binnenland 17 Eén minister is geen minister Zonvakanties TURKIJE Ex-MIVD'er uit kritiek op De Hoop Scheffer BEZUINIGINGEN Poging om aantal ministeries terug te brengen is 'stoer verhaal' Hoofd Salesianen noemt verzwijgen misbruik 'dom' L» BOEK ONLINE of bel 0900-9697 15cpm maandag 12 april 2010 Luchtfoto van een aantal ministeries in Den Haag waaronder, dat van OCW, Vrom en VWS. Volgens politieke partijen is de tijd rijp voor minder ministe ries. foto Siebe Swart/GPD Partijen willen miljarden be sparen door ministeries en ambtenaren te schrappen. Deskundigen zien er weinig heil in. „Spierballentaal", zegt WD'er Hans Wiegel. door Laurens Kok en Lianne Sleutjes Besparen op ambtenaren: het bekt lekker. Partijen buitelen over elkaar heen met snijoperaties. Terug kerend fenomeen: minder ministe ries. Volgens de verkiezingspro gramma's levert dit zo een paar miljard aan bezuinigingen op. En wat is de werkelijkheid? „Het gebeurt niet", zegt Ton Horrevorts van HMSmanagement. „Alleen be zuinigen als insteek is verkeerd. Zeg eerst op welke taken je wilt be zuinigen. Dat doen politici niet", weet de overheidsadviseur uit erva ring. Er dient volgens hem eerder meer dan minder geld naar de overheid te gaan. Het oplossen van vraag stukken als integratie en duur zaamheid vraagt een kundige en soms wat langzamere overheid, al dus Horrevorts. „Nu schoffeer je de organisatie die het moet aan pakken. Ambtenaren worden bu reaucratische pennenlikkers ge noemd." Al veertig jaar worden onderzoe ken gedaan naar mogelijkheden om te bezuinigen op rijksambtena ren. Ministeries laten fuseren, kern departementen vormen, een kern kabinet met een handjevol minis ters: wat is effectief? „Spierballentaai", noemt WD'er Hans Wiegel de wens, ook van zijn eigen partij, om departemen ten simpelweg samen te voegen. „Politici houden stoere verhalen maar het leidt tot een enorme reor ganisatie die jaren duurt. Er wordt geen beleid meer gemaakt." Wiegel onderzocht in 1993 voor de Tweede Kamer of samenvoegen van departementen een goed idee was. Niet doen, was het devies. „Die conclusie staat nu nog over eind", vindt hij. Zijn commissie zag wel brood in kerndepartemen ten, maar die zijn er tot op de dag van vandaag niet gekomen. In 2005 liet toenmalig D66-minis- ter van Bestuurlijke Vernieuwing, Thom de Graaf, weten nog diezelf de kabinetsperiode het aantal mi nisteries te willen verminderen. Nooit meer iets van gemerkt. PvdA-leider Wouter Bos sprak zich voor de vorming van het vier de kabinet-Balkenende tevergeefs uit voor zeven ministers. Voormalig topambtenaar Jan Wil lem Holtslag weet hoe dat komt: kleine coalitiepartners willen mini maal twee ministers. „Bij forma ties geldt de stelregel: één minister is geen minister." Holtslag was ambtelijk secretaris bij de kabinets formaties in 1986,1989, en 1994. Steeds zag hij de plannen voor kernkabinetten sneuvelen.' Als er na 9 juni misschien wel vier of meer partijen nodig zijn, dan lijkt hem de vorming van een kern kabinet opnieuw lastig te worden. Holtslag vindt dat sommige politi- Kernkabinet en kerndepartement In een kernkabinet zitten veel minder ministers dan nu het geval is, zo'n zeven tot tien tegenover zestien in het kabinet Balkenende IV. Deze ministers geven óf elk leiding aan een door fusies ontstaan minis terie, óf zwaaien de scepter over meerdere bestaande ministeries. De eerste optie klinkt vooral door bij CDA, WD, D66 en GroenLinks. PvdA en ChristenUnie voelen voor de tweede optie. Deze partijen zijn bovendien ge charmeerd van kerndepartemen ten. Deze zijn veel kleiner dan de huidi ge departementen, omdat de uit voeringsdiensten volledig op af stand zijn geplaatst. De minister kan zich met een kleine staf beper ken tot beleid, terwijl een staatsse cretaris de politieke leiding geeft aan de uitvoering van staand be leid. ci te gemakkelijk denken over het samen laten vallen van bepaalde ministeries. Sommige onderwer pen kunnen elkaar nou eenmaal bijten. „Nu heb je nog twee vakmi nisters die elkaar in de minister raad tegengas geven. In een kernka binet waar die twee onderwerpen onder één minister vallen, kan er één onder lijden. Dat is een