Snel zoeken naar opvolgers 81 nland Kirgizië overweegt proces tegen Bakijev VLIEGRAMP Een belangrijk deel van de Poolse elite, onder wie de 1 president, is zaterdag omgekomen bij een vliegtuigongeval in J Rusland. Polen is in diepe rouw en zoekt naar opvolgers. f Le Pen laat Europese Unie verkiezingen aan helpt Grieken zich voorbij gaan met 30 miljard Kindbruid Jemen bloedt dood na verkrachting maandag 12 april 2010 POLEN Warschau ^Smolensk Yf Minsk Katyn WIT-RUSLAND RUSLAND Van bankdirecteur tot generaal, Polen is met spoed op zoek naar vervangers van de zaterdag verongelukte elite. Lech Walesa: „Dit is een soort Katyn 2." door onze correspondent Elro van den Burg Een dag na de vliegramp in Smolensk, waarbij alle 96 inzittenden zijn omgeko men, rouwen tienduizen den Polen voor het presidentieel paleis in Warschau om hun omge komen president. Niet ver daarvan daan wordt in regeringsgebouwen bliksemsnel gewerkt aan de opvol ging van de vele functionarissen die bij het ongeval zijn omgeko men. Polen wacht onder meer nieuwe presidentsverkiezingen, aanvullen de senaatsverkiezingen, de installa tie van 15 nieuwe leden van het Huis van Afgevaardigden (Sejm), het kiezen van een opvolger van de president van de Nationale bank en de aanstelling van een nieuwe legertop. Bij het ongeluk is in één klap een heel echelon van de macht in Po len weggevaagd. „Dit is een volgen de ramp in Katyn, een soort Ka tyn 2, waarbij de elite van ons land is omgekomen", aldus Nobel prijswinnaar, ex-president en voor malig leider van de vrije vakbond Solidariteit, Lech Walesa. Hij ver wijst naar herdenking van de mas samoord in Katyn, 70 jaar geleden, die Lech Kaczynski zaterdag zou bijwonen. Tijdens die gebeurtenis sen in 1940 werd ook een groot ge deelte van de Poolse elite wegge vaagd, door de geheime dienst van de toenmalige Sovjet-Unie. De groep omgekomen bestuur ders, door Walesa 'de bloem van de natie' genoemd, zijn voorname lijk afkomstig uit de geledingen Tienduizenden Polen rouwen voor het presidentiële paleis in Warschau. Gistermiddag werd het stoffelijk overschot van president Kaczynski het paleis binnengedragen, nadat eerder in het land twee minuten stilte werd gehouden. foto Leszek Szymanski/ANP van de centrumrechtse nationalisti sche partij PiS (recht en gerechtig heid) van Lech Kaczynski. Een uur na het verongelukken van de president heeft parlementsvoor zitter Bronislaw Komorowski de presidentiële taken op zich geno men. Nu die post bezet is, worden ook snel de opvolgers van de stafle den van de president aangewezen en wordt een vervanger gezocht voor het hoofd van het bureau voor nationale veiligheid. De dood van de Poolse generaals maakt het Poolse leger niet onbe stuurbaar. De bevelhebbers wor den automatisch opgevolgd door hun plaatsvervangers. Voor de Se jm zijn inmiddels ook de opvol gingsprocedures in werking getre den. De plaats van de omgekomen parlementariërs wordt ingenomen door de politici die lager op de kieslijsten stonden. Komorowski heeft maximaal veer tien dagen de tijd om presidents verkiezingen uit te schrijven, die zestig dagen na dat besluit moeten worden gehouden. Er waren al ver kiezingen gepland voor begin okto ber. Die worden nu naar voren ge haald. Komorowski was van plan zich kandidaat te stellen, tegenover Kac- zynksi. De verwachting is dat hij bij dat voornemen blijft. De PiS zal binnen enkele dagen een nieu we kandidaat presenteren als op volger van Lech Kaczynski - moge lijk