14 [zeeland Burghse Schoole brengt ode aan fiets Turborotonde Oosterfand vergt te veel geld en grond van gemeente Brandweer van Stadsgewest winnaar in Bru OPENING MUSEUMSEIZOEN Wim Evertse over zijn eerste racefiets, de kleding en de voeding voor wielrenners De Burghse Schoole BRUINISSE - Twee posten van de stadsgewestelijke brandweer Vlis- singen-Middelburg zijn zaterdag winnaar geworden bij brandweer wedstrijden in Bruinisse. De post Torenweg werd eerste bij de TAS HD wedstrijd en de post Arnemuiden won de 112 wed strijd. Op de TAS HD baan moest een containerbrand in een bedrijf spand worden geblust en een aan tal slachtoffers worden gered. Bij de 112 wedstrijd was er een on geluk gebeurd met een moterket tingzaag, waarbij één persoon ge wond raakte. De zaag zat nog in het been van de man. Verder was er brand in een loods met een doorslag naar een zoldertje. MEEST GELEZEN 1. Gemor over aanpassing De Lanen 2. Archeologische schatkamer 3. Raad wil meer info over fietspad EN VERDER Luister en kijk naar twee nummers van gospelkoor Never Gonna Stop op www.pzc.nl/bevelanden TIPS: schouwen-duiveland@pzc.nl Meer regionieuws op www.pzc.nl/schouwen-duiveland door Ali Pankow OOSTERLAND - Een bijdrage van 750.000 euro en het beschikbaar stellen van een deel van het ter rein van gemeentewerken aan de Molenweg-voor aanleg van een tur borotonde bij Oosterland is onbe spreekbaar voor de gemeente. Het gemeentebestuur wil wel ac tief meewerken aan andere varian ten om de kruising N59 met de Molenweg in Oosterland veiliger te maken. De bijdrage die Rijkswa terstaat vraagt gaat echter te ver. Daar komt bij het college van B en W geen voorstander is van een tur borotonde. „Dit gezien de ervarin gen met de turborotonde van Brui nisse en de hoge kosten die een dergelijke aanleg in Oosterland met zich meebrengt", aldus B en W. Het college verwijst naar de lig ging van waterlopen, een dijk- lichaam en gebouwen. Daardoor ontbreekt de ruimte voor zo'n ro tonde. De kosten om die in te pas sen worden geraamd op drie mil joen euro. De gemeente zou daar een kwart van moeten ophoesten. Volgens het college zouden de in- voegstroken naar de turborotonde te kort blijven. „Daardoor blijft het versnellende effect van zo'n con structie discutabel", aldus B en W. De zuidelijke parallelbaan in de richting Bruinisse is alleen moge lijk als een deel van het terrein van de gemeentewerkplaats (Mo lenweg 56a) wordt benut en dat is onbespreekbaar. Het college denkt aan een maxima le bijdrage van 250.000 tot 300.000 euro in de aanlegkosten voor de rotonde Oosterland. Een turborotonde heeft twee rijstroken en een vorm die meer ovaal is dan andere verkeersplei nen. De rijstroken zijn uitgevoerd met spiraalbelijning en lopen auto matisch van binnen naar buiten. Verder zijn turborotondes uitge voerd met pijlmarkering, beweg wijzering en voorsorteerborden. maandag 12 april 2010 weg uitkomt bij Scharendijke on deraan de dijk. Evertse maakte van de gelegenheid gebruik te wijzen op de Giro di Schouwen-Duive- land die zondag 9 mei- vooraf gaand aan de Giro d'Italia- wordt verreden: 55 km voor toerrijders en 85 km voor de wielrenners. De expositie 'Fietsen door de eeu wen heen' in de Burghse Schoole biedt onder meer een Michaux fiets uit 1865 en uit 1937 de fiers van 'de reus van Rotