buitenland 19 Stijfkoppig en confronterend Reisadvies: mijdt Bangkok 350 4 O grl Oudere Japanse boer krijgt 'bionisch' pak REIZEN OAD DISNEY WEKEN Disneyland® Paris In Memorial» 1949 - 2010 Sudanezen na 24 jaar naar de stembus Griekenland pakt zes terroristen op Pleger aanslag Hitier krijgt standbeeld ONLUSTEN Bloedigste confrontaties in 20 jaar 'Piloot heeft altijd laatste woord' NU BIJ GLOBE EN D REIZEN m m* löbe oad.nl maandag 12 april 2010 Lech Kaczynski Franciszek President van Polen Gagor sinds 23-10-2005 Chef Poolse legerstaf Andrzej Kremer Slawomir Jerzy Onderminister Skrzypek Szmajdzinski van Buitenlandse President Poolse Vicevoorzittervan Zaken centrale bank Pools parlement Met de dood van Lech Kaczynski verliest Polen niet alleen haar president, maar ook de gezichtsbepa lende politicus van het con servatieve Polen sinds 1990. Lech Kaczynski werd gebo ren in Warschau als zoon van een ingenieur en sol daat in Armi Krajowe, het Poolse ondergrondse leger tijdens de Tweede Wereldoorlog. Samen met zijn eeneiige tweelingbroer laroslaw kreeg hij al jong landelij ke bekendheid door een rol in een jeugdfilm. Kaczynski koos al vroeg voor een rol in de politiek. In de jaren '70 was hij een activist in de anticom munistische vrije vakbond Solida riteit. Hij was tevens een van de drijvende krachten achter de eer ste verkiezingsoverwinning van de vakbondsleider Lech Walesa, met wie hij later gebrouilleerd raakte. Kaczynski verwierf vanaf 2002 in Polen grote bekendheid als burge meester van Warschau. Op die post pakte hij met harde hand de corruptie en misstanden in de stad aan. Hij vestigde internatio naal de aandacht op zichzelf door tot twee maal toe een homopara- Lech Kaczynski de te weren. In het overwegend rooms-katholieke Polen werd deze maatregel gewaardeerd. In 2005 won hij nipt de presidents verkiezingen, een paar maanden la ter werd Jaroslaw premier. In die periode werd door de broers een keiharde confrontatiepolitiek ge voerd van slikken of stikken. Zo blokkeerden ze de onderhandelin gen over een nieuw verdrag voor de Europese Unie. Ze wilden een zwaardere stem in de EU en ge bruikten daarvoor het argument dat het land in de Tweede Wereld oorlog 6,5 miljoen burgers verloor. Ondanks deze harde politiek lukte het Lech Kaczynski nooit om zijn plannen uit te voeren voor een morele revolu.tie in Polen. In zekere zin is het vliegtuigonge val ook een gevolg van zijn stijf koppigheid. Enkele weken geleden ruziede hij nog met zijn rivaal en huidig premier Tusk over de her denking van de moord op 22.000 Polen in Katyn. In plaats van sa men met Tusk naar de herdenking te vliegen, besloot hij met een ei gen vlucht naar Katyn af te reizen. KHARTOUM De Sudanese ex-rebellen van de SPLM-partij willen dat de verkiezin gen drie tot zeven dagen langer du ren wegens organisatorische proble men en verwarring. Zij maakten hun eis gisteren bekend, op de eer ste dag van de driedaagse stembus gang. Sudanezen kunnen voor het eerst in 24 jaar stemmen. Bij de ver kiezingen wordt een president geko zen, evenals een parlement, provin ciale parlementen en gouverneurs. ATHENE De Griekse politie heeft zes leden gearresteerd van Revolutionaire Strijd, de gevaarlijkste linkse ter reurorganisatie van het 'land. Het gaat om vijf mannen en een vrouw, aldus de* Griekse autoritei ten gisteren. Revolutionaire Strijd pleegde sinds 2003 aanslagen op ministeries, ban ken, filialen van internationale be drijven en op de ambassade van de Verenigde Staten. KÖNIGSBRONN In Königsbronn, in het zuidwesten van Duitsland, is gisteren een standbeeld van Georg Eisner ont huld. Hij pleegde op 8 november 1939 in München een bomaanslag op Adolf Hitier. De nazileider bleef ongedeerd. Eisner was geboren in Königsbronn en werd op bevel van Hitier kort voor het einde van de Tweede Wereldoorlog in het con centratiekamp Dachau vermoord. Berlijn overweegt een gedenkte ken aan hem te wijden. Reizigers verzocht zich bij am bassade te registreren. Zeker 19 doden en 800 ge wonden in Thaise hoofdstad. Thaise oppositie weigert nog te onderhandelen. Demonstranten vragen om in grijpen koning Bhumibol. BANGKOK - Na de bloedige rellen zaterdag in Bangkok, heeft het Ne derlandse ministerie van Buiten landse Zaken gisteren het reisad vies voor ThaUand aangescherpt. Het