RQQSIHSRB Muzikale bezieling 'Overal klinkt Frans' 16 Limburgse Rowwen Hèze houdt Café zeeland in de vorige eeuw CENTREE Nieuwe Kerk in Zierikzee voor even een echte muziektempel maandag 12 april 2010 'CM -1/ y?. r '-A?x v 4 's -~§T r 1 f" Ar #.';v Xy>£:' "Z Voor diegenen die zich weke lijks interesseren voor de Raadkaart moet het deze keer een makkie zijn", schrijft Ri- nus de Moor. „Aan de toren van het enige Belfort van Nederland die boven de bebouwing uitsteekt, zullen de meesten ontdekken dat het hier om de stad Sluis gaat." In derdaad, Sluis herken je aan haar Belfort. Renée van Vooren-Her- dink deed navraag bij haar moe der en beschreef tot in details een aantal onderdelen van de raad kaart. „De boot was van kapitein Stienstra. Afkomstig uit Friesland, maar in die tijd (ongeveer 1915/1920) tot en met de Tweede Wereldoorlog) woonde hij in Brug ge. Zijn zoon, Wietse, was ook al tijd aan boord. De afvaarten wa ren vanuit Brugge op dinsdag en vrijdag. De boot bleef liggen in Sluis en woensdag- en zaterdag morgen vertrok hij weer naar Brugge. Vooral boerinnen maak ten hiervan gebruik om met eie ren en/of boter naar de markt in Brugge te gaan. Waarschijnlijk is dit zijn eerste boot, op een foto in ons fotoalbum staat een iets grote re, witte boot." „Als het bootje arriveerde, was het meteen druk met Belgen in Sluis. Dat gold ook na aankomst van 'den electriek' uit België via Scha- penbrugge en Sint Anna ter Mui den. Je hoorde dan veel Frans spre ken in Sluis", vult A. M. van de Broecke uit Middelburg aan. Én rechts op de foto is een oude populier te zien. T. Hermans mailt over de boom: „Deze heeft er tot in de jaren '90 gestaan. Het ge bouw helemaal rechts op de foto is het voormalige douanekantoor, in die tijd het kantoor van in- en uitgaande rechten genoemd. Te genwoordig is in dit gebouw een frituur gevestigd." De winnaars zijn: Th. Beun uit Veere, L. Janse uit Zoutelande, I. Luteyn uit Zuidzande. Zeeland en het water is het thema van deze serie Raadkaarten uit de collectie van Hans Lindenbergh. De vraag is: Weet u waar deze foto gemaakt is? We zijn benieuwd naar anekdotes die te maken hebben met deze plaats en periode. De oplossingen kunnen voor vrijdag verstuurd worden naar de redactie van de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Inzenden bij voorkeur via email: redactie@pzc.nl. Drie inzenders van goede antwoorden krijgen een waardebon. Centree, het Zierikzeese cul tuurplein in wordingzette met het voorjaarsfestival een flinke stap voorwaarts in de experimenteerfase. door Aio Parokow Lang niet iedereen in de Nieuwe Kerk in Zierikzee leek het te beseffen zater dagavond tijdens het Cen tree voorjaarsfestival, maar daar werden wel een paar prachtige pri meurs gepresenteerd door singer /songwriter en zilveren harp win naar Bertolf. Sinds december gaf hij voor het eerst weer een concert met zijn ei gen band. Een concert aan de voor avond van de release van zijn twee de album Snakes Ladders (op 23 april) en dus zong hij ook enkele nummers van die tweede cd. Na tuurlijk het nummer Two in A Mil lion dat als single al is uitgebracht, maar "ook het bijzonder mooie Sim ply Amazing en het nummer So Much Strongerwaarbij niemand minder dan Ilse de Lange op de cd de tweede stem zingt. Verdere hoogtepunten tijdens het optre den van Bertolf waren, vooral voor wie van nostalgie houdt, het Beatles-nummer Don't let me down, de mega-top 50 hit Begging en bekende nummers van zijn eer ste album For Life, zoals Mr. Light en Another Day. Het Centree-festival groeide zater dagavond uit tot een waar muziek festijn met als eerste een optreden van de groep Esta Loco met een kostelijk mix van Spaanse flamen co en Belgische humor. Esta Loco, of in sappig Vlaams 't Is zot, be treft een initiatief dat zanger gita rist Rembert De Smet vijftien jaar geleden nam toen de popmuziek hem 'te techno' was