Spanje fors getild met zonnestroom ■SeaU 8l Demjanjjuk verklaart slachtoffer Hitier te zijn :'TT7-y Israëlisch echtpaar vindt miljoenenlot Procureur: onderzoek betrokkenheid Koos H. Dood 70 burgers in Pakistan gemeld Groot alarm Israël voor toeristen in Sinaï Belg 'castreert' naaktbeelden jJSfeï kpn Vliegtuig schiet door na landing woensdag 14 april 2010 ENERCIEFRAUDE Producenten leveren met diesel gemaakte elektriciteit Een grote installatie voor zonne-energie bij Sevilla. Grote producenten willen dat Madrid ingrijpt bij de vele fraudu leuze, kleine bedrijven. foto EPA door onze correspondent Henk van den Boom BARCELONA - De Spaanse regering is een onderzoek begonnen naar grootschalige fraude onder de pro ducenten van zonne-energie. Zij worden ervan verdacht subsidies, die bedoeld zijn voor zonne stroom, op te strijken voor elektri citeit die ze 's nachts opwekken met dieselgeneratoren. De Nationale. Energie Raad (CNE) die toezicht houdt op de sector in Spanje, ontdekte de fraude toen bleek dat de stroommeters van een groot aantal zonne-installaties 's nachts gewoon doordraaiden. Ook op bewolkte dagen leverden de bedrijven recordhoeveelheden stroom aan het stroomnet. Steekproeven wezen uit dat de in stallaties geen accu's hadden die de stroom overdag opslaan en 's nachts aan het net leveren. Wel werden op geheime plaatsen gene ratoren ontdekt die op goedkope landbouwdiesel stroom kunnen opwekken. Het ministerie van In dustrie gaat dit verder uitzoeken. Een andere mogelijkheid is dat er met de meters is geknoeid. Alleen al in de twee maanden dat er is gecontroleerd, is een bedrag van 2,6 miljoen euro in de zakken van de malafide stroomproducen- ten verdwenen. „Het topje van de ijsberg", zegt een technicus. Het gonsde al een jaar van de ge ruchten en er zijn verschillende meldingen over fraude binnenge komen bij het ministerie, maar daar is nooit eerder op gereageerd. Zonne-energie is 'booming busi ness', sinds Spanje hoge subsidies verstrekt voor de opwekking van zonne-energie. Verspreid over het land zijn meer dan 50.000 installa ties gebouwd. Het zijn veelal klei ne 'zonnetuinen', gerund door ge BRUSSEL De procureur van het Belgische Marche-en-Famenne wil dat er een nieuw onderzoek komt naar de mo gelijke betrokkenheid van de Ne derlander Koos H. bij de moord op twee Zweedse meisjes in 1980. Aanleiding is een uitzending van misdaadverslaggever Peter R. de Vries, waarin H. zegt te weten wie de meisjes om het leven heeft ge bracht. De moorden zijn al verjaard, maar procureur Michèle Mons vindt de waarheid achterhalen belangrijk voor de ouders. ISLAMABAD Het Pakistaanse leger heeft bij luchtacties in een afgelegen dorp, in de noordwestelijke regio Khy- ber, zeker 73 burgers gedood. Dat heeft de Britse omroep BBC gis teren gemeld op gezag van lokale Pakistaanse functionarissen. Het leger wilde met de actie strij ders van de radicaalislamitische Ta liban treffen. De luchtaanvallen zouden afgelopen zaterdag al zijn uitgevoerd. Omdat het getroffen dorp zeer afge legen ligt, worden de gevolgen pas langzaam duidelijk. JERUZALEM Israël heeft gisteravond een onge woon scherpe waarschuwing uit doen gaan naar landgenoten die zich op het Egyptische schier eiland Sinaï bevinden. Volgens de autoriteiten zijn er ster ke aanwijzingen dat terroristen er Israëlische toeristen willen ontvoe ren. Het antiterrorismebureau heeft Israëliërs opgeroepen de Si naï onmiddellijk te verlaten. Ook worden families van mensen die op het schiereiland zijn, gevraagd hun naasten te vragen daar weg te gaan. BRUSSEL Een Brusselse gemeentearbeider heeft in een kunstacademie in de Belgische