AFM op stoom als waakhond iconomieI 13 Internationaal Monetair Fonds voorziet aanhouden werkloosheid 'Uitgeklede' apothekers storten zich op zelfzorgmiddelen en vaccinaties FINANCIËLE MARKT Toezichthouder voor consumenten en beleggers legt meer boetes op Veel mis met voorwaarden van garanties Weer tegenslag voor Toyota Apple stelt introductie iPad buiten VS uit Kippenziekte duikt op in Gelderland Industrie eurozone produceert meer Inzakkende verkoop beleggingsverzekering donderdag 15 april 2010 DEN HAAG - Apothekers storten zich massaal op de verkoop van zelfzorgmiddeltjes. Ook zullen zij inentingen verzorgen voor buitenlandse reizen en proberen zij betaald te krijgen voor advies over medicijngebruik. Zo willen zij hun winsten opvijzelen, die zijn ingestort door het overheids beleid waardoor zorgverzekeraars nagenoeg al leen nog de goedkoopste geneesmiddelen ver goeden, met kleine marges. De gemiddelde brutowinst is sinds de invoering van het 'preferentiebeleid' in 2008 gedaald van 350.000 euro tot 150.000 euro per apotheker, zegt Marc van Gelder, directeur van groothandel en apothekersketen Mediq. Ook marktleider Alliance Healthcare - met de ke tens Kring Apotheken en Boots Apotheken - stelt dat de winst op geneesmiddelen is gekelderd, maar wil om concurrentieredenen geen cijfers noemen. Volgens brancheorganisatie KNMP draaide vorig jaar één op de vijf apotheken met verlies. Om die reden zijn in de apotheken ingrijpende bezuini gingsmaatregelen genomen, waarbij honderden apothekersassistenten en andere werknemers hun baan hebben verloren. De apotheken proberen met nieuwe activiteiten hun verliezen te compenseren. Ze zijn ook in ge sprek met zorgverzekeraars om betaald te krij gen voor de begeleiding van het medicijngebruik van patiënten. foto Frouwkje Bijlstra/GPD door Sal Stam AMSTERDAM - De Autoriteit Finan ciële Markten (AFM) is - in de woorden van voorzitter Hans Hoo- gervorst - 'flink op stoom'. De in 2002 opgerichte toezichthouder waakt over het wel en wee van fi nanciële dienstverleners en de con sumenten die ze bedienen en zit er volgens hem 'meer bovenop'. De AFM is in het recente verleden nogal eens vergeleken met een tan deloze tijger. Maar bij de presenta tie van de jaarcijfers in Amsterdam wilde Hoogervorst daar niets van BRUSSEL - Veel winkels in consu mentenelektronica die deel uitma ken van grote ketens houden zich niet aan de wettelijke garanties. In Nederland werd in de tweede helft van 2009 bij achttien grote ke tens die zaken als computers, tele- foonapparatuur en wasmachines verkopen informatie over de garan tievoor waarden opgevraagd. Bij tien van die bedrijven werden overtredingen vastgesteld. Daarbij ging het om het onwettig in reke ning brengen van verzend-, werk en materiaalkosten en het niet na leven van de wettelijke garantie. weten. Vorig jaar greep de AFM 52 keer naar zijn zwaarste wapen: een boete. Dat was meer dan een verdubbeling ten opzichte van 2008. Het aantal keren dat de toe zichthouder zijn toevlucht zocht naar zachtere middelen verdrievou digde naar ruim 1600. „De handhavingskracht van de AFM is omhooggegaan", aldus Hoogervorst, die verwacht dat de stijgende lijn uit 2009 zich voorlo pig voortzet. Voor een daling is het nog te vroeg: daarvoor is er kennelijk nog te veel mis op de fi nanciële markten. Neem nou al die adviseurs en be middelaars waarop consumenten - of ze nou willen of niet - vaak zijn aangewezen. Financiële producten zijn complex en dus mogen gebrui kers wel wat van die adviseurs ver wachten. Een kleine toplaag levert inderdaad goed werk af, maar aan de onderkant wordt nog vaak slecht werk geleverd. De AFM trok 31 keer een vergunning in, vier keer zoveel als in 2009. Het aantal nieuwe vergunningen bleef met 567 ver achter bij voorgaanden ja ren. De AFM-voorzitter zei dat consu menten zich beter bewust worden van de waarde van het advies dat ze krijgen, en dat er meer open heid komt over provisies, die met name bij het afsluiten van koop sompolissen gigantisch konden op lopen. Ook wordt er minder dan voor heen geld uitgeleend. Hoogervorst gaf toe dat dat laatste ook met de economische crisis te maken had, maar hij wees er op