geworden. Hij heeft zich omringd met muzikan ten die grote bezieling uitstralen en met de talentvolle zangeres danseres Hilde van Geelen. Haar intense uitvoering van de flamen co, zonder onnodige opsmuk, maar in strakke outfit, maakte in druk. Zelfs op de meest hardnekki- De groep Esta Loco uit Gent bracht een mix van Spaanse flamenco en Bel gische humor. foto Izaak Verkeste ge praters in de zaal. Verdere hoog tepunten in dit optreden waren nummers als Lena, Mimi la Modelo en de De Smets toegift Caminante. Ook het begin van de vrijdag avond werd gekenmerkt door een hoog 'zien-en-gezien-worden ge halte'. Dat was jammer voor ROOD Nighthawks at te Din ner, die met een repertoire a la Paolo Conté, Tom Waits en Randy Newman echt wel wat meer brach ten dan 'muzak'. Zangeres Jenny Lane manifesteer de zich als een zangeres van for maat met een uitstekende jonge begeleidingsband en wist meer aandacht af te dwingen. De groep Klavan Gadje had vooral zelf veel lol in het optreden: op zwepende klanken van trompet, klarinet, viool, drums en accor deon ter begeleiding van soms wat platte nederpop teksten. In tegen stelling daarmee kreeg de zaterdag avond een afsluiting van hoger ni veau met een spetterend optreden van JP the Seegersession Band met vijftien bevlogen Zeeuwse mu zikanten. JP staat voor Jan Piet de Klerk (zang, gitaar). Geïnspireerd door Bruce Springsteen en dus ook Pete Seeger brengt hij met zijn groep nieuwe interpretaties van traditioneel materiaal. Met een cocktail van country, rock en folk maakten zij de Nieuwe Kerk tot een ware muziektempel. Met een concert van fluitkwartet Mélange4flute werd het voorjaars festival van Centree in de Nieuwe Kerk in Zierikzee gistermiddag stijlvol afgesloten. „Dit optreden had meer publiek verdiend. De seg menten van het festival moeten nog wat beter met elkaar in even- door René de Dreu De Limburgse band Row wen Hèze is bezig aan een zilveren jubileumjaar. In Café Heartbreak in Goes maakten zaterdagavond bijna driehonderd fans in een flitsend en feestelijk concert mee hoe de zes muzikan ten ooit aan een inmiddels impo nerende carrière zijn begonnen. Dicht op elkaar op een iets te klein podium met het publiek op nog geen armlengte afstand. En met het beginlied over 'Henk' de man die iedere tent aan 't fees ten kan krijgen zetten Jack Poels en zijn mannen de toon voor de rest van het anderhalf uur duren de optreden. Bij nummer vier, de walsballade Ten Minuut', gaan de handen in de lucht en deint de he le tent mee. Rowwen Heze in een al lang uitverkochte kroeg en Poels die in dat lied zingt 'Dit heb ik vur ow geschreve', dat klinkt alsof je bij de uitverkorenen hoort. In 25 nummers, die een mooie staalkaart van 25 jaar Rowwen Hèze vormden, hield de band de tent in beweging. Jack Poels heeft als een echte entertainer tussen ie der nummer wel een kwinkslag en reageert op de dingen en op merkingen die hij opvangt. Het blijft ook verbazingwekkend dat ie dereen uitbundig meezingt met de tragiek die ligt besloten in 'De Neus Omhoeg'. De kracht van Rowwen Hèze ligt vaak juist in dat contrast tussen tekst en muziek, een diepere laag waarin wat tra giek en melancholie doorschemert in combinatie met een halfdron ken muzikale roes waarin het toch steeds lukt om na het vallen en vechten weer op te staan. Dat het een 'Kwestie van Geduld' is ge weest om met het Limburgs dia lect door te breken onderstreept de band door het lied 'Limburg' vooral aan het publiek over te la ten. Met de lange bar als catwalk sloot de band met de klassieker 'Bestel Mar' de show in stijl af Goes was zaterdag de tiende haltel- plaats van de 12-kroegentocht. Een mooie opwarmer voor de volgen de serie jublieumconcerten in 25 grote tenten 'in de wei'. Voor Zee land ook nog eens voor een vol gende optreden op zaterdag 26 juni bij Concert At Sea.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 68