vernieuwend II 241.000 €127 miljard 38% 'Net als bij een klassiek ambacht heb ik dingen geleerd van voorgangers' 11111 Hf ill ittt 11 i m i ttt 1111 Uil IH tutu ii 10 til tttttttttttmtttttttttnttttttti ttttttttttttttttt tttttmttttttmtmtttttttttmtttmttttttttttt laakt de deur uit Ontwërper Nijntje-site heeft soms vierkante ogen Jereeira wam Hapereiro, webdesigner woensdag 14 april 2010 door Hans Certsen illustratie Mark Reijntjens et woord alleen al. 'Ambacht' heeft een wat oubollige, ouder wetse klank. Het doet denken aan uitster vende beroepen zoals klompenma ker. Zelfs het ministerie van Econo mische Zaken (EZ) had tot voor kort nauwelijks aandacht voor am bachten. Vandaar dat het Hoofdbedrijfschap Ambachten (HBA) een list verzon. Sinds vorig jaar spreekt de brancheorganisatie consequent niet meer over 'ambachten', maar over 'de ambachtseconomie'. Dat klinkt sexier, meer als 'kenniseconomie'. De nieuw verzonnen term werkt en is inmiddels breed ingeburgerd, vertelt algemeen secretaris Hans Nelson van het hoofdbedrijfschap. „Mensen hebben daar prettiger associaties bij." Dankzij stevig lobbywerk in Den Haag en onderzoek waaruit blijkt dat zo'n 800.000 mensen, ofwel 11 procent van de beroepsbevolking, in de ambachtseconomie werkt, zijn ook de ambtenaren op EZ wak ker geworden. „Ze denken nu echt met ons mee", zegt Nelson. De introductie van de term 'am bachtseconomie' is onderdeel van een brede campagne om ambachte lijke beroepen meer onder de aan dacht te brengen en een beter ima go te geven. Dat is hard nodig, zo blijkt uit onderzoek van het HBA. Want vooral onder jongeren is dat imago ronduit slecht. Slechts 38 pro cent van de jongeren zou voor een ambacht willen kiezen en dan bij voorkeur voor een 'nieuw' am bacht in de creatieve of communica tieve hoek, zoals webmaster of ont werper van videogames. Voor traditionele ambachten als timmerman, loodgieter of stuka door, bakker of slager is de animo aanzienlijk geringer. Als dat niet snel verandert, leidt dat over een paar jaar al tot grote tekor ten aan vaklieden. De instroom in vakopleidingen is op dit moment, mede dankzij de crisis, nog redelijk op peil. Maar de ambachtssector kampt met een dubbele vergrijzing. Veel oudere leraren en vakkrachten stromen de komende jaren uit, ter wijl het aantal jonge instromers daalt. „Over een jaar of tien zijn er 400.000 tot 500.000 mensen min der beschikbaar voor de arbeids markt. We vissen in een steeds klei nere vijver", weet Wim Hooij- mans, hoofd marketing en commu nicatie van HBA. Ook het onderwijs kan bijdragen aan een beter imago voor ambach telijke beroepen. In het onderwijs ligt de nadruk nu veel te eenzijdig op kennis. Nelson: „Wie de Ci- to-toets niet goed maakt, krijgt een 'Nu is het vaak: wie niet kan leren, moet maar met zijn handen gaan werken' soort slechtnieuwsgesprek. De con clusie is dan vaak dat je 'dan maar iets moet gaan doen met je han den'. Dat draagt bij tot het slechte imago van ambachtelijk werk." Als alternatief stelt het Platform Ambachtseconomie voor om naast de Cito-toets ook een 'doe-toets' te ontwikkelen, waarin gekeken wordt naar wat leerlingen met hun handen kunnen. Die positievere be nadering moet er toe leiden dat meer jongeren bewust kiezen voor een vakopleiding. Hooijmans: „Een vakopleiding moet geen puur negatieve keuze zijn. Het zou fijn zijn als meer jon geren weten dat je, als je eenmaal vakman bent, levenslang van werk bent verzekerd. En dat je als vak man ook heel goed je brood kunt verdienen. Een beetje stukadoor verdient waarschijnlijk meer dan een beginnende academicus." Ambachtelijke beroepen Een ambacht is geschoold handwerk, in de praktijk geleerd onder leiding van een vakman/-vrouw, dat bedrijfsmatig wordt uitgeoefend. Niet