Ambachtelijk en toch iol landwet Echt leuk wordt het pas als het moeilijk en oud is Specialiste gaat nooit onopge Ambachtelijke beroepen hebben een slecht imago onder jongeren. Ten on rechte, vindt het Hoofdbe drijfschap Ambachten. „Als je een vakman bent, ben je levenslang verzekerd van werk." woensdag 14 april 2010 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl oud boek bij pakken. Pas geleden nog moest ik in een oude schuur zware muurstijlen vervangen. Het was een monument, de buitenkant moest er oorspronkelijk blijven uitzien. Het hout was er slecht aan toe. Aangetast door houtrot, er zat zwam in, het was mietig - alle ziekte die je er maar in kon krijgen, zat er in." Wittens kijkt verlekkerd, alsof hij nóg nageniet. „Nee, ik zal niet snel zeggen: slopen die boel. Al staat het nóg zo scheef. Dan gaan we jmaar stutten en stempe len, zodat het niet in elkaar zakt ter wijl je bezig bent." De basis van het moderne timmeren leerde hij op de Bouw Opleiding Zee land. „Daarna heb ik me in de praktijk gespecialiseerd in het ambachtelijke werk. Dit leer je toch vooral door op te lossen wat je tegenkomt." Wittens is net als zijn collega's een allround tim merman, maar als er een ambachtelij ke klus langskomt, dan weten ze Wit tens te vinden. door Paul Bolwerk i I cht waar, mijn klanten wezen |H mij voor het eerst op de toe- 1» J passelijke combinatie van straat- en bedrijfsnaam. Het is toeval, maar het komt goed uit", zegt schoon heidsspecialiste Paula Pasman (52) uit Arnhem. Ze is bijna drie jaar de drij vende kracht achter So Pretty, een schoonheidssalon aan de, jawel, Mooie- weg in de Arnhemse wijk Rijkers- woerd. Ze kan bogen op een jarenlange erva ring als schoonheidsspecialist, opge daan in een 'eigen hoekje' bij een dro gisterij en een kapsalon. Pasman is nu een zelfstandige zonder personeel. De garage achter haar twee-onder- een- kapwoning is omgebouwd tot ont vangstruimte en schoonheidssalon. Wekelijks behandelt ze zo'n vijftien tot twintig klanten. „Nog niet genoeg om van te leven", zegt ze. De concurrentie in Arnhem en omge- door Ondine van der Vleuten Rot en verkrot, zo heeft timmer man Erik Wittens (30) van Bouwbedrijf Joziasse uit Vlis- singen ze het liefst. Zeg nou zelf: aan het vertimmeren van een strak nieuwbouwhuis valt toch niks te beleven? Wittens heeft net de laatste hand gelegd aan een trap. Gloednieuw, zo te zien. „Klopt", zegt Wittens spijtig. „Deze is helemaal nieuw." Niet dat hij dat werk met tegenzin doet, maar leuk wordt het pas als het moeilijk wordt, als er pen-en-gatver- bindingen aan te pas komen, als er ge praat wordt over liplassen, gordingen, schoren, korbelen, gebintstijlen, hane- balken en kepers, gedisselde balken en wandstijlen. „Constructiewerk, dat vind ik mooi. Dan moet je goed nadenken over de krachten die erop inwerken, over hoe het heeft gezeten, soms moet je er een Erik Wittens foto Ruben Oreel Paula Pasman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 10