in balans j 7 Speciale verpleegkundigen Portretten uit het werkveld woensdag 14 april 2010 Everdina, Marja en Ed besloten na de Hogere Beroepsopleiding voor Verpleegkunde door te studeren. Alledrie zijn ze gespecialiseerd verpleegkundige, werkzaam in de verschillende vestigingen van het Admiraal de Ruyter Ziekenhuis. In Balans ging bij ze langs. door Paula Koster Wond-, incontinentie- en stomaverpleegkundige „WIS verpleegkundige ben ik sinds eind 2007, eerder werkte ik ruim zes jaar op de afdeling algemene chirurgie. Daar had ik al veel ervaring opgedaan in het verzorgen van wonden en stoma's. Begin 2008 rondde ik de oplei ding tot gespecialiseerd stomaverpleegkundige af. Mijn collega's Bianca Baars en Loes Houmes en ik werken nauw samen met onder meer chirurgen en urologen. Ook hebben wij naar hen toe een adviserende taak. Verder be geleiden en informeren we patiënten en hun familie. Op het spreekuur van onze WIS poli behandelen we patiën ten met chronische wonden, proberen we stoma- en in-' continentieproblemen op te lossen, leren we mensen hun blaas te legen met behulp van een katheter, passen we neurostimülatietoe bij blaasklachten, en zo verder. Daarnaast zien we op de poli chirurgiepatiënten samen met de chirurg. Vaak bepalen we met de arts een wond- beleid op maat. Heeft een patiënt kans op het krijgen van een stoma, dan voeren wij daarmee een informatief ge sprek. Op de afdeling chirurgie begeleiden we stomapa tiënten en adviseren we de verpleegkundigen in de wond- behandeling en stomazorg. Vorig jaar stelden we een nieuw wondprotocol op voor het gebruik van de wondver zorgingsproducten dat we op alle locaties van het Admi raal de Ruyter ziekenhuis toepassen. Ook thuiszorgorgani saties, zorginstellingen en huisartsen kunnen bij ons te recht met vragen binnen ons vakgebied. Verder verzor gen we WIS-workshops voor andere zorgprofessionals. Door dit werk ontstaat er een hechte band met de pa tiënt. Het is geweldig een bijzonder moeilijke wond toch goed te zien genezen. Of te ervaren hoe het leven van een patiënt die door incontinentie in een sociaal isole ment was geraakt, weer kleur krijgt." nurse practitioner klinische geriatrie, Bergen op Zoom Hennieta is nurse practitioner. Dat is iemand die qua func tie tussen de verpleegkundige en de arts in staat. Hennie ta kan zodoende taken van een arts overnemen, maar ook verpleegkundige handelingen verrichten. Om deze functie te kunnen vervullen deed Hennieta eerst de Verpleegkundige-A opleiding, vervolgens HBO Maat schappelijke Gezondheidszorg en diverse verpleegkundi ge specialisaties. Daarna volgde ze met succes de Master- opleiding Advanced Nursing Practice in Groningen. Hennieta: „Ik ben werkzaam in het grensgebied van ziek te en zorg. Door middel yan die masteropleiding heb ik geleerd om naast verpleegkundige aspecten ook medi sche taken te verrichten zoals anamnese, diagnostiek, be handeling en medicatie." Geriatrie is een specialisme die gericht is op ouderen. Bin nen het Lievensberg ziekenhuis in Bergen op Zoom heeft Hennieta verschillende werkterreinen. „Ik zie patiënten op de geheugenpolikliniek; begeleid mensen die medicij nen gebruiken en zie patiënten die niet op onze GAAZ af deling liggen maar op andere verpleegafdelingen en geri atrische problemen hebben. Het kan gaan om verward heid of onrust, maar ook om iets fysieks zoals ouderen die gevallen zijn. Hennieta geeft soms ook klinische lessen en voorlichting en zit namens het ziekenhuis in werk- en stuurgroepen. Ze legt uit dat geriatrie een breed specialisme is. „We zien de patiënt in zijn totaliteit en kijken naar lichamelijke, geestelijke en sociale problemen. Ook hebben we vaak contact met partners, kinderen, naasten en andere profes sionele hulpverleners. Die veelzijdigheid spreekt me Kinderdiabetesverpleegkundige „Stap voor stap ben ik via de psychiatrie, een algemeen ziekenhuis en de wijkverpleging richting de diabetesver- pleegkunde gegaan; eerst voor volwassenen sinds twee jaar uitsluitend voor kinderen. De basis voor mijn werk is een tweetal specialistische opleidingen. Met mijn collega Marthy Buijze, die al net zo bevlogen is als ik, vormen we samen met drie kinderartsen, een kinderpsycholoog en drie diëtisten het diabetesteam. Als spinnen in het web coördineren Marthy en ik de zorg rond de patiënt en diens ouders of verzorgers. Dan doen we onder meer door het geven van informatie, het begeleiden van de pa tiënt in het zorgen voor zichzelf, het opstellen van een in dividueel zorgplan en het ondersteunen van de patiënt op lichamelijk en psychosociaal gebied. We begeleiden kinderèn met pas ontdekte diabetes in het ziekenhuis, maar doen ook huis- en schoolbezoeken. In ons diabetes centrum in Goes behandelen we 130 patiënten tussen de 2 en 20 jaar. 24 uur per dag zijn we voor hen beschikbaar. Veel van onÈe patiënten gebruiken een insulinepomp. Om hen daar goed mee om te leren gaan, verzorgen we groepcursussen in insulinepomptherapie. In onze zorg-op-maat trajecten houden we rekening met de facto ren leeftijd, milieu, niveau en wensen. Vrijwel alle kinderen en tieners die bij ons in zorg zijn heb ben type 1 diabetes. Oorzaak is een auto-immuun stoor nis: het lichaam breekt de cellen die insuline'produceren af. Overgewicht speelt hierbij geen rol, in tegenstelling tot bij type 2. We begeleiden op onze poli ook enkele kin deren met een erfelijke vorm van diabetes, MODY ge naamd. De laatste jaren ervaren we een sterke toename van kinderen onder de 6 jaar met type 1 diabetes. De zorg voor deze leeftijdscategorie is erg intensief."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 85