ioneu. U in b is 19 MtÊÊÊ 4- Siaapapneu is een medische term voor een slaapstoornis waarbij tijdens de slaap perioden voorkomen van ademstilstand, ledereen heeft wel eens slaapapneus in zijn slaap. Men spreekt van een SlaapgprVeusyndroom (SAS) als dit hoger dan 5 stilstanden per uur bedraagt. Hierdoor daalt het zuurstofgehalte in de weefsels. De hersenen geven het lichaam een signaai om wakker te worden. Na ontwaken, vaak met een schok, wordt de ademhaling weer hervat. woensdag 14 april 2010 Obstructief Apneu (OSAS): de bovenste luchtweg klapt dicht doorwand of tong, waardoor een afsluiting (obstructie) van de ademweg. Centraal Apneu (CSAS): tijdens de slaap wordt vanuit het ademhalingscentrum in de hersenen te weinig signaal doorgegeven naar de ademhalingsspieren, waardoor er geen ademhaling is een combinatie van beide vormen De eerste klachten zijn vaag: (hevig) snurken, snel vermoeid, prikkelbaar. Gaandeweg worden andere symptomen zichtbaar als concentratieverlies, (extreme) slaperigheid overdag, hoge bloeddruk en hartkloppingen of-ritmestoornissen. Veelal gekoppeld aan overgewicht en hevig zweten tijdens de slaap. Pas in dit stadium komt over het algemeen de huisarts in beeld. Niet altijd zal die meteen de link leggen met siaapapneu. De praktijk leert dat vaak eerst in de richting van overspannenheid of een burnout wordt gedacht. De klachten kunnen in dit stadium ook tot extra spanningen in het gezin of op het werk leiden. Niet-behandelde siaapapneu kan in het uiterste geval leiden tot levensbedreigende hart-, hersen- of longcomplicaties. In veel ziekenhuizen werken kno-arts en neuroloog (al dan niet met met longarts, kaakchirurg en/of psychiater) samen aan het opsporen en behandelen van siaapapneu. Daar komt een patiënt na een doorverwijzing van de huisarts ook in eerste instantie terecht. Is er aanvullend en/of meer gespecialiseerd onderzoek nodig, gebeurt dat in slaapcentra die meer dan de eerste poliklinische zorg kunnen bieden. In West-Brabant wordt doorgaans doorverwezen naar slaapcentrum in Heeze (bij Eindhoven) en naar van het Universiteitsziekenhuis Antwerpen. In Zeeland gebeurt dat laatste slechts bij uitzondering, omdat het Admiraal De Ruyter ziekenhuis in zowel Goes als Vlissingen behandelingen aanbiedt. Opname is echter alleen in Vlissingen mogelijk. Voor Zeeuws-Vlaanderen is er het slaapcentrum Zorgzaam, met locaties in Terneuzen en Oostburg. - Chirurgische correctie van structurele afwijkingen in de neus- of keelholte. - Het aanmeten van een speciale mondprothese (vooral tegen snurken) - CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) voor ondersteuning van de ademhaling. Een kastje met een neus- of gezichtsmasker dat zorgt voor 'voortdurend positieve druk' op de luchtwegen. Luchtstroom Luchtstroom Luchtpijp Tong en ander zacht weefsel ontspant zich in de keel Lucht richting de luchtpijp wordt geblokkeerd naar de longen Het ademen kan Luchtpijp meerdere malen per nacht stoppen Verstoorde slaap veroorzaakt lijdt tot chronische slaaptekort Ademen verloopt vrij en onbelemmerd Tong

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 87