zeeland [21 kan je snel in de kijker lopen Afwegen tussen publiek belang en privacy Bloemen snijden is dankzij studenten voortaan een makkie in de strijd om adverteerders en gemeentelijke subsidies Onderzoek voor duiding historie van Aardenburg Wijk Goes heeft geen noodkachel meer nodig Vrolijke Voorjaarsdagen Vrijdag 16 en zaterdag 17 april donderdag 15 april 2010 w door Emile Calon Elke dag staan mensen voor de webcams van zeegat.nl te zwaaien naar het thuisfront. Peter van Druenen, beheerder van deze Vlissingse site, zegt lachend dat bijna heel Vlissingen en half Duitsland wel via een van zijn ca meraatjes is gefilmd. „Mensen die zich bewust laten filmen. Die we ten dat de webcams hier voor het raam staan." Strikt genomen schendt hij de pri vacy van al de wandelaars die zijn huis passeren. Maar er is nog nooit iemand geweest die een rechts zaak tegen hem is begonnen. Vol gens de internetondernemer is dat ook ondoenlijk omdat er wereld wijd tienduizenden webcams zijn die continu beelden opnemen en uitzenden. Beelden ook van perso nen die herkenbaar zijn en wiens privacy dus geschonden wordt. Zowel elke toeristische attractie heeft wel een 'draaiende' webcam. En ook duizenden particuliere cams kijken over de wereld uit van achter zolder- en woonkamerra- men. Heel wat van die beelden zijn terug te vinden op allerlei si tes. „Alleen mensen die thuis blij ven en hun gordijnen dicht hou den, kunnen daaraan ontkomen", aldus Van Druenen. Hij wijst als voorbeeld naar streetview van Google. Via camera's heeft dat be drijf alle straten in Nederland vast gelegd. Gezichten en nummerbor den zijn voor de zekerheid onher kenbaar gemaakt. Desondanks zijn mensen die een zekere bekend heid hebben door hun opvallend kleedgedrag, toch herkenbaar. De Vlissingse WD-ffactie wil van avond antwoord hebben van bur gemeester Wim Dijkstra of de webcams van de Stichting Nieuw Vlissingen de privacy aantasten. In teractive camera's van deze stich ting zoomen in op nogal wat ge bouwen en pleinen. De liberalen zien dat als een onaanvaardbare aantasting van de privacy. Het College Bescherming Per soonsgegevens laat zich heel voor zichtig uit over het gebruik van webcams. Ongelimiteerd gebruik van cameratoezicht dient geen ge rechtvaardigd doel en vormt daar mee een ongerechtvaardigde aan tasting van de privacy van burgers, aldus het college. „Maathouden is daarom noodzakelijk, evenals een regelmatige evaluatie", aldus deze toezichthouder. Daarmee zegt het min of meer dat de lokale over heid niet te ruimhartig mag om springen met het toestaan van webcams. Advocate Verena Jongepier van Adriaanse van der Weel stelt dat de gemeente steeds een afweging zal moeten maken tussen het pu blieke belang van promotie en het recht op het vergaren van informa tie, en aan de andere kant, het be waken van de privacy van inwo ners en passanten. aardenburc - De provincie stelt 105.000 euro beschikbaar voor het uitwerken van opgravingsonder- zoeken in Aardenburg. De wetenschappelijke uitwerking van Romeinse sporen en vondsten moet meer inzicht geven in bewo ning, economie en verdediging van de Nederlandse kustzone. Dat is ook internationaal van be lang, omdat de Romeinse opgra vingen in Zeeuws-Vlaanderen 'gro te potentie hebben' meer zicht te geven op ontstaan en ontwikke ling van een kustverdedigingszone langs de hele kust van de Noord zee. Resultaten van het onderzoek kunnen weer worden gebruikt voor nieuwe locaties van archeolo gisch onderzoek. door Frank Balkenende goes - In de Goese wijk Ouverture is komende winter vrijwel zeker geen noodverwarming meer nood zakelijk. De huizen in Ouverture worden verwarmd én gekoeld door de energie uit-zes aardbronnen. De af stelling van dat systeem luistert nauw. De afgelopen twee zomers bleek dat er te laat en daardoor te weinig warmte was opgeslagen om de winter door te komen. Bovendien duurde de laatste win ter erg lang. Energieleverancier Es- sent moest er een aggregaat bijzet ten om te zorgen dat wijkbewo ners niet in de kou zouden komen te zitten. Ouverture kent geen aard gasleidingen. De enige mogelijk heid is, bij calamiteiten, de wo ning met electrische kachels te ver warmen. Afgelopen zomer kamp te Essent met een andere tegen slag. Eén van de zes bronnen bleek niet meer te werken. Inmiddels is die bron hersteld. Het aggregaat, dat visueel netjes is ingepakt, kan dit jaar waarschijnlijk het veld rui men. Verwacht wordt dat er de ko mende maanden voldoende warm te kan worden opgeslagen, zodat het de hele winter in alle wonin gen behaaglijk is. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Met hun opmerkelijke bloemensnijder wonnen ze vorige week de tweede prijs in de Zeeuw se finale van een wedstrijd voor mbo- en hbo-mini-ondernemin- gen. Het apparaat dat de stengel van een bloem schuin afsnijdt en tegelijkertijd de bladeren en doorns van de stengel haalt, is vanaf vol gende week te koop. De productie is in volle gang. De zes studenten van de opleiding filiaalmanager/zelfstandig onderne mer aan het ROC Westerscheid e in Terneuzen richtten samen het mi ni-bedrijf Flauwer Power op, bij wijze van eindopdracht. Alle aspec ten van het ondernemen moeten daarbij aan bod komen. Adriaan Dieleman, Kim van Rooi jen, Mo- zanne van Willigenburg, Frank de Kramer, Thomas Doolaege en Mariët Muilwijk hebben wel twee maanden zitten dubben. „Het gaat vooral om een goed ondernemings plan, maar we wilden toch iets in de markt zetten dat er nog niet is, dat een probleem oplost." Pa Van Rooijen kwam met het idee van de bloemensnijder. Immers, het goed schuin afsnijden van de stengel vormt de grootste bron van ergernis wanneer je een ruikertje in een vaas wilt zetten. De body van de Flauwer Power be staat uit merantihout. De bladeren van de bloemstengels worden ge stript door een rvs-radje en vervol gens schuin afgesneden met een vervangbaar mesje. Twee apparaten in één dus. Op de ronding van het hout kunnen thema-stickers wor den geplakt. „We hebben er met hartjes, bloemetjes voor moeder dag en ook een WK-versie", vertelt Adriaan Dieleman. „Mannen die tij dens het WK teveel voor de tv han gen, kunnen dan als goedmakertje hun vrouw een bosje bloemen met onze snijder geven." De zes ROC-studenten zetten samen 230 bloemensnijders in elkaar. Verschillende beelden van Vlissingse webcams zoals ze te zien zijn op internetsites. Het centrale beeld van de boulevard is van zeegat.nl, de andere zijn van nieuwvlissingen.nl. collage screenshots Eldridge Pentury Kom kijken onder het genot van een hapje en een drankje! Luxaflex presentatie! Vrijdag van 13.00 tot 15.00. uur Minderhoud Wonen Zuidstraat 116 Westkapelle 0118-571212 www.minderhoudwonen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 23