demo cratisch bezwaar." Horrevorts ziet wel brood in een kernkabinet waarin slechts een handjevol ministers het beleid be paalt. „Dat kernteam kan sjorren aan het programma. Dan komt er iets van de grond in plaats dat men alleen ruziet in de Trêveszaal." HILVERSUM - Voormalig minister Jaap de Hoop Scheffer (CDA, Bui tenlandse Zaken) was in het najaar van 2002 wel degelijk op de hoogte van de kritiek die de inlichtingen diensten AIVD en MIVD hadden op de veronderstelde dreiging van uit Irak. De minister werd daar op meerdere momenten over inge licht. Dat stelde toenmalig direc teur van de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD) Joop van Reijn zaterdag in het radiopro gramma Argos. Van Reijn reageert op beweringen van De Hoop Scheffer onlangs in de Volkskrant. Die zei dat hij zich niet kon herinneren dat de gehei me diensten hem hadden gemeld dat hij op het verkeerde spoor zat. Maar volgens de oud-MIVD-baas is de flinke kritiek van zijn dienst op de Britse bewering dat Irak bin nen 45 minuten massavernieti gingswapens kon inzetten, eind september 2002 naar alle betrok ken ministers gegaan. Op 15 okto ber vond een overleg plaats tussen alle betrokkenen. Alleen De Hoop Scheffer was er niet zelf bij, maar hij liet zich vertegenwoordigen. Op zich kan Van Reijn ermee le ven dat de politiek de kritiek van de eigen diensten niet gebruikt. Maar hij is het niet eens met de stelling van enkele ministers dat er sprake was van „indekgedrag" door de geheime diensten. Verder is Van Reijn kritisch dat premier Balken ende afging op de zogeheten for- your-eyes-only-brief die hij in 2002 van zijn Britse collega Tony Blair kreeg. Balkenende mocht de in houd met. niemand delen. Daar mee passeerde de premier zijn ei gen inlichtingendiensten. SjB8B6W83!888BWflWIWii<BB8BB8WWW^^^5g^ ESSSBSffi «gfÊSBSSSmm Vt WmmmmmÊmMmMBSMm HILVERSUM - Het hoofd van de or de van Salesianen van Don Bosco in Nederland, pater Herman Spron- ck, noemt het achteraf 'dom' dat hij niet meteen openheid van za ken heeft gegeven toen de organisa tie onlangs in opspraak raakte door seksueel misbruik. Hij zei dat gisteravond in het pro gramma Kruispunt Radio. Hij geeft in het gesprek toe dat het belang van de orde boven dat van de slachtoffers werd gesteld. De orde van Salesianen is in opspraak we gens seksueel misbruik van kinde ren door paters in een rooms-ka- tholiek internaat in 's-Heerenberg in de jaren zestig en zeventig van de vorige eeuw. Gevraagd naar het gebrek aan trans parantie antwoordde overste Spronck gisteren in het radiopro gramma dat dit gebeurde in een im puls. Hij wilde de 'goede naam van de orde' bewaren en was bang dat de orde ervan zou worden beschul digd te weinig maatregelen tegen het seksueel misbruik te hebben ge nomen. Eerder ontkende Spronck dat hij iets afwist van het misbruik. Modern en nieuw all inclusive hotel! Hotel Sultan of Side***** 8 t/m 22 dagen o.b.v. all inclusive Vertrek: van 15 april t/m 31 oktober luxe hotel nabij het privé-strand op ca. 7 km van het centrum van Side en 13 km van Manavgat met o.a. diverse restaurants, spa-center, zwembad, glijbanen en miniclub SBH waarom zou je meer betalen Hotel Alva Donna 8 t/m 22 dagen o.b.v. ultra, all inclusive Vertrek: van 15 april 1/m 31 oktober modern hotel met een gezellige sfeer direct aan het strand, nabij Belek meto.a. winkeltjes, div. bars en restaurants, beautycenter, zwembaden, diverse glij banen en (water)sportfaciliteiten Zie www.kras.nl/77640 Hotel Orange County***** 81/m 22 dagen o.b.v. ultra all inclusive Vertrek: van 15 april t/m 31 oktober uniek van opzet, geheel in Amsterdamse stijl! direct aan het strand, vlakbij Kemer met o.a. snackbar, diverse restaurants, beautycenter, groot zwembad en miniclub Zie www.kras.nl/72075 Hotel La Blanche Resort* 8 t/m 22 dagen o.b.v. ultra all inclusive Vertrek: van 24 april 1/m 23 oktober direct aan de boulevard van het gezellige plaatsje Turgutreis aan het strand, op 18 km van Bodrum meto.a. spa-center, diverse restaurants en bars, zwembad en uitgebreide animatie 2 Zie www.kras.nl/72172 Prijzen zijn per persoon- tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 7