141 in »i ans Eerstelijns geestelijke woensdag 14 april 2010 cb Wanneer ga je naar een psycholoog? En als je er voor kiest om er heen te gaan, waar moet je dan zijn? Koen van der Avoort, psycholoog bij Emergis, geeft antwoord, door Joyce Muilenburg „Je gaat naar een psycholoog als je hulp wilt bij het aanpakken van een psychisch probleem. Samen met de psycholoog werk je aan het verdwijnen of het ver minderen van de last die je van dat probleem hebt. Vergelijk het maar met een lichamelijke klacht. Je blijft ook niet maanden met rugpijn lopen. Je hebt last. Je neemt rust. Het gaat niet over. En uiteindelijk ga je naar de huisarts voor advies en doorverwijzing. Met een psychische klacht doe je precies hetzelfde." Bij tweedelijns psychologie is een intensievere behande ling nodig. De problematiek is ernstiger dan bij eerste lijns. Vaak is er sprake van problemen op meerdere le vensgebieden. Bij tweedelijns psychologie wordt er vaak gewerkt vanuit een team met meerdere specialisten. Derdelijns psychologie is zeer specialistisch. Hier wordt zeer intensieve,zorg ingezet. Denk aan topklinieken voor bijvoorbeeld eetstoornis, persoonlijkheidsstoornissen of een centrum voor angst. Wat is een psychisch probleem precies? Wanneer denk je: dit zit niet goed? „In eerste instantie zijn psychische problemen heel menselijk. Ze horen bij het leven. Je kunt wel eens een sombere bui hebben, of een tijdje slecht slapen, maar dat kan overgaan. Gebeurt dat niet, dan speelt er meer. Vaak merken mensen in je omgeving dat ook en zullen er iets van zeggen. Het wordt een serieuze klacht als je merkt dat het probleem je verhindert te leven zoals je wilt leven." Kun je een voorbeeld noemen? „Een concreet voorbeeld is angst. Ben je bang voor paarden, maar kom je daar nooit mee in aanraking, dan hoefje niet zoveel aan die angst te doen. Ben je bang voor mensen, (sociale angst), dan is het vervelen der. Je moet toch naar buiten, naar je werk, boodschappen doen, enzovoorts. Van deze angst heb je dagelijks hinder. Belangrijk is dat je dan hulp zoekt." Daarnaast zijn er allerlei momenten in je leven waardoor je psychische problemen kunt krijgen. Bijvoorbeeld bij een veranderde levensfase. Denk aan stoppen met werken, of kinderen die het huis uitgaan. Ook het verlies van een dierbare kan psychi sche problemen geven. Maar het kan ook gaan om werkdruk of overbelasting. Ga daarin na in hoeverre je niet (meer) functioneert zoals je wilt functioneren." Hoe weet je bij welke psycholoog je moet zijn? „Voor de problemen die ik net noemde, ga je naar een eerstelijns psycholoog. Je hoeft daarvoor geen verwijzing van je huisarts te hebben. Weet je de weg en ken je een eerstelijns psycholoog waar je graag heen wilt, dan kun je zelf contact opnemen, Toch raad ik aan om wél eerst naar je huisarts te gaap. Die heeft namelijk een brede algemene kennis en kan goed be oordelen wat er aan de hand kan zijn. Bovendien be schikt de huisarts over een uitgebreide sociale kaart met actuele namen en adressen." Wat doet de eerstelijns psycholoog voor je? „Een eerstelijns psycholoog brengt met jou in beeld watje probleem is. Daar zit dikwijls al een deel van de Eerstelijns psychologie in Zeeland Huisartsen beschikken over een sociale kaart. Zij we ten waar er bij u in de buurt eerstelijns psychologen werk zaam zijn. Emergis heeft 70 tot 80 psychologen in dienst en is de grootste organisatie in Zeeland op het gebied van geeste- j lijke gezondheidszorg. U kunt er onder andere terecht i voor eerstelijns psychologie. Maar u kunt natuurlijk ook kiezen voor een andere I psychologenpraktijk. Sommige huisartsen hebben enkele dagen in de week een eerstelijns psycholoog in de praktijk. Ook zijn steeds meer psychologen werkzaam in wij ken, dicht bij de burgers. De drempel om langs te gaan, is hierdoor lager. Indigo werkt op deze manier. Dit is een organisatie die samenwerkt met gemeenten, huisartsen en buurthui zen. oplossing. Samen werkje aan een verbeterde situatie. Vaak hoef je maar een paar keer af te spreken. We zeggen wel eens: zo kort mogelijk, maar zo lang als nodig. Natuurlijk is het wel belangrijk dat je niet te lang" wacht met het zoeken van hulp." Kun je je voorstellen dat sommigen dat toch moeilijk vinden? „"Ja, dat kan ik me voorstellen. Ik leg dan uit dat ze het moeten zien als psychische hygiëne. Op lichame lijk gebied zijn we ons daar van bewust: handen was sen, tanden poetsen, gezond eten, voldoende bewe gen. Psychisch is dat minstens zo belangrijk. Zorg ook voor je geestelijke gezondheid en let erop dat je goed in je vel zit." Zie ook: www.indigo.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 92