Provincie richt vizier 21 zeelan Van Doorn nieuwe voorzitter RvC Delta O u II E HANGEN! Boven de wet PZC i Zo'n granaat ontploft zelden spontaan woensdag De krant 5 weken voor 15 euro! MUNIÏiEDUMPPLAATSEN De provincie roept burgers op om munitiedumpplaatsen uit de Tweede Wereldoorlog te melden. Ze wil alle Niet Gespron gen Explosieven (NGE) in kaart brengen. woensdag 14 april 2010 wmmsszmixmmmmm&ssm door Ernst Jan Rozendaal We konden er op wachten. Na de on derwijzer, de scheidsrechter, de politieagent, de Tweede Kamer, onze ouders en God heeft ook de rechter in Nederland niks meer te vertellen. Kon iedereen zich tot voor kort beschermd wanen in onze rechtsstaat, sinds zondag is dat voorbij. Misdaadverslaggever Peter R. de Vries besloot een ver bod van de rechtbank te negeren en zond opnamen uit die hij stie kem maakte in de cel van kinder moordenaar Koos H. Zo iemand staat buiten de wet, oordeelde Peter R., waarmee hij zichzelf te gelijkertijd boven de wet plaatste. Ik vrees dat veel mensen De Vries gelijk geven. Zelfben ik het ook niet altijd eens met het oordeel van de rechter. Neem het vonnis over de SGP. De Hoge Raad heeft bepaald dat de mannenbroeders voortaan vrou wen moet toelaten op de verkie zingslijsten. Hoewel ik een groot voorstander ben van gelijkheid tussen mannen en vrouwen, ont gaat mij het nut van deze uit- COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever/directeur Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland T: 0118- 43 4070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs. Educatie. Onroerend Goed, T: 076- 531 2277 E: segmentteam@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 24,30 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 68,35 (acceptgiro €71,35) Jaar €261,75 (acceptgiro €264,75) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 68,35 per kwartaal (NA14) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 71,35 per kwartaal (NA14) ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P5) Stuur de bon naar: PZ(^Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050, 5004 VB Tilburg. Bellen kan ook' 088 - 013 99 10 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening r\rf De PZC gaai zorgvuldig or met persoonsgegevens. In hel colofon trelt u nadere informatie spraak. Ik vind het juist wel over zichtelijk. Een partij die zo ouder wets en rechtlijnig is dat ze geen vrouwen toestaat op de kieslijs ten krijgt mijn stem niet, laat staan dat ik er lid van word. Dat geldt natuurlijk ook voor vrou wen met politieke ambities. Het zijn ook niet de SGP-vrouwen die het proces hebben aangespannen, maar het Clara Wichmannfonds. Maar ja, de rechter heeft bepaald. Hoe wordt nu gecontroleerd of de SGP het aardse gezag niet onderge schikt maakt aan de bijbelse gebo den? Ik verwacht niet dat zich spontaan kandidates voor de kies lijst van de SGP aandienen, dus de enige optie is de methode Peter R. de Vries. Undercover bij de SGP, dat is weer eens iets an ders dan bij de PW. Gezien de grote aanhang van de SGP in Zee land lijkt me dat bij uitstek een klusje voor de PZC. Verslaggeef ster in zwarte kousen, verborgen camera in het hoedje en op sollici tatiegesprek. Bij een afwijzing hangen ze. En geen rechter die ons ervan weerhoudt die video op de website te zetten. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok Vlak na de Tweede We reldoorlog lag Zeeland bezaaid met granaten en andere munitie, weet Kees Traas van het Bevrijdingsmuseum in Nieuw- dorp. „De mensen wisten niet wat ze ermee moesten doen. Er werd niks gecoördineerd. De munitie werd in poeltjes, sloten en schut- tersputten gegooid. Zand erover, dachten ze. Letterlijk en figuurlijk. Dan zie je het niet meer." Ruim 65 jaar na de Tweede We reldoorlog wordt de munitie nog steeds gevonden. Meestal bij grondwerken, zoals bodemsanerin gen en bouwplannen. Dat is link, zegt beleidsmedewerker Peter Michielsen van de provincie. „Die munitie is maar voor één ding ge maakt, en dat is om mensen te do den. Gelukkig is het in Zeeland .tot nu toe altijd goed afgelopen. Maar een graafmachinist zet zijn bak na tuurlijk niet graag in de grond, na dat er explosieven zijn geruimd.." De munitie zorgt bovendien voor veel vertraging bij bouwprojecten. „Dat gebeurt meerdere keren per jaar." In 2008 liep de aanleg van de Sloelijn bijvoorbeeld onverwachts een halfjaar vertraging op door de vondst van explosieven. En recent lag een bodemsanering nog een halve dag stil, herinnert Michiel sen zich. „Zulke situaties willen we voortaan voorkomen." De pro vincie Zeeland is daarom begon nen om alle plaatsen waar Niet Ge sprongen Explosieven (NGE) uit de Tweede Wereldoorlog liggen, in kaart te brengen. Samen met on