het product of de dienst is dus bepalend, maar de handmatige productiewijze. Vandaar dat het ambacht vele gezichten heeft: van banketbakker tot dakdekker, van tandtechnicus tot kapper. van de beroeps bevolking heeft een ambachtelijk beroep ambachtelijke ondernemingen in Nederland werkzame personen 1 aantal ondernemingen bouw afbouw wmgmzxm ——37.000 gebouwverzorgend 8.000 uiterlijke verzorging 29.000 installatie-/elektrotechniek S114.000 metaal- /houtproductie 13.000 reparatie 11111127.000 voeding SIMEI 16.000 creatieve industrie/communicatie AH 'A' ,51.000 omzet bij de ambachtelijke ondernemingen. Dat komt overeen met 9% van de totale omzet van onze economie. Door de economische recessie is de omzet in de sector vorig jaar met 9% gedaald. Dit jaar zal de daling 4% naar verwachting zijn. van de Nederlanders vindt de ambachts economie belangrijk voor Nederland van de jongeren overweegt een ambachtelijk beroep. Zij kiezen voor al voor een nieuw ambacht, in de creatieve en communicatiesector. Het bekendste ambachtelijke beroep is timmerman infographic: AA bron: Bron: Hoofdbedrijfschap Ambachten ving is groot. „Alleen al in deze straat zijn twee beautysalons gevestigd." In heel Nederland is volgens haar sprake van een hoge dichtheid aan beautysa lons. De belangstelling voor huid- en li chaamsverzorging onder de Neder landse bevolking neemt toe. Dat is, al dus Paula Pasman, voor een deel toe te schrijven aan populaire televisiepro gramma's over mode, make-overs en uiterlijke verzorging. Door naar beur zen in Dtisseldorf of Bologna te gaan, volgt ze de ontwikkelingen op haar vakgebied. „Je moet toch weten wat de trends op het gebied van producten en apparaten zijn." „Jazeker, ik beoefen een ambacht. Met mijn handen en apparatuur probeer ik iemands uiterlijk te verbeteren. Als dat lukt, heb ik mijn werk goed ge daan." Ze hecht zelf ook veel belang aan haar uiterlijk. „Ik ben toch het visitekaartje van de zaak. Nooit ga ik bloot, dat wil Marina Popova zeggen onopgemaakt, de deur uit." door Leon Krijnen Op het visitekaartje van Jeroen van Haperen (30) staat 'tech nisch consultant', maar hij is tevens webontwikkelaar en program meur. Na een studie hogere informatica werkt hij nu bij het bedrijf Netvlies in Breda. Op dit moment is hij vooral druk met de nieuwe websites van at tractiepark De Efteling en van Nijntje, het konijntje van Dick Bruna. Met zijn leeftijd is hij nog net niet van de gene ratie die tegelijkertijd met internet is geboren, maar hij is wel getogen op het web. Wat doet een technisch consultant an nex webontwikkelaar en program meur? „Ik programmeer in de taal php, meestal in nauwe samenwerking met een projectleider en en visueel de signer." Vierkante ogen 's avonds, zoals veel mensen die iets met informatica en in ternet doen, en na hun werk ook nog vaak aan het werk zijn op een compu ter? Lachend: „Ja, dat komt wel eens voor." Hoe wil Van Haperen zich in zijn vak verder ontwikkelen? „Op termijn zal ik me denk ik meer bezighouden met het begeleiden van nieuwe projecten, en minder zelf coderen. Het is volgens mij wel een pre als je zelf gecodeerd hebt, zodat je precies weer waar je het met de ontwikkelaars over hebt." Hij ziet het programmeren zeker als een ambacht. „Aan een nieuwe op dracht begin je altijd met de eerste toetsaanslag. Je bouwt iets, en daar ge bruik je vaak bestaande objecten bij. Dat zijn geen bakstenen, maar je bent wel degelijk ambachtelijk bezig. Net als bij een klassiek ambacht heb ik din gen geleerd van voorgangers. Allerlei methodes, modules en objecten waar ik nu mee werk kunnen straks weer door andere programmeurs gebruikt worden." Jeroen van Haperen foto Leon Krijnen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 11