4ere wending artens is geen helper meer >ort 3i Turnbond houdt plek vrij voor Van Gelder Ontslag voelt voor Paul Telussa als een dolksteek in zijn rug Spelersbus FC Twente bekogeld woensdag 14 april 2010 De spelersbus van FC Twente werd gisteravond op weg naar het stadion van fiZ bekogeld met stenen. Vier of vijf personen met bivakmutsen gooiden die ste den nabij Egmond vanaf een viaduct. De bus liep een paar flinke deuken op, .laar het veiligheidsglas gaf geen krimp. De buschauffeur reageerde laconiek. „Ik schrik niet zo gauw. Ook de spelers reageerden rustig. Er was geen paniek." door Ruud Ramler ALKMAAR - AZ heeft de eredivisie met een i-o-zege op Twente weer in vuur en vlam gezet. De koplo per, die pas voor de tweede keer dit seizoen in competitieverband onderuit ging, weet dat Ajax van avond tot op één punt kan nade ren in een competitie die daarna nog twee wedstrijdrondes duurt. Het moest voor de Tukkers de avond worden waarop de sleutel van de eredivisie werd overgedra gen. Van het oosten overgestoken naar het noordwesten. Een onder onsje op het platteland, zonder in menging van de grote steden. Twente had gisteravond slechts één opdracht: de vier punten voor sprong op Ajax mocht niet slin ken. Het gebeurde toch. Want de huidige koploper was ner veus, twijfelde. En dat was te zien op het veld. De thuisclub speelde met de bagage van een landskam pioen. De nervositeit die AZ ooit zelf kende was aan de overkant. Twente vond het rood en wit van AZ makkelijker dan het eigen blauw. Het vele onnodige balver lies van de Tukkers was in de eer ste helft een aanwijzing over de ge steldheid van de belangrijkste titel- pretendent. Twente hielp de tegenstander die makkelijker voetbalde en wel kan sen afdwong ook nog eens hoogst persoonlijk in het zadel. De voor bereiding via Simon Poulsen was nog wel van het huis, de afronding kwam voor rekening van Peter Wisgerhof Met zijn standbeen stopte hij weliswaar Mounir el Hamdaoui af maar hij misleidde ook zijn eigen doelman Sander Bo- schker: ï-o. Waar een achterstand normaal ge sproken geen tegenvaller is die Twente onthutst, betekende de averij nu wel een extra last. AZ bleef bij vlagen sterk doorkomen zonder overigens echt vernuft te tonen. El Hamdaoui reageerde te laat op een puike steekpass van Je- remain Lens of zocht het doel te hoog nadat de topscorer zichzelf in stelling bracht. Twente kon daar hooguit een, krachteloze, kopbal van de tegen vallende Blaise N'Kufo tegenover stellen. Zoals ook Bryan Ruiz zich niet kon onderscheiden op een avond dat Twente een nieuwe stap naar de titel wilde zetten. Maar het troetelkind van de Tukkers kon zijn genialiteit niet aanspre ken in de duels met Poulsen, een gemaakte back die zich in Alk maar ondertussen wel in de kijker speelde bij de Deense bondscoach Morten Olsen. De oud-coach van Ajax hoefde zich daarbij niet te bekommeren 'om een andere landgenoot die in goeden doen zo belangrijk voor Twente kan zijn. Dat was Kenneth Perez gisteravond zeker niet. Hij verliet AZ ooit om elders in de ere divisie een kampioenschap te vin den. Maar na Ajax en PSV blijft de spanning ook in Enschede tot het laatste moment voelbaar. Want al voelde AZ de druk van Twente na rust groeien, ongerust hoefde de gastheer nooit te wor den van zijn bezoek. Daarbij deels geholpen door scheidsrechter Vink die niet wilde zien hoe Poul sen met zijn uitgestoken hand N'Kufo een kopkans ontnam. „Al leen de scheids en zijn assistent za gen niet dat het hands was", treur de