der meer de Stichting Wings to Victory - die een database heeft ge maakt van alle vliegtuigcrashes - en het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp probeert ze een duide lijker beeld te krijgen van wat er hier is gebeurd in de oorlog, en in welke gebieden vooral opgepast moet worden bij werkzaamheden en bouwprojecten. Uiteraard ligt de focus in eerste in stantie op gebieden waar veel is ge vochten, zegt Michielsen. „Weste lijk Zeeuws-Vlaanderen, de Beve- landen, rondom de Sloedam en in de duinen." Honderden plekken zijn met be hulp van de vrijwilligers en organi saties al eerder geïnventariseerd, maar veel dumpplaatsen nog niet. Zo is wel bekend dat in de Ooster- schelde bij Zierikzee een groot de pot ligt. Om meer dumpplaatsen te vinden, is de hulp nodig van burgers, zegt Michielsen. De pro vincie heeft deze week een meld punt geopend. Burgers kunnen dumpplaatsen via e-mail of brief bekendmaken. Michielsen: „Het gaat om plaatsen waar soms hele kisten granaten werden gestort. De concentratie van explosieven maakt het gevaarlijk." De provin cie realiseert zich dat nuttige infor matie waarschijnlijk vooral komt van mensen die de Tweede We reldoorlog zelf hebben meege maakt, of hun nabestaanden. „We hebben daarom contact gelegd met verschillende zorgcentra, om verhalen te achterhalen. De zorg centra zijn heel enthousiast en gaan ermee aan de slag." Het melden van munitie kan desgewenst anoniem. Burgers hoeven ook niet bang te zijn dat ze aansprakelijk ge steld worden voor de kosten van de ruiming van de explosieven, zegt Michielsen. „Bij bodemveront reiniging is dat wel het geval, maar niet bij munitie." Melding bete kent overigens niet datde explosie ven meteen geruimftworden. „Dat is te omvangrijk net zou mil joenen kosten. Zolang er niet ge graven wordt, is er geen risico. Er is nog nooit ergens spontaan mu nitie afgegaan. Als dat wel gebeurt, heeft het altijd direct iets te maken met werkzaamheden. Het gaat er om dat we weten waar de explosie ven liggen. Dat is belangrijk voor de veiligheid, de planning en de kosten. Als dat in kaart is gebracht, kunnen we voorafgaand aan even tuele werkzaamheden bepalen of een onderzoek naar de explosie ven nodig is. Dat scheelt torenho ge spoedtarieven voor het ruimen van explosieven en kranen die hun graafwerkzaamheden moeten staken." i De Explosieven- en Oprui mingsdienst (EOD) krijgt jaarlijks ongeveer 2000 meldingen uit het hele land over oude bommen en granaten, schat majoor Gerard Boone, hoofd in lichtingen en operaties. Vooral niet aankomen, luidt het advies van Boone aan mensen die een oud explosief vinden. „Het is oud spul: je kent de toestand van de munitie niet. Je weet niet of het al verschoten is. Zo'n granaat ontploft zelden spontaan. Als er iets misgaat, dan komt het door in vloeden van buitenaf. Markeer daarom de plek waar je het explo sief gevonden hebt. Als het in de duinen is, kan je 't moeilijk terug vinden." Na melding bij de politie komt de EOD het explosief binnen vijf werkdagen ophalen. „We komen voor het kleinste patroon tot de grootste bom. We kijken wel naar het risico. Als er iets op het strand ligt, is dat natuurlijk groter dan in het buitengebied. We hebben niet de capaciteit om direct te reage ren." www.pzc.nl ms MIDDELBURG - Daan van Doorn is voorgedragen als de nieuwe voor zitter van de Raad van Commissa rissen van energiebedrijf Delta. Hij wordt de opvolger van Jaap Henne- keij, die na 17 jaar in de raad af scheid neemt vanwege het verlo pen van zijn statutaire termijn. Van Doorn is geboren in Hulst. Hij was tpt begin dit jaar bestuurs voorzitter van vleesverwerker Vion. Ook is hij voorzitter van de Producentenorganisatie van de Ne derlandse Mosselcultuur. In die functie speelde Van Doorn in 2008 een sleutelrol bij het sluiten van een vredesakkoord tussen vis sers en natuurorganisaties over de mosselvisserij op de Waddenzee. De benoeming van Van Doorn moet nog worden goedgekeurd door de aandeelhouders (provin cie en gemeenten). Dat gebeurt op 21 juni. Dan ook stelt de Raad van Commissarissen twee herbenoe mingen voor: Conja ter Bekke en Jaap Gelok. Hun termijn wordt ver lengd. Van Doorn wilde gisteren niet reageren op de benoeming. Hoewel de directie van Delta geen formele rol heeft, is de benoeming door de RvC vooraf wel met de di rectie afgestemd. Van Doorn treedt aan op het moment dat er binnen de aandeelhouders discus sie is over de koers van Delta. POSTERVERKIEZING Nog een week om te stemmen op uw favoriete poster van 2009. Ga naar www.pzc.nl/wehangen AMATOO Verslaggeefster Wendy van den Hurk blogt uit Indonesië. Ze verblijft nu op het Molukse eiland Ambon. STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 2