Chinezen willen jonge klikspanen Nucleaire top succes voor Barack Obama Bakijev wil alleen weg na garantie Paul wordt hier beter van. En wij ook. Poolse president wordt zondag begraven woensdag 14 april 2010 door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De internationale top in Washington om te voorko men dat kernwapens in handen komen van terroristen is een suc ces geworden voor initiatiefnemer president Obama. Een reeks van landen kondigde gisteravond con crete stappen aan om riskant nu cleair materiaal extra te beveiligen of te vernietigen. Obama had de 47 aanwezige regeringsleiders daar toe van tevoren opgeroepen. Amerika gaf het goede voorbeeld door een akkoord met Rusland uit het jaar 2000 aan te scherpen waar door nu 34 ton verrijkt plutonium zal worden vernietigd. Rusland kondigde verder aan een pluto- niumreactor in Siberië te sluiten. In de fabriek wordt al 52 jaar pluto nium verrijkt. Oekraïne kondigde aan voor het einde van het jaar al het verrijkt uranium uit het land te verwijde ren. De deelnemers aan de top spraken af om het toezicht op en de beveiliging van nucleair materi aal verder aan te scherpen. Het voorstel van premier Balken ende tijdens de top om een nucle air tribunaal in Den Haag op te zet ten heeft veel fracties in Den Haag verbaasd, net als vice-premier Rou- voet. In de Hofstad wil men graag snel uitleg van de premier. JALAL-ABAD - President Koerman- bek Bakijev van Kirgizië is bereid af te treden als zijn veiligheid wordt gegarandeerd. Bakijev zei dat gisteren na afloop van een bijeenkomst van zijn aan hangers in Jalal-Abad, in het zui den van het land. Kort na de toe zegging zei het hoofd van de veilig heidsdienst van de interim-rege ring dat de regering 'bereid is om de veiligheid van hem en zijn fami lie te garanderen'. Of de broer en de zoon van Bakijev ook zullen worden beschermd liet hij echter in het midden. Zij worden het vaakst beschuldigd van het op twij felachtige wijze vergaren van een enorm kapitaal. Corruptie was een van de redenen dat Bakijev werd verjaagd uit Bisjkek. De interim-regering, die vorige week in Kirgizië de macht greep, zei eerder gisteren nog dat Bakijev naar de hoofdstad Bisjkek terug diende te komen om zich over te geven. Als hij dat niet zou doen, zou hij door speciale commando troepen worden gearresteerd. Bakijevs presidentiële onschend baarheid is door de nieuwe macht hebbers opgeheven. Hij vluchtte vorige week uit Bisjkek weg, naar Jalal-Abad. Bij rellen die vorige week in Bisjkek uitbraken kwa men minstens 84 mensen om. WARSCHAU - De kist met de omgekomen Poolse president Lech Kaczynski staat sinds gisteren in het presidentiële paleis in Warschau. De bij de vliegramp in Smolensk omgekomen Kaczynski wordt zondag begraven. President Obama van de VS zal erbij zijn. Bij de ramp kwamen in totaal 96 mensen om het leven, onder wie first lady Maria Kaczynska, de chefstaf van het leger, de presi dent van de centrale bank en een groot aantal po litici. Ze waren op weg naar Katyn om de moord te herdenken op duizenden Polen tijdens de Tweede Wereldoorlog. De Tweede Kamer her dacht Kaczynski gisteren. Kamervoorzitter Cerdi Verbeet wenste 'alle Polen veel kracht toe in de ze moeilijke tijd'. foto Czarek Sokolowski/AP döor onze correspondent Remko Tanas KUNMING - In de Zuid-Chinese stad Kunming is onder scholieren te veel geweld. Vandalisme viert hoogtij, het gedrag van de kinde ren is sowieso slecht en er wordt via de gsm te veel porno verspreid. Dat zeggen althans de autoriteiten. En daarom wil de lokale overheid kinderen inzetten als spionnen. Schooldirecteuren in elke klas zou den twee leerlingen moeten aan wijzen als 'jonge informanten van de openbare ordedienst'. De informanten moeten de zaken melden, 'zodat de politie en het Onderwijsbureau volledige contro le kunnen hebben over ontwikke lingen op de scholen', aldus een mededeling in de Chinese krant Ju ridisch Dagblad. Er is veel ophef ontstaan in de stad over het plan. Informanten zijn geen onbekend verschijnsel in China. Elke buurt kent wel bewoners die hele dagen rondwandelen als 'veiligheidsvrij- williger'. Vooral in de steden en re gio's waar regelmatig onrust heerst, zoals Tibet en Xinjiang. De politiechef van Kailu, een afge legen district in Binnen-Mongolië, schepte in een interview zelfs op over het aantal informanten dat voor hem werkt. „Ons bureau maakt gebruik van 12.093 burgers die snel informatie doorspelen over zaken die de rust in de maat schappij bedreigen." Het plan om kinderen in te schake len om te klikken gaat veel inwo ners van Kunming echter te ver. „Je schendt de rechten van kinde ren, als je ze op jonge leeftijd infor mant maakt", vindt Gong He (45). Hij staat zijn 12-jarige zoon op te wachten bij de schoolpoort. „Mijn zoon is te jong om nu al het veilig heidssysteem binnen te worden ge trokken. Als je kinderen te veel controleert, stoppen ze met het ontdekken van nieuwe dingen." Wong Ma (16) peinst er niet over om informant te worden in haar klas. „Er zijn altijd leerlingen die het niet erg vinden om te slijmen bij de schoolleiding, maar ik niet. Ik ga mijn klasgenoten toch niet bespieden? En als een informant mij aanspreekt, negeer ik hem." Andere ouders vinden dat de over heid verantwoordelijk is voor het handhaven van de orde en die taak niet mag afschuiven op kinde ren. Liang Di: „Scholieren als infor manten aanwijzen, zorgt voor wantrouwen in de klas. Het ver pest hun onschuld, als ze zich niet vrij kunnen voelen uit angst dat ie mand iets doorspeelt." Jiao Qiao (42) is een van de weini gen die het plan zien zitten. Haar zoon is vaak lastig. „Hij is geen goe de leerling. De klassen zitten ook veel te vol, één leraar moet zestig kinderen onder controle houden. Dat werkt niet. Dus vind ik het pri ma als mijn zoon extra in de gaten wordt gehouden." Paul Jacobs is iemand die structuur in zijn werk nodig heeft. ADHD en autisme, daar komt dat door. Maar als hij zijn tanden ergens in zet, laat hij niet meer los. Zoals laatst toen een klant een airco in zijn auto wilde hebben. Dat moetje Paul laten doen, dan weetje dat het goed komt. Dus u begrijpt, ze zijn zuinig op hem bij Autoservice Heino in Overijssel. UWV WERKbedrijf helpt mensen met een arbeidshandicap en bedrijven om elkaar te vinden. Door advies, matching en begeleiding in nauwe samen werking met re-integratiebedrijven. En door financiële ondersteuning op grond van de gunstige regelingen die de overheid daarvoor heeft ingesteld. Wilt u daar meer over weten? Kijk dan op wajongwerkt.nl, of bel UWV Telefoon Werkgevers 0900-9295 (lokaal tarief). wajongwerkt.nl Bert van Berkum, Autoservice Heino'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9