Het enige roze is de jas van Aly Wisse ANWB brengt Zeeuwse 'fietsbeleving' in kaart met hulp van gebruikers Achterstand in plaatsen asielzoekers FIELDPRINT Een tractor als inkjetprinter 1 Harley is de leukste woensdag 14 april 2010 door René Schrier Het is de bedoeling dat binnenkort een rand van roze tulpen te zien is op een Noord-Beve- landse akker vlakbij de aanzet van de stormvloedkering. Echter het enige roze dat er nu te zien is - maar dan wel van verre - is het jas je van Aly Wisse. Zij is de bedenkster van het plan om op die akker een zogenaamde fieldprint van Nederland en een fiets in te zaaien. In december zijn de bollen al de besneeuwde grond ingegaan. Ze zijn inmiddels boven gekomen en het is de bedoeling dat ze in mei roze bloeien als de renners van de Giro d'Italia voor bijrazen. Binnen dat kader van ro ze tulpen zal dan nog geen gekleur de kaart van Nederland te zien zijn, maar als het goed is moeten al wel de groene contouren zicht baar zijn. Als het tijd is voor de Tour de France, die immers ook langs die bewuste akker voert, zal die kaart van Nederland ingekleurd zijn met fleurige bloemen. De bewuste akker is te herkennen aan enorme gele en roze fietsen en nog veel grotere windmolens. Het waait behoorlijk op Noord-Be veland. Aly Wisse moet voor de derde keer met een papieren tasje zogenaamd vol met Zeeuwse streekprodukten achter televisie kok Jeremy Vermolen, beter be kend als de zwager van Sergio Her man, aanrennen. Dat is dan weer bedoeld voor opnames van het SBS6 programma De tuinruimers, dat zaterdag mei aandacht be steedt aan het inzaaien van de fieldprint. Op de akker zelf staan twee tracto ren gereed om hun kunstje te ver Aly Wisse ziet toe hoe één van de tractoren gereed wordt gemaakt om het patroon van Nederland in te zaaien. foto Ronald den Dekker tonen. Als een enorme inkjetprin ter spuit een van de trekkers het bloemzaad de grond in. De trekker wordt gestuurd met behulp van een computer die gps-signalen ont vangt, zodat de kaart van Neder land en de fiets straks feilloos kun nen ontkiemen. Dat proces zal vanaf woensdag voor iedereen op de voet te volgen zijn. Want aan de mast van een van de windmolens wordt een in- ternetcamera bevestigd, die het proces voor de hele wereld zicht baar maakt. Dat beeld kan worden bekeken via de site www.neder- landbloeit.nl. Wisse vertelt dat de Zeeuwse land bouw het niet bij een fieldprint al leen laat. Tegenover de akker, aan de andere kant van de weg en op andere plaatsen op Noord-Beve land verrijzen enorme stropop pen. Op Schouwen-Duiveland worden billboards ingevuld door kunstenaars en op Walcheren wordt een bloemenroute inge richt. En ook de provincie verleen de steun. Dat was nog even een probleem, want die wil min of meer een bewijs dat inderdaad ïoo.ooo roze bloembollen waren ingezaaid. Dat was wel gebeurd, maar kraaien en kauwen hebben er huisgehouden en er zeker 25.000 opgevreten. door Marcel Modde MIDDELBURG - De ANWB gaat de 'fietsbeleving' in Zeeland in beeld brengen. Het onderzoek in op dracht van de provincie wordt tus sen 1 en 20 mei uitgevoerd. De wielrijdersbond wil gebruik maken van zoveel mogelijk men sen uit de regio zelf „We zijn* op zoek naar zo'n honderdtwintig fietsers, Zeeuwen maar ook toeris ten die dan in de provincie verblij ven", vertelt Janique Huijbregts. Het onderzoek richt zich op drie uitgestippelde trajecten op Schou wen-Duiveland, Walcheren en in Zeeuws-Vlaanderen. Een vierde route voert door de Zak van Zuid-Beveland maar moet door de fietsers zelf worden samengesteld. De trajecten zijn allemaal zo'n veertig kilometer lang en sluiten aan bij de bestaande fietsknoop- punten. De ANWB stuurt de deelnemers op pad met een kaart en een waar deringstabel. Huijbregts: „Daarop kan worden aangegeven hoe ze de route ervaren en wat de dingen zijn waar ze tegenaan lopen. Een lelijk uitzicht bijvoorbeeld of juist een heel idyllisch beeld, dat het fietsen in meer of mindere mate aangenaam maakt. Waar Zeeland bijvoorbeeld om bekendstaat, zijn de smalle fietspaden en de harde wind. Maar is dat ook zo? En wordt dat wel echt als minpunt ge zien? Misschien vindt men juist dat het bij Zeeland hoort en is het daarom weer anders en leuk!" De bevindingen van de ANWB- fietsers worden gebundeld in een formele rapportage en, voorzien van aanbevelingen, voorgelegd aan de provincie. Omdat de provincie opdrachtgever is, verwacht Huij bregts wel dat er vervolgens ook iets mee wordt gedaan. De wielrij dersbond is in ieder geval van plan de verdere ervaringen op de be schreven routes te gaan 'monito ren'. Deelnemers kunnen zich aanmel den door te mailen naar belangenbehartiging@anwb.nl, met vermelding van het voorkeurs traject. De fietsers krijgen een ver goeding van 25 euro uitbetaald. OOSTBURG - De gemeente Sluis heeft de grootste achterstand van de Zeeuwse gemeenten, als het gaat om de huisvesting van asiel zoekers (statushouders). Overigens vormen de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten de Zeeuwse top drie op dat gebied. Sluis heeft een achterstand van 42 nog te huisvesten statushouders, Terneuzen 28 en Hulst 26. In andere Zeeuwse gemeenten lig gen die cijfers als volgt: Reimers- waal 24, Borsele 19, Tholen 15 en Noord-Beveland 14. Er zijn enkele gemeenten in Zeeland die niet of nauwelijks achterstand hebben. Het grootste probleem is dat status houders niet in Zeeuwse platte landsgebieden willen wonen. Ver schillende Zeeuwse gemeenten hebben wel woningen beschik baar, maar hebben veelvuldig te maken met woningweigeringen. In Terneuzen speelt nog een pro bleem met een grote groep Soma- liërs die mo'eilijk integreert en veel eisend is. Momenteel zijn Soma- liërs de grootste groep statushou ders. POORTVLIET -Troy uit Hengstdijk gooide hoge ogen, maar net als Bobby uit Goes haalde hij het net niet. Ook Tholenaar Vincenzo greep naast de eerste plaats. Waar dit over gaat? Over de wedstrijd 'De leukste hond van Zee land'. Harley uit Poortvliet ging met de winst aan de haal. De wedstrijd is uitgeschreven door de websites Buurtlink en PetNews. Baas jes konden hun viervoeter opgeven, waarna bezoekers per provincie kon den stemmen. 32 Zeeuwse honden streden de afgelopen weken om de eer. Dat Harley won, komt mede doordat eigenaar Marleen Bevelander familie en vrienden aanspoorde om op hem te stemmen. Desondanks is het vol gens haar een meer dan verdiende overwinning. „Harley is een fantastische hond. Hij is verschrikkelijk ondeugend en weet iedereen met één blik voor zich te winnen." Marleen en haar man zijn verknocht aan het ras Berner Sennen. „Ze zijn waaks, maar toch heel lief voor kinderen", vindt Marleen. „Echte lobbesen." Zondag staat Harley - volledige naam Harley de Heicop- per - in de landelijke finale in de Beekse Bergen. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 30