Steve McClaren na afloop. En zo bleef het treffen tot het ein de meer boeiend dan goed. Twen te miste de echte overtuiging en AZ liet de mogelijkheden liggen om de spanning voortijdig weg te nemen. Maar de competitie staat ondertussen wel op ontploffen. OOST-SOUBURG - Nee, hij had het helemaal niet aan zien komen. Paul Telussa stapte maandagavond samen met Jan Verdegem vol ver trouwen het trainingsveld in Hoek op, maar werd er tijdens de sessie door enkele bestuursleden afge haald. De boodschap die volgde was duidelijk en pijnlijk: Telussa en Verdegem werden op non-ac tief gesteld. „Die mededeling voel de voor mij als een dolksteek in mijn rug", zegt de Souburger. Hij doelt daarmee op de band die hij met onder anderen voorzitter Bennie Langeraert en Gert-Jan de Boer (technische zaken) had opge bouwd. „Ik weet dat het zo kan werken in de voetballerij", bena drukt Telussa. „Maar het voelt niet lekker dat de mensen met wie je veel bent opgetrokken, nu zo'n be slissing nemen. Zij weten ook hoe veel ik ermee bezig was, hoeveel energie ik erin stak. Nu kregen Jan en ik de mededeling dat we het sei zoen niet af mochten maken. En dat was het dan." Hij heeft er overduidelijk een zure nasmaak aan overgehouden. Telus sa zegt dat het met Verdegem en hemzelf aan het roer echt wel goed zou zijn gekomen. „Ik had er alle vertrouwen in dat we zouden promoveren naar de topklasse. Over het voetbal waren we behoor lijk tevreden. De mensen die ons nu hebben weggestuurd, waren za terdag niet eens aanwezig in Volen- dam. Toch zijn we nu ontslagen. Ik vind het raar, net als veel spe lers die mij hebben gebeld. Die snapten er ook niets van." De deur naar Hoek is bijna dicht, zegt Telussa. „Ik heb geluiden op gevangen dat de club Jan en mij nog wel zou willen behouden, maar dan in een andere functie. Dat is wat mij betreft niet Be spreekbaar. Ik heb maandagavond iedereen een hand gegeven en keer alleen nog terug naar Hoek om mijn spullen in te leveren. Daarna sluit ik dat boek." Hij voegt er meteen aan toe dat hij sowieso geen trek meer heeft om bij een Zeeuwse voetbalclub aan de slag te gaan. „Ik ben uitgekeken op het Zeeuwse voetbal in z'n tota liteit. Ik ken alle voetbalvelden hier nu wel. Maar dat gevoel krijg ik vooral door de manier waarop in deze provincie over voetbal wordt gedacht. Ik weet niet of het buiten Zeeland anders is, want daar heb ik nog niet gewerkt. Maar ik zou het wel eens willen ervaren. Er zijn ook geregeld mensen die te gen mij zeggen dat het werken bij een Belgische club niks voor mij is. Dan wil ik het juist laten zien. Ik heb de afgelopen jaren veel wed strijden in België bekeken. Daar valt wel degelijk wat van te ma ken, heb ik vaak gedacht." Telussa wil, indien hij een andere club vindt, ook alleen als trainer aan de slag. „Een functie als tech nisch manager of iets in die rich ting zie ik niet zitten. Tijdens het jaar dat ik herstelde van mijn her senbloeding ben ik erachter geko men dat ik het veld miste. Als bui tenstaander wil ik veel te veel doen. Ik zie dan dingen gebeuren waar ik weinig invloed op heb en dat knaagt dan aan me." Het plan dat hij in zijn hoofd had, kan de prullenbak in. „Ik wilde nog één jaar bij Hoek werken en dan stoppen. Jan Verdegem en ik waren ook al naar de invulling van de selectie voor volgend seizoen aan het kijken. We wilden er een paar spelers bij en hadden dat keu rig in beeld. Ik weet zeker dat we dan een goed seizoen in de top klasse zouden draaien. Voor de spelers hoop ik dat ze het