dat de gedragscode voor kredite- ring is aangescherpt. „De campag ne 'geld lenen kost geld' heeft ef fect." Financiële dienstverleners kregen vorig jaar onder meer boe tes opgelegd wegens slechte advie- WASHINGTON - Door de diepe re cessie van het afgelopen jaar blijft de werkloosheid in de meeste gro te economieën ook volgend jaar hoog. Dat voorspelt het Internatio naal Monetair Fonds (IMF) in een gisteren gepresenteerd rapport. Het fonds verwacht dat de werkge legenheid dit jaar licht toeneemt, maar dit zal niet genoeg zijn om de werkloosheid omlaag te breng en. Volgens het IMF wordt de arbeids markt extra hard geraakt door de financiële crisis en de neergang van de huizenmarkt. Doordat veel bedrijven moeite hebben om aan krediet te komen zijn meer banen verloren gegaan dan in normale periodes van recessie. De malaise op de huizenmarkt raakt daar naast vooral arbeidsintensieve sec toren, zoals de bouw. De werkloosheid is tijdens de re cessie niet overal even sterk geste gen. In Spanje, Ierland en de Vere nigde Staten nam het werkloos heidspercentage door de crisis en de forse daling van de huizenprij zen met 4 tot 8 procentpunt toe. In landen als Japan, Italië en Ne derland bleef de groei van de werk loosheid tot nu toe echter beperkt tot ongeveer 1 procentpunt. Volgens het IMF is de bescheiden stijging in die landen voor een be langrijk deel te danken aan de maatregelen die werkgevers in staat stelden om een deel van hun personeel tijdelijk naar huis te stu ren, zoals in Nederland gebeurde met de instelling van de deel- tijd-WW. In Duitsland, waar op het hoogtepunt van de crisis ruim 3 procent van de beroepsbevolking gebruikmaakte van de regeling voor arbeidstijdverkorting, nam de werkloosheid zelfs licht af. NEW YORK Autofabrikant Toyota heeft aange kondigd tijdelijk geen auto's meer te verkopen van het type Lexus GX 460, nadat een Amerikaans consu mententijdschrift had gewaar schuwd voor problemen met de veiligheid van deze nieuwe auto. Uit testen zou blijken dat proble men met de besturing kunnen lei den tot het omslaan van dit autoty pe. Eerder riep Toyota miljoenen au to's van andere types terug wegens problemen met het gaspedaal. CUPERTINO Het Amerikaanse computercon cern Apple stelt het debuut van zijn tabletcomputer iPad buiten de Verenigde Staten met een maand uit Het apparaat zal eind mei in en kele landen verschijnen. Apple mik te eerder op eind april. Apple stelde gisteren dat de vraag naar de iPad veel groter is dan ver wacht. In de eerste week na het de buut in de Verenigde Staten, ander halve week geleden, zijn meer dan vijfhonderdduizend exemplaren verkocht. EDE Het lukt maar niet om de besmet ting van pluimvee met de salmonel labacterie in de Gelderse Vallei on der de duim te krijgen. De Gezond heidsdienst voor Dieren in Deven ter noemt de situatie 'verontrus tend', nu blijkt dat opnieuw een pluimveebedrijf nabij Lunteren be smet is met de salmonella galli- narum bacterie. Als gevolg daarvan is opnieuw een ophokplicht voor twaalf weken ingesteld voor de 66 pluimveebedrijven die rondom het besmette bedrijf liggen. LUXEMBURG De industriële productie in de zes tien landen van de eurozone is in februari verder opgelopen. Dat meldde het Europees statistisch bu reau Eurostat gisteren. De productie nam met 0,9 procent toe ten opzichte van januari, waar analisten een onveranderd produc- tiepeil voorzagen. De aanvankelijk gemelde stijging van 1,7 procent op maandbasis in januari, de sterkste ooit, werd herzien tot 1,6 procent. Ten opzichte van februari 2009 steeg de productie met 4,1 procent. De stijging was sterker verwacht. AMSTERDAM De verkoop van beleggingsverzeke ringen is helemaal ingezakt. Le vensverzekeraars verkochten vorig jaar nog maar 77.000 polissen, een halvering ten opzichte van het aan tal in 2008. Dat meldde de Autori teit Financiële Markten gisteren in haar jaarverslag. Ten opzichte van 2006 is de ver koop zelfs met 80 procent gedaald. In dat jaar wisten verzekeraars nog 391.000 polissen te slijten. Ook het verzekerde kapitaal is sterk afgeno men, van 25 miljard euro in 2006 naar 9,7 miljard vorig jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 13