ministerie ontraadt mensen te reizen naar de Thaise hoofdstad. Toeristen werd al langer ontraden te reizen naar de zuidelijke provin cies van Thailand. Sinds januari 2004 vinden in deze provincies re gelmatig aanslagen plaats. Thailand beleefde zaterdag het bloedigste politieke geweld in bijna twintig jaar. Zeker negentien mensen kwamen om en er vielen meer dan achthonderd gewonden door confrontaties tussen demon stranten en ordetroepen. Het ministerie raadt reizigers die al in Thailand zijn en Nederlan ders die er wonen aan zich te regis treren via de website van de Neder landse ambassade in Bangkok. Dan kan de ambassade in geval van nood hen beter bereiken en een sms sturen. Duizenden betogers gingen giste ren in Bangkok opnieuw de straat op. De straten waren bezaaid met kogelpatronen, stenen en bloed- plekken. De demonstranten lieten trots een stapel wapens zien die ze van soldaten hadden gestolen. De overheidstroepen hadden zich za terdagnacht teruggetrokken en de demonstranten gevraagd hetzelfde te doen, waardoor een onofficieel staakt-het-vuren van kracht werd. De strijdkrachten zeiden dat zater dag niet met scherp op betogers was geschoten. Militairen zoud'en 'in de lucht hebben geschoten en rubberen kogels hebben afgevuurd om betogers te verspreiden. „Er wordt niet meer onderhan deld. Roodhemden onderhande len niet met moordenaars", ver klaarde een belangrijke aanvoerder van het protest, Jatuporn Prom- pan gisteren echter vanaf een geïm proviseerd podium. De demonstranten deden ook een oproep aan koning Bhumibol Adu- lyadej om de crisis te beslechten. Volgens hen is dit de enige manier 'om meer doden te voorkomen'. De betogers, aanhangers van de in 2006 door het leger afgezette presi dent Thaksin Shinawatra, eisen al maanden het aftreden van pre mier Abhisit Vejjajiva en nieuwe verkiezingen. Bhumibol, die door veel Thai wordt vereerd als een halfgod, zit al bijna 64 jaar jaar op de troon. In 1992 wist hij een vreedzaam einde te maken aan een opstand, door zowel het leger als de protestleiders te straffen. De gezagvoerder van een vliegtuig heeft altijd het laatste woord over een landing, zowel in de burger luchtvaart als bij een militair toe stel. Dat zeggen vertegenwoordi gers van Nederlandse luchtvaart bonden. Alleen de piloot kan een inschatting maken van de landings mogelijkheden. Verschillende me dia suggereren dat de piloot van het neergestorte Poolse regerings toestel onder zware druk zou heb ben gestaan om te landen op Smo lensk, ondanks dichte mist. De pi loot zou drie tot vier keer hebben geprobeerd te landen, hoewel me dewerkers in de verkeerstoren dat hadden afgeraden. Het Openbaar Ministerie in Rus land sluit uit dat het vliegtuig door een technisch mankement is neer gestort. De Toepolev TU-154 ver keerde in perfecte staat, aldus het OM. TOKIO - Japanse wetenschappers hebben een pak uitgevonden, dat de oudere Japanse boer moet hel pen met werkzaamheden als het oogsten. Het robopak van plastic en metaal met acht motortjes ge ven armen, benen en rug extra kracht. Ook zitten in het exoskelet senso ren met een stemherkenningssys- teem, waardoor degene die het pak draagt commando's kan ge ven. Als een boer bijvoorbeeld een radijsje uit de grond wil plukken, kan hij zijn pak instrueren zijn be nen extra te ondersteunen. Tweederde van de Japanse boeren is ouder dan 65 jaar. Het pak moet vanaf 2012 in de Ja panse schappen liggen, voor onge veer 8000 euro. Er is een model van 30 kilo voorhanden dat vooral bij zwaardere werkzaamheden als oogsten ingezet kan worden. Een lichtere versie van 23 kilo kan hel pen bij werkzaamheden als het plukken van druiven. De universiteit van Tokio en het bedrijf Toyama gaan ook brillen ontwikkelen die lijken op piloten- brillen in gevechtsvliegtuigen. Daarop is aan de binnenkant infor matie te lezen. Een boer kan dan bijvoorbeeld lezen of zijn druiven rijp zijn, wat zijn hartslag is en hoeveel calorieën hij binnenkrijgt. CV 4 ««rl Spectaculaire kortingen tot 350 euro én bovendien gratis toegang en verblijf voor kinderen t/m 6 jaar!* Boeken voor 2 mei 2010. Aankomsten vanaf 13 april t/m 8 november 2010 m.u.v. 29 mei t/m 5 juni 2010. Vraag naar de voorwaarden. Te boeken bij J j vasv .sr., gaat nét even verder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 9