Finale verplaatsen is logisch' 'Fraters misbruikten zwakbegaafde!" Twee weken voor de bekerfinale Feyenoord-Ajax staan bestuurders al stijf van de stress over de openbare orde. Wat kunnen ze doen om problemen de baas te blijven? VVD Rotterdam wil debat met Aboutaleb over bekerduel TO©S PAULKUSTERS woensdag 14 april 2010 8H ys* 8 M v. -uf, g 5888® IWpPMpPMWPWl z-, 98SSS tMHMSP ®S Een tribune vol MË'ers tijdens een eerdere wedstrijd Ajax-Feyenoord SUPPORTERS GEWELD leden van de Mobiele Eenheid worden tijdens de bekerfinale achter de hand gehouden om de orde te handhaven. ROTTERDAM - De WD in Rotter dam wil morgen in de gemeente raad met burgemeester Ahmed Aboutaleb in debat over de veilig heid rond de bekerfinale tussen Feyenoord en Ajax. Volgens de li beralen wekken uitingen op in ternet op z'n minst de suggestie dat Ajax-fans geweld tegen rivali serende Feyenoord-supporters niet schuwen. „We willen van de burgemeester weten of hij aanleiding ziet om verdere, passende maatregelen te nemen om ongeregeldheden bij de bekerfinale te voorkomen en of hij de veiligheid kan garande ren", aldus fractievoorzitter Jean- nette Bal jeu. Daarbij komt vol gens Baljeu dat kaarten voor neu trale vakken bij Ajax-supporters zijn terechtgekomen. Volgens een woordvoerder maakt Abouta leb morgen bekend hoe hij de veiligheid rond het bekerduel ga randeert. De bekerfinale dreigt uit te lopen op een veldslag. Met een welhaast militaire ope ratie hopen voetbalbond en autoriteiten de suppor ters koest te houden. door Gerard den Elt De eindstrijd van de be kercompetitie 'zou een feest voor elke voetbal liefhebber moeten zijn', aldus KNVB-directeur Henk Kesler. De KNVB vreest echter dat raddraaiers op 25 april bij de bela den bekerfinale Feyenoord-Ajax in de Rotterdamse Kuip roet in het eten gaan gooien. Politie, gemeen tebesturen en clubs zijn in de stress geschoten doordat sympathi santen van beide clubs op internet oproepen tot gewelddadige con frontaties. Toppunt is de poster die enkele Ajax-sympathisanten hebben gemaakt over 'Bloody Sun day', onder verwijzing naar het bombardement op Rotterdam in mei 1940. Ira Helsloot, hoogleraar crisisbe heersing aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, pleit voor ver plaatsing van de bekerfinale. „Noem het boerenjongenslogica, maar waarom speel je de eind strijd niet elders? Voorkomen is be ter dan genezen", zegt Helsloot. „Bestuurders blijven in dit soort si tuaties in een standaard gedachte patroon hangen." Kesler heeft gisteren in een reeks crisisvergaderingen aanvullende maatregelen afgekondigd om te voorkomen dat de klassieker wordt verboden. „Dat recht heeft een burgemeester altijd." De maatregelen bestaan uit ver scherpte kaart- en persoonscontro les, onder meer mensen met een stadionverbod eruit te vissen. Ook het onderbreken en staken van de klassieker bij kwetsende spreekko ren behoort tot de mogelijkheden. Het onmiddellijk uitvaardigen van stadionverboden bij wangedrag wordt overwogen. „De KNVB wil een signaal afgeven dat we alles doen om de finale ordelijk te laten verlopen", aldus Kesler. Ook de betrokken politiekorpsen zijn waakzaam na het wapenge kletter op internet en sociale net werken. Om de komst van 7700 Ajax-supporters naar Rotterdam ordelijk te laten verlopen, is een bijkans militaire operatie opgezet, waarvoor zo'n duizend ordebe waarders worden ingezet. Negen supporterstreinen worden bege leid door helikopters; 500 man van de Mobiele Eenheid wordt op de been gebracht. De totale kosten voor de beveiliging bedragen naar schatting een miljoen euro. De fans met toegangskaarten zijn in het bezit zijn van een zoge noemde uitpas. Die biedt alleen bij goed gedrag de gelegenheid mee te reizen naar uitwedstrijden. Dat is volgens het Centraal Infor matiepunt Voetbalvandalisme (CIV) een belangrijke zeef voor rel schoppers. Ronald Moes van het CIV: „Maar dat zegt niet alles. Soms gaat bij brave huisvaders in eens het bloed koken; 75 procent van de relschoppers gaat voor de eerste keer over de schreef" Geen publiek Begin 2009 spraken burgemees ters Cohen van Amsterdam en Aboutaleb van Rotterdam met de KNVB en Ajax en Feyenoord af dat wedstrijden tussen beide clubs voor vijfjaar zonder uit-publiek worden gespeeld. Aanleiding voor het besluit zijn de ongeregeldheden voor en na de wedstrijd Ajax-Feyenoord op 15 fe bruari 2009. Voor de bekerfinale op 25 april be sloot burgemeester Aboutaleb een uitzondering te maken: 10.000 Ajax-supporters zouden kaarten krijgen. Inmiddels is dat aantal ver laagd naar 7700, omdat er ook tick ets verkocht moeten worden aan 'neutrale' voetballiefhebbers. BOXTEL - Kinderen met een licht verstandelijke beperking die begin jaren zestig en zeventig op het in stituut De La Salle in Boxtel zaten, zijn in die tijd slachtoffer gewor den van seksueel misbruik door le den van de congregatie van de Fra ters van Tilburg. Dat hebben drie oud-groepsleiders van het behan delinstituut onafhankelijk van el kaar verklaard. De drie oud-groepsleiders hielpen de fraters bij het onderwijs aan zwakbegaafde kinderen. Het is niet de eerste keer dat de congrega tie in opspraak komt. Eerder zei den zeven oud-leerlingen van blin deninstituut Sint Henricus in Gra ve structureel te zijn misbruikt en mishandeld door negen fraters. Inmiddels is ook bekend gewor den dat op het Canisius College in Nijmegen meerdere paters jongens seksueel zouden hebben mis bruikt. Slachtoffers noemen onaf hankelijk van elkaar de naam van een pater die medio jaren zeventig vanwege het misbruik zou zijn overgeplaatst naar een ander inter naat. Oud-leden van de Zeeverken ners Canisius, in de jaren zestig op gericht, bevestigen het verhaal van oud-leerling Mark Klabbers die zegt tussen 1978 en 1982 op school en bij de daaraan verbonden zee verkenners geregeld te zijn mis bruikt. Volgens de zeeverkenners meldden zich gisteren dertien slachtoffers. Gisteren werd bekend dat het huis waar paus Benedictus XVI 83 jaar geleden geboren werd in de nacht van maandag op dinsdag is beklad met obscene graffiti. In grote blau we letters werd een beledigende, seksueel getinte tekst op de muur boven de deur van het huis in het Zuid-Duitse Marktl gespoten. Of de tekst verband hield met het mis bruikschandaal waar de rooms-ka- tholieke kerk in verwikkeld is, liet de politie in het midden. De tweede man van het Vaticaan, Tarcisio Bertone (75), heeft zich de woede op de hals gehaald van ho moseksuelen. Hij zei dat er een ver band bestaat tussen het seksueel misbruik binnen de kerk en homo seksualiteit. Volgens hoofdredac teur Henk Krol van de Gay Krant moet het Vaticaan 'ernstig' bij zich zelf te rade gaan om zijn pr beter op orde te krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 4