in balans 13 Inhoud Wat betekent het vooru? In dit nummer: ntroductie Colofon woensdag 14 april 2010 Leven met diabetes 5 Uit het werkveld Boeken en tips Slaapapneu Kinderopvang 11 De Stelling 13 Bij de psycholoog 14 Zelf verzekerd? Kijk ook op: www.pzc.nl/magazines 15 In Balans is een commerciële uitgave van de advertentiebedrijven van BN DeStem I PZC, Brabants Dagblad en Eindhovens Dagblad, in samenwerking met de zorgsector. Deze special ver schijnt als bijlage bij de genoemde dag bladen. Wilt u adverteren in de volgende bijlage? Neem dan contact op met: Frits Smeets I 076-531 22 77 segmentteam@bndestem-pzc.nl Vormgeving: Angela van Eek Productcoördinatie: Dennis Willems Herbert Kats door Herbert Kats Met jaarlijks oplopende kosten is het allerminst vreemd dat men in de gezondheidzorg zo hardnekkig op de nood zaak van preventie hamert. Dat is belangrijk, in meerdere opzichten. Niet in het minst omdat daar een verschuiving naar de eigen verantwoordelijkheid bij hoort. Op zich he lemaal niet verkeerd, maar iedereen kan zien dat er een addertje onder het gras zit. Een flinke adder zelfs. Zelfredzaamheid is een term die regelmatig opduikt in be spiegelingen over de toekomst van de gezondheidszorg, leder weldenkend mens kan snappen dat er iets moet ge beuren om ons zorgstelsel betaalbaar tehouden ^nu de vergrijzing meer en meer oprukt. Eigenlijk is zelfredzaamheid niets anders dan het vermo gen om je dagelijks staande te houden. Of dat lukt hangt niet alleen af van de zorg, maar ook van de persoon zelf. Iemand met een kwaal of gebrek kan zich vaak 'redden' ais de mate waarin zorg geleverd wordt maar goed is af gestemd op de behoefte. Ziedaar, de beide elementen zijn met elkaar verbonden. Maar daarmee ligt tegelijk het gat bloot tussen tussen theorie en praktijk, tussen teken tafel en werkelijkheid. Groei Betere zorg betekent namelijk vaak: meer specialistische zorg. En voor expertise moet nu eenmaal betaald wor den. Jarenlang is getracht met bijstellingen de groei van de kosten - want die nemen ondanks alle maatregelen nog steeds toe - in de hand te houden. Maar iedereen die een huishouden 'runt' snapt dat je het met een kaas schaaf niet zult redden als het om miljarden gaat. Vandaar datje steeds vaker termen hoort als 'grondige re organisatie' en 'ingrijpende koerswijziging'. Zoals altijd, makkelijker gezegd dan gedaan. Want van ons zorgstel sel leven letterlijk miljoenen mensen. Gaat het niet langer over 'ombuigen' maar om regelrecht saneren, dan zal dat dus zeker van 'au' doen. Tegelijk is door de verschuiving van het ooit bijna alom vattende begrip zorg naar preventie en zelfredzaamheid 'maatwerk' nodig om mensen te helpen. Ironisch genoeg maakt dat het steeds gecompliceerder om de helpende hand te reiken. En te vinden. Waar moet die helpende hand vandaan komen? Moetje erom vragen of moet iemand anders hem aanbieden? En wanneer? Informatie is er doorgaans in overvloed. Maar kan de betrokkene die vinden en nuttig gebruiken? Afhankelijk Nu zijn er gelukkig veel mondige mensen. Die zullen on getwijfeld hun weg vinden. Maar bij het begrip 'zorg' hoort onontkomelijk ook een groep die afhankelijk is van hulp. En die niet altijd kan vinden of betalen. Want hoe belangrijk mantelzorg, steun van familie en zelf redzaamheid ook zijn, adequate zorg voor mensen mag nooit alléén afhankelijk zijn van hun vermogen een (voor delige) helpende hand te vinden. Het Amerika van Obama heeft (naar Europees voorbeeld) net afstand genomen van die gedachte. Het zou wrang zijn als wij juist naar de andere kant doorschieten. Het is goed als iedereen die het heeft over ingrijpende verande ringen zich terdege beseft dat onze taal nog een andere maar aanverwante uitleg geeft aan het begrip zorg. Inderdaad, die van bezorgdheid. L_ Zorg is een mooi woord. Het roept de associatie met betrokkenheid op. En dat klopt doorgaans ook. Maar we moeten steeds meer zelf doen. En tot hoever gaat dat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 81