op bommen en granaten Aan de inwoners der Provincie Zeeland! Opvang van gevangenen helpt echt Munitie in kisten de kreek in Groot Zeeland FREE HOLLAND Peter Michielsen, provincie Zeeland commentaar Tuchtcollege handhaaft officiële waarschuwing internist |gj£ Kent u munitiedumppiaatsen uit de Tweede Wereldoorlog 7 X*m E The perfect fif! Week! Armani Jeans bij Delscher Goes woensdag 14 april 2010 w&xow is «g De Statenfractie van GroenLinks laat een proefballonnetje op over een grotere pro vincie, met stukjes van Brabant en met Goeree-Overflakkee. Trekt Zeeland zo geen veel te grote broek aan? Want wat als de argumenten worden omge draaid en Zuid-Holland roept dat het Zeeland - met het inwo nertal van Rotterdam-Zuid - er gemakkelijk even bij kan doen? Noord-Brabant zou ook zo kun nen reageren. Overeenkomsten genoeg tussen de kleigebieden. Is GroenLinks dan helemaal de kluts kwijt? Nee. Ook commis saris van de koningin Karla Peijs filosofeerde begin vorig jaar losjes over de inlijving van een stukje Noord-Brabant. Dat veel Brabanders dit idee vooral als een geintje zagen, is een an der verhaal. Als de bestuurlijke indeling van Nederland ter discussie komt, kan het geen kwaad om als kleine provincie ambitie te tonen, desnoods zelfs blikkeren de tandjes. Anders wordt Zee land zo opgeslokt MIDDELBURG - Ex-gedetineerden die na hun gevangenisstraf nazorg krijgen, gaan minder vaak in de fout dan diegenen die na de gevan genis geen hulp krijgen. Dat blijkt uit onderzoek van de Universiteit Leiden dat morgen wordt gepre senteerd. De Vlissingse stichting Door, die ex-gedetineerden opvangt, is één van de vier organisaties die betrok ken waren bij het onderzoek. Van de gedetineerden die bij Door, of een andere organisatie zijn opge vangen, is bijna vijftig procent twee jaar na het einde van de ge vangenisstraf weer in de fout ge gaan. Bij ex-gedetineerden die geen nazorg hebben gehad is dat bijna zestig procent. Stichting Door - die opvanghuizen heeft in Middelburg en Vlissingen - scoort daarmee goed. De stich ting heeft uitbreidingsplannen: Door wil beginnen met de opvang van vrouwelijke voormalig gevan genen. op zoveel plaatsen in Nederland ligt munitie verborgen. door Marcel Modde Wat er precies ligt, weet Lucas Cauwels niet. Maar dat er kisten mu nitie de kreek zuidelijk bij Aarden burg zijn ingegaan, staat voor hem buiten kijf. In oktober 1944 inder haast door terugtrekkende Duit sers gedumpt, heeft zijn vader ge zien. „Als jongetje had ik een bootje en gebruikte een prikstok om vooruit te komen. Ik weet nog heel goed dat mijn vader me op het hart drukte uit die ene hoek weg te blij ven, omdat daar een heleboel troep uit de oorlog zou liggen." Eén keer kon Lucas zijn nieuwsgie righeid niet bedwingen en ging hij op onderzoek. „Daar is mijn pa achtergekomen en dat heb ik gewe ten ook!" Cauwels is er van over tuigd dat verder niemand van het bestaan van de dumpplaats weet. „Wat ik van mijn vader begreep was hij destijds de enige die het had gezien en daar werd verder niet over gesproken. Dat was ons geheim!" Wat er dan mogelijk op de bodem van de kreek ligt, daar durft Cau wels geen gooi naar te doen. Of het nog gevaar zou kunnen opleve ren, dan wel schadelijk is voor het milieu, blijft ook voor hem gissen. „De Duitsers hadden daar een stel ling luchtafweergeschut staan met mitrailleurs rondom. Mijn vader zag vanaf de boerderij hoe de Duit sers halsoverkop vertrokken. Alles wat te zwaar was om op de wagen te laden, werd achtergelaten. En een aantal munitiekisten gingen de kreek in." Hij sluit niet uit dat daar nog meer spullen uit de oor log verscholen liggen. 'Het scheelt torenhoge spoedtarieven voor het ruimen van explosieven en kranen die hun graafwerkzaamheden moeten staken' dagen daarna nogmaals en nog maals meldde. Op zeker moment bleek dat de patiënt naast darm bloedingen ook een open verbin ding had tussen zijn aorta en dik ke darm. Daarvoor werd hij geope reerd, maar toen had één been al zo lang te weinig bloed gehad, dat amputatie noodzakelijk was. Een jaar daarna overleed de patiënt vanwege hartfalen. Het CT vindt dat het de arts is aan te rekenen dat hij te lang heeft vastgehouden aan de aanvankelijk gestelde diagnose. Klachten van de vrouw over wijze waarop de internist haar en haar man bejegende, waren volgens het college niet in tuchtrechtelijke zin verwijtbaar. Wat namelijk nog ontbreekt op de kaart zijn de dumpplaatsen van achtergelaten munitie tijdens en in de jaren na de oorlog. Misschien heeft u de Tweede Wereldoorlog we! meegemaakt en weet u uit eigen waarneming waar er bijvoorbeeld munitie Is gedumpt In greppels, bomkraters, loopgraven en sloten die verve. zijn geweest bij een project na de wederopbouw waar graaf werkzaamheden zijn verricht en munitie is verzameld en gedumpt. Laat het ons allemaal weten en verte! ons waar. wanneer, welk soort explosieven en hoeveel er is gedumpt. U kunt ons schrijven: Provincie Zeeland, t.a.v. onderzoek WOU, Antwoordnummer 55, 4330 VB Middelburg. Een postzegel is niet nodig. Beschikt u over internet dan kunt u ons ook een e-mail sturen: munitledump@zeeland.nt. Op de website van de provincie Zeeland kunt u meer achter grondinformatie vinden: www.zeeland.nl i Province Zesan»! foto's collectie C Traas. Bevrijdingsmuseum Zeeland door Theo Calkoen Een nieuw uoorjaar met kakeiuers meubelNIEUWS! Afgebeeld Leolux Faya Lobi nu uanaf€jS5o www.interieur-paauwe.nl Q1^_401318 joH"' Zonnemaire Jicjt vlakbij Zferikzee; 50 autominuten uan Rotterdam, Roosendaal en Terneuzen. DEN HAAG - Het is een internist van het Admiraal De Ruyter zie kenhuis in Vlissingen niet gelukt om via hoger beroep bij het Cen traal tuchtcollege (CT) voor de ge zondheidszorg in Den Haag de of ficiële waarschuwing van tafel te krijgen, die het Regionaal tuchtcol lege (RT) voor de gezondheidszorg hem eerder oplegde. De procedure is aangespannen door een Oost-Souburgse. Haar man meldde zich eind 2007 met pijn in zijn lijf en benen bij het zie kenhuis. De internist stelde de dia gnose 'darmbloedingen' en zag geen noodzaak voor vergaande ac ties, ook niet toen de man zich de Ontdek de supervrouwelijke pasvorm van Armani jeans broeken. Deze week bij aankoop van een Armani jeans een leuke attentie kado! DELSCHER, Grote Markt 11-13, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 3