigheden waren slecht. De kwaliteit van het drink water in Zeeland was vooral be rucht. In Nederland is de kinder sterfte sterk teruggebracht, tot drie op de duizend binnen het vijfde le vensjaar. Landen met de grootste kindersterfte zijn tegenwoordig Sierra Leone en Afghanistan, waar 26 op de honderd kinderen voor hun vijfde overlijden. bevallingen zijn van 1824 tot 1872 beschre ven door De Broekert: 185 in Hoek en 1548 in Wemeldinge. Titeltekst bevallingenboek van De Broekert. foto Ronald den Dekker Deltacommissaris Wim Kuijken: Dit soort processen hoort opener, transpa ranter en interactiever te worden uitgevoerd." foto Dirk-Jan Cjeltema wordt omarmd en in Zeeland'niet. oog op hun grond laat vallen." Zijn conclusie: „Je kunt er niet Daaraan heeft het volgens hem mee volstaan alleen met belangen- ontbroken bij het opstellen en uit- organisaties over boerengrond te werken van de Ontwikkelings- praten. )e zult met boeren zelf schets 2010 voor het Schelde-estua- moeten praten, nog voordat je het rium. Kuijken: „Ik denk dat dit een les is geweest. Dat moeten we zo niet meer doen. Dit soort pro cessen hoort opener, transparanter en interactiever te worden uitge voerd. Zo gebeurt het bij de grote rivieren ook. Het moet niet bedrei gend zijn, maar uitnodigend." Er zijn parallellen te trekken tus sen de gang van zaken bij de Wes- terschelde en bij het besluit de Ha- ringvlietsluizen op een kier te zet ten. Dat Kierbesluit - in 2004 door de Tweede Kamer bekrachtigd - wacht nog steeds op uitvoering. Reden: gemeenten en grondeigena ren waren onvoldoende bij de plannenmakerij betrokken en werkten - op zijn vriendelijkst ge zegd - niet van harte mee. Kuijken gaat een analyse maken van de pro cedure rond het Kierbesluit. Hij verwacht dat er lering uit kan wor den getrokken bij de voorberei ding van beslissingen over het Nieuwe Deltaplan. En dus ook voor de zuidwestelijke delta - inclu sief de Westerschelde. donderdag 15 april 2010 door Ben Jansen Al vóór de voltooiing van de stormvloedkering in de monding en de Oester- dam en Philipsdam achterin de Oosterschelde was duidelijk dat het compromis tussen veiligheid en natuur nadelige gevolgen zou kunnen hebben. De pijlers en de drempel van de Oosterscheldeke- ring verkleinen de doorstroomope- ning, waardoor het evenwicht tus sen platen en geulen ernstig is ver stoord. Zand verdwijnt van de pla ten in de geulen. Zandhonger heet het verschijnsel. Ander gevolg: door de aanleg van de Oesterdam en de Philipsdam stroomt geen voedselrijk rivierwa ter meer in de Oosterschelde. De zeearm is nu prachtig schoon en prachtig zout, maar er is minder voedsel in het water om de honge rige monden van mosselen en oes ters te voeden. Taaie problemen. Proeven met een ringdijk op de Galgenplaat en zandsuppleties op de Roggenplaat zijn aan de gang om na te gaan of zo de zandhonger valt te bestrij den. Dat moet heel zorgvuldig ge beuren, want in de Oosterschelde strekt zich een onderwaterland- bouwlandschap uit met mossel en oesterpercelen op elke hectare die ervoor geschikt is. Die mogen niet onder het zand verdwijnen. Misschien kunnen in het straks weer zoute Volkerak-Zoommeer wisselpercelen worden toegewe zen aan mossel- en oestervissers die als gevolg van zandhonger stil lende suppleties even de wijk moe ten nemen. formatie is er dus nog niet over te vinden, zeker niet op internet." Maar hoe werkt het nu? Iemand zit in een kruiwagen, 'meestal een vrouw', met een lans in de hand. Bedoeling is om met de lans door een ring te steken. Als je mist, raakt de lans een bord dat ervoor zorgt dat een oude wasteil - 'de téé- le' op zijn Zeeuws - met water om kiept, op het hoofd van degene die de kruiwagen stuurt. „Hoe meer ringen je steekt, hoe groter de prijs. Maar de omstanders heb ben het grootste plezier als die plens water over ze heen gaat. Dat levert hilarische taferelen op." Dat vonden ze bij de Oranjevereni ging Wemeldinge ook en het téé lesteken werd op het programma in de looproute van de koninklijke familie door Wemeldinge gezet. Ook al is het misschien niet ty pisch Zeeuws. „Ergens bij Vlaardin- gen of Rotterdam doen ze ook wedstrijdjes met lans en kruiwa gen", weet Smits. Natuurlijk hopen ze dat een van de prinsen het téélesteken wil pro beren. Smits: „Dan vullen we het teiltje niet met water, maar met oranje snippers, want de prinsen moeten nog een hele dag. Dat is niet fijn, als ze in een nat pak naar Middelburg moeten." www.pzc.nl/oranjeboven aflevering 4: Oosterschelde Voor het gebrek aan voedsel in het water heeft zich met de gezondma king van een ander Deltawater, het Veerse Meer, een verbetering aangediend. Sinds de ingebruikna me van de Katse Heule in de Zand- kreekdam stroomt schoon Ooster- scheldewater het Veerse Meer bin nen en komt voedselrijk water uit het meer in de Oosterschelde. Tot weldaad van mossel, oester en an dere flora en fauna in de zeearm. Een ander punt in de Oosterschel de is dat elke eraan grenzende ge meente graag de ligplaatsencapaci teit in haar jachthavens wil verrui men. Qua weidsheid van het ge bied is dat niet zo zeer een be zwaar, maar de natuur mag er niet door in het gedrang komen. Het is de bedoeling dat op korte termijn een gebiedsregisseur aan de slag gaat die in overleg met alle betrokken partijen met een visie op oplossingen komt. Q www.zwdelta.nl door Lilian Dominions Wat? Téélesteken? „Ja, dat is een oud gebruik en wordt op veel jaarlijkse feesten in Zeeland gespeeld", kre gen de Nederlandse media te ho ren tijdens de persconferentie in Middelburg, waar het programma voor Koninginnedag 2010 werd be kendgemaakt. De journalisten keken glazig voor zich uit, schreven het op en slikten Koninginnedag in Zeeland het voor zoete koek. Of bolus, want weten zij veel van die rare Zeeuwse gebruiken. 'Zoeken we la ter wel even op internet op. Daar moet toch wel een plaatje van zijn te vinden', dachten ze. Nou, zo makkelijk ging het dus niet. „Kan kloppen", beaamt Jaap Smits, samen met zijn vrouw Jan- nie eigenaar van Museum 't Was- kot in Wemeldinge. „Het is een ouderwets spel dat in de jaren veertig en vijftig heel populair was. Als kind heb ik dat bij ons op Kattendijke gezien. Een jaar of vijf geleden zijn we begonnen om het nieuw leven in te blazen. Van wat ik nog weet van vroeger, heb ik het apparaat gebouwd. Zoveel in-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 25