diens tweelingbroer, oppositie leider en ex-premier laroslaw. Ook de linkse partij SLD zal snel een opvolger aanwijzen van haar omge komen presidentskandidaat Szma- jdzinski, tot afgelopen zaterdag vi- cevoorzitter van de Sejm. Politiek commentator Jadwiga Sta- niszkis hoopt dat ondanks de snel heid ook goede bestuurders wor den aangesteld. „De meesten die nu zijn omgekomen, ken ik als mensen die de politiek in zijn ge gaan om hun idealen te realiseren. We moeten nog maar afwachten of hun opvolgers diezelfde ambi ties hebben", aldus Staniszkis. BISJKEK - De interim-regering in Kirgizië overweegt de verdreven president Koermanbek Bakijev te laten oppakken. Hij zou dan te recht moeten staan voor de dood van 81 mensen die deze week bij de volksopstand tegen zijn be wind omkwamen. Dat heeft de leidster van het interim-bewind, Roza Otoenbajeva, gisteren ge zegd. Bakijev ontvluchtte de hoofdstad Bisjkek afgelopen woensdag te midden van hevige protesten tegen corruptie, stijgen de energiekosten en de slechte mensenrechtensituatie. Otoenbajeva onderstreepte dat haar regering geen geweld tegen Bakijev zal gebruiken. Zij kan er echter niet voor instaan dat 'dege nen die de doden willen wreken, hem aanvallen'. „Wat hij deed, vraagt om een serieus proces." Het Openbaar Ministerie van Kirgi zië had vrijdag al drie zonen van Bakijev aangeklaagd wegens massa moord. De drie zouden woensdag bevel hebben gegeven om op beto gers te schieten. Bisjkek was toen het toneel van hevige onlusten. Bij botsingen tussen ordetroepen en tegenstanders van Bakijev kwa men zeker tientallen mensen om. De meeste slachtoffers zijn doodge schoten. Er vielen meer dan dui zend gewonden. PARIJS - Jean-Marie Le Pen, de voorman van het extreemrechtse Front National, heeft zaterdag la ten weten niet mee te doen aan de volgende Franse presidentsverkie zingen, die voor 2012 gepland staan. De 81-jarige politicus wil het rustiger aan gaan doen. De partij van Le Pen wist tijdens de parlementsverkiezingen in 2007 de kiesdrempel van 5 procent niet te behalen, maar bij de regio nale verkiezingen eerder deze maand beleefde het Front Natio nal een opleving met 12 procent van de stemmen. Het is nog niet bekendgemaakt wie Le Pen opvolgt. BRUSSEL - De eurolanden zijn be reid Griekenland leningen te ge ven van 30 miljard euro in het eer ste jaar. Dat hebben ze gisteren te lefonisch afgesproken. De Luxem burgse premier Jean-Claude Juncker, voorzitter van de euro- groep, heeft dat bekendgemaakt. De Griekse minister van Financiën George Papaconstantinou verwel komde gisteren de overeenkomst tussen over een eventuele* lening aan Griekenland. „Er is een belang rijke beslissing genomen", zei hij. De Europese ministers van Finan ciën stelden gisteren de voorwaar den vast van een eventuele lening aan Griekenland. SHUEBA - Een 13-jarig meisje uit Je men, dat kort na haar huwelijksvol trekking overleed, blijkt door haar echtgenoot te zijn vastgebonden en verkracht. Dat heeft de moeder van het meisje vrijdag gezegd. Het meisje bloedde dood enkele uren nadat haar 23-jarige echtgenoot zich aan haar had vergrepen. Het uithuwelijken van jonge meis jes is een wijdverspreid verschijn sel in Jemen. Volgens Unicef is een op de drie bruiden in Jemen onder de 18 jaar.In februari 2009 werd een wetsvoorstel om de minimum leeftijd voor uithuwelijking te ver hogen tot 17 jaar afgewezen omdat het niet islamitisch zou zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 8