hoofdstad vijf gipsen naaktbeelden 'gecastreerd'. De aca demie bevindt zich in hetzelfde ge bouw als een gemeentelijke lagere school. Tijdens een onbewaakt moment hakte de man de edele delen van de vijf beelden af. De man vond het mannelijk naakt niet kunnen in de buurt van de jon ge schoolkinderen, zo meldde de Vlaamse publieke omroep VRT gis teren. meentes, aannemers of coöpera ties. De overheid betaalde vorig jaar 2,6 miljard euro subsidie aan de zonnesector. Een producent ontvangt 27 eurocent per kilowatt zonnestroom. Zonne-energie blijkt een gemakke lijke prooi voor fraudeurs. Van de 542 installaties die vorig jaar door de CNE werden geïnspecteerd, ble ken 430 zich op een of andere ma nier niet aan de regels te houden. Ook in 2008 kwam de sector in op spraak. Door de hoge subsidies bleek de installatie van zonnetui nen voor veel aannemers en pro jectontwikkelaars een lucratieve business. De overheid kon het overstelpende aantal aanvragen niet aan, waardoor een levendige handel ontstond in vergunningen. Dertien ambtenaren werden ont slagen. De grote energieproducen ten eisen van de regering dat hard wordt opgetreden tegen fraudeurs. MÜNCHEN - In zijn eerste verkla ring aan een Duits hof heeft de van oorlogsmisdaden verdachte John Demjanjuk gisteren gezegd dat hij een van de slachtoffers is van Hitier. Demjanjuk gaf Duitsland de schuld van het beginnen van een oorlog, waardoor hij niet meer te rug kon keren naar zijn geboorte land Oekraïne. Demjanjuk verklaarde dat hij als Sovjet-gevangene dwangarbeid heeft moeten verrichten en dat miljoenen van zijn landgenoten werden vermoord. De advocaat van de negentigjarige beklaagde las de verklaring in de rechtszaal voor. Demjanjuk stelde 'aan het einde van zijn leven met een valse be schuldiging naar Duitsland te zijn ontvoerd'. Hij noemde het proces tegen zijn persoon een 'vervolg van het on recht' dat hem en zijn volk is aan gedaan. De voormalige Sovjet-soldaat staat terecht voor zijn vermeende rol in vernietigingskamp Sobibor. Hij zou medeplichtig zijn aan de moord op 27.900 mensen. oïvie' r r~ SAMSUNG - SS *'S l ff tuis». N u S 'Wfiyi'ij 1 0 T 2Q.M.H09 12-00 I A 1 Ut - n -n u (WRowmI; ï'i f - M.U0 mxtn) Cl H 1 - IS m 1 V - 8 •'Tï'-; Samsung Omnia Qwerty Toestel vanaf 0,- met groot touchscreen en Qwerty-toetsenbord Windows Mobile 6.5 Pro met e-mail, Word, Excel en PowerPoint CPS en Wi-Fi De actie loopt t.'m 30 april 1 kpn.com/zakelijk 0800 0105 kpn Business Center JERUZALEM - Een Israëlisch echt paar dat de grootste jackpot ooit had gewonnen, heeft toch einde lijk het prijzengeld - zo'n 14,6 mil joen euro - geclaimd. Volgens de twee hadden ze vier maanden lang geen idee dat ze het winnen de lot in hun bezit hadden. Het lot lag verstopt onder een sta pel van oude loterijtickets en kran ten. Toen het echtpaar deze week de nummers nog eens controleer de, bleken het de jackpot te heb ben gewonnen. „Deze prijs dank ik aan mijn vrouw die me ertoe overhaalde de nummers te controleren, anders had ik het lot nooit gevonden", al dus de man. De man en de vrouw hebben nog geen idee wat ze met het fortuin gaan doen, maar geven aan dat een deel waarschijnlijk naar een goed doel gaat. JAKARTA - Een Boeing 737 met zo'n honderd mensen aan boord is gisteren na de landing op het vliegveld van Manokwari, in de In donesische provincie Papua, door geschoten en in een kanaal terecht gekomen. Het incident gebeurde in dichte regen. Er vielen geen do den, twintig inzittenden raakten gewond. In het toestel van vlieg maatschappij Merpati zaten 103 pas sagiers en zes bemanningsleden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8