halen. Alleen doet het wel pijn dat ik daar zelf niet meer bij kan zijn." Paul Martens van een ander niveau, dat zal ik in de koers niet vergeten. Maar ik durf nu ook voor mezelf op te ko men." - In Milaan-Sanremo was Martens de enige Raborenner die de latere winnaar Oscar Freire nog kon bij staan in de finale. Nog meer op zien baarde de Duitser in de twee de etappe van Tirreno-Adriatico waarin hij Tom Boonen bijna ver sloeg. „Dat ik dat kon, was ook voor mij een verrassing. Op 400 meter van de finish reed ik nog in tiende positie. Aankomsten berg op liggen me wel, maar een echte sprinter zal ik nooit worden. Laat me tien keer sprinten tegen Freire en ik verlies tien keer", aldus Mar tens, die bezig is aan zijn derde sei zoen bij Rabobank. Daarvoor reed de in Rostock opge groeide allrounder twee seizoenen bij Skil-Shimano. „Ik heb tijd no dig gehad om me in Nederland aan te passen. Bij Skil was alles an ders dan ik gewend was. In Duits land trainde ik volgens de oude Oost-Duitse methodes. Er ging geen dag voorbij of ik zat zeven uur op de fiets. Plots hoefde ik nog maar drie of vier uur te trai nen, maar wel veel intensiever. In het begin kon ik daar niet mee om gaan. Ik wilde stijfkoppig blijven doen wat ik altijd had gedaan", zegt Martens. Dat hij voor de oranje brigade nog niet kon winnen, wijt de perfect Nederlands sprekende Duitser aan een moeizame aanpassingsperio de. „Bij Rabobank liggen de ver wachtingen een stuk hoger. In het begin had ik het daar moeilijk mee. Was er kritiek op de ploeg, dan trok ik me dat zelf aan." Dankzij mental coach Peter Murp hy is Martens nu beter in balans dan ooit. Murphy leerde Martens vooral hoe hij in en buiten de koers de rust moet bewaren. „Hij heeft me geleerd dat ik op de fiets niet bang hoef te zijn. Ik kneep vroeger soms te vroeg in de rem men. Door een aantal ademha lingstechnieken kan ik nu beter omgaan met stresssituaties." door Peter van Leeuwen ROTTERDAM - Gymnastiekbond KNGU heeft in de kwalificatiepro cedure voor de wereldkampioen schappen turnen in Rotterdam re kening gehouden met een mogelij ke deelname van Yuri van Gelder. De ringenspecialist zit momenteel een schorsing uit wegens cocaïne gebruik en kan niet de gebruikelij ke route bewandelen om zich te plaatsen. Voor de trajectselectie die zich in de nazomer gaat voorbereiden op de WK komen eerst de EK-deelne- mers (vijf, eventueel zes) in aan merking. Vier plaatsen zijn te ver geven in Heerenveen bij de natio nale titelstrijd in juni, die tevens geldt als WK-kwalificatiewed strijd. „We hebben twee reguliere aanwijsplekken, die op 24 juni worden ingevuld, en daarnaast een extra wildcard gecreëerd -voor Yuri", vertelde topsportmanager Hans Gootjes, die Van Gelder na wedstrijden in september nog aan de groep kan toevoegen. Van Gelder zit een jaar schorsing uit nadat hij vorig jaar bij de natio nale titelstrijd was betrapt op het gebruik van het verboden genot middel. De Waalwijker verloor daarnaast ook zijn baan bij Defen sie. Hij liet zich behandelen in een Schotse afkickkliniek en is inmid dels volop in training, met voorma lig KNGU-coach Boris Orlov. De schorsing loopt tot 13 juli. Van Gel der maakt in principe kans deel te nemen aan een wereldbekerwed strijd in september in Gent, ter wijl er in die maand ook nog een interland wordt afgewerkt tegen Italië. De wereldkampioenschap pen worden gehouden van 16 tot en met 24 oktober in Ahoy. door Barry van der Hooft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 49