Riempjesroute is een ode aan de 181 zet id Geen last voor dorpen rond centrale Scholen krijgen les over werk aan zeeweringen ELLEWOUTSDIJK Rijmpjes van Zeeuwse dichters fleuren ommetje van 2,5 kilometer door en langs Westerscheldedorp op door Raymond de Frel Een toerist is natuurlijk zo misleid. Een riempjes route? Zou hier dan de uitvinder van de riem hebben gewoond? Of misschien heeft hier ooit wel een fameuze riemenfabriek gestaan. Onzin natuurlijk, maar je moet wel een echte Zeeuw zijn om met een te begrijpen dat de riempjes route door en langs Ellewoutsdijk alles te maken heeft met klanken die elkaar heel goed verdragen. De route heeft niet voor niets het bijvoeglijk naamwoord 'Zeêuwse' meegekregen. Tot in detail zijn de dertien bordjes met rijmpjes op Zuudscdorre kiek en Cuvster nae dit landschap, vofwaeter, winden wofken, zufvere deining in de gofven, dromende schorr' en wisseCendtie kiek en Cuuster..., a was't maer een ögenhfik wie.de M'esterschefae-verten 't zifte fichit op een murme fends fik. W Jan Gunt er vW w Zuud-Bevefand het 2,5 kilometer lange ommetje door en langs het Westerschelde- dorp in dialect geschreven. Zo komt dichteres Jopie Minnaard niet uit Zuid-Beveland, maar uit Zuud-Beveland. De Zeeuwse ge dichtjes moeten toeristen en wan del- en fietsliefhebbers naar het dorpje trekken. Een kopje thee op het terras van Saartje's Theetuin, de enige mogelijkheid om iets te nuttigen in Ellewoutsdijk, als af sluiting van een lekkere tocht langs de Westerschelde, het fort, de kasteelberg en natuurlijk 't Kerkje van Ellesdiek... De vrijwilli gers van 't Kerkje willen met de riempjesroute laten zien dat het dorp, dat de laatste jaren zo ge bukt gaat onder het verdwijnen van voorzieningen, echt nog ge noeg te bieden heeft: schoonheid, rust en dialect. Het idee voor een poëtische wan deling ontstond vorige lente. De "Van Jfattum'uus a de muur is kon prate over rouwe over trouwe over schofe ouwe a d'e muur is-kon fuustere ni me ziek of ni toneêf ni akkedeere, gekrakeèf a t'n is kon getuge van seèns weze en 't goeie wiffe mè ménsen toch zwieg stiffe Jopie 'M innaard- Verhejke fa Zuud-Bevefand r* lb Zeeuwse dichters Jan Zwemer, Theo Raats, Engel Reinhoudt, Han- ny Oele, Hans Dingemanse, Anja Kopmels, Johanna Adriaanse, Jan Gunter, Jopie Minnaard, Lou Vleu gelhof en Ellen Lakké werden ge vraagd om de markante punten in het dorp vast te leggen in een riempje. Om de waarde van het erfgoed tweeledig te benadrukken. Enerzijds de prachtige plekken in het dorp en aan de andere kant de schoonheid van de Zeeuwse dialec ten. „We willen met deze route het dorp opleuken, maar je brengt I Je figt an de Schefde I mee je steéne ermen dicht Toch noadigje óns uut: kom kieke! 'Deuje goskuve speefl de zeewind en het ficht Je bin monument, en natuur legl'ieke Lang ge fee weerkfonk 't gefuudvan de troepen Ze beschermden de Schefde en 't fund 'In zó fank aj' ier bin Zó lank za jie roepe Me bin an mekare verpandt f t Anja Xopmefs 1 (j/ Noord-Bevefand J dinsdag 13 april 2010 meteen ook de Zeeuwse taal weer onder de aandacht", vertelt Engel Reinhoudt. „We zijn ons ervan be wust dat wij het dialect niet van de ondergang zullen redden. Klei ne kinderen praten niet meer in dialect. Ouders onderling soms nog wel, maar tegen hun kinderen praten ze Nederlands. Omdat die op school ook Nederlands spre ken. School, televisie, dvd's... die overdaad aan Nederlands, daar kan het dialect niet tegenop. Bo vendien zijn de meeste Zeeuwen niet echt trots op hun taal. In te genstelling tot bijvoorbeeld Lim burgers. Het is dus onbegonnen 'Ier staen ik, ik kan nie anders Slaeje een stuitje mee me mee? Je pakt bfommen, kruu'n, een appef die a je 'n stik de fucht in steekt Je doet je jas uut - 'k bm ook zonder Dan gaeje 'r makkefijk bie stae Je dienkt an 't voorjaer dat gae komme an morge, an niks - dat moe toch gae Zó wachtje op prinses of ridder - in mien geval'een joenge god - en a wachtende 'oorje witter en verstiefje op je post Bin 'k een verfeidster? Ja, dat bin ik Ik kan nie anders, 't is m 'n fot Jan Zwemer ^^9 abc her en werk om het Zeeuwse dialect in stand te houden, maar met zo'n riempjesroute vestig je er wel weer eens de aandacht op." Gisteren trok Reinhoudt er samen met Joop Rooze op uit om een aantal pas geplaatste bordjes van hun plastic bescherming te ont doen. De provincie, gemeente Bor- sele, R&B Wonen, het water schap, Stichting Landschapsbeheer Zeeland en de culturele raad Borse- le droegen hun steentje bij. De rou te sluit aan op het Wandelnetwerk Zuid-Beveland. Uh sorry, Zuud-Be- veland. De Zeêuwse riempjesroute wordt za terdag officieel geopend om 14.30 uur in 't Kerkje van Ellesdiek. Joop Rooze en Engel Reinhoudt (rechts) ontdeden gisteren de rijmpjes in door Emiie Calon VLISSINGEN - De dorpen rond de Sloehaven mogen geen nadelen on dervinden van een nieuwe elektri- citeitscentale in Vlissingen-Oost. De gevolgen voor luchtkwaliteit en geluidseffecten moeten goed worden onderzocht. Dat stelt de gemeente Middelburg in een reactie op de plannen voor de bouw van een waterstofelektri citeitscentrale door het Antwerpse bedrijf C.Gen. Het bedrijf wil de centrale over en kele jaren bouwen naast Cobelfret. Er is een optie op zeventig hectare genomen aan de westkant van de Sloehaven, recht tegenover Fort Rammekens. Dat kan gevolgen hebben voor Nieuw- en Sint-Joos- land en Ritthem. Er zijn ook enke le alternatieve locaties in beeld aan oostkant van de Sloehaven. Die lig gen in de nabijheid van Nieuw- dorp. De gemeente Borsele reageer de al eerder op de startnotitie voor de centrale. Borsele wil ook weten wat het effect van de koeling wordt op de Westerschelde en hoe het landschappelijk aanzien wordt. Middelburg vindt dat bij het onderzoek naar de uitstoot van schadelijke stoffen rekening moet worden gehouden met wat omringende bedrijven al in de lucht brengen. C.Gen meent dat de toegenomen vraag naar elektriciteit een nieuwe nieuwe centrale nodig maakt, waarin uit steenkolen, petcoke, aardgas en biomassa waterstof wordt gemaakt, waarmee volgens het bedrijf milieuvriendelijker energie wordt opgewekt. De nieuwe waterstofelektriciteits centrale van C.Gen krijgt een ver mogen van 800 megawatt. Ter ver gelijking, de kerncentrale Borssele levert 495 megawatt stroom op, de onlangs in gebruik genomen Sloe- centrale 870 megawatt. C.Gen hoopt de centrale in 2015 .of 2016 in gebruik te nemen. Op termijn wordt de capaciteit uitgebreid tot 1600 megawatt. De centrale vergt een investering van een miljard eu ro. De dorpsraden en -comité's van omliggende dorpen hebben zich verenigd in een platform dat de procedure rond de centrale nauw lettend in de gaten houdt. door Claudia Sondervan GOES - Leerlingen op negen Zuid-Bevelandse basisscholen krij gen deze maanden gastlessen over het werk aan de zeeweringen. De versterking van de dijken ge beurt op enkele plaatsen dichtbij dorpen; projectbureau Zeewerin gen wil de kinderen daar waar schuwen voor het extra drukke, zware vrachtverkeer dat de nieu we steenbekleding en de nodige machinerie aanvoert. Dit jaar pakt het bureau zeven Zeeuwse dijktra- jecten aan, waarvan drie langs de Bevelandse Oosterscheldekust. Het bureau bezoekt de kinderen uit de groepen zeven en acht, die vaak al zelfstandig naar school lo pen of fietsen, uit Yerseke, Wemel- dinge, Kattendijke en Krabbendij- ke. Het projectbureau wil ook de kin deren bewust maken van het be lang van de zeedijken voor de vei ligheid van Zeeland. De kinderen krijgen een uur les in de klas en bezoeken vervolgens een uur lang de werkterreinen op de dijk zelf De kinderen mogen de grote kranen, die het zware werk verzetten, van dichtbij bekij ken. www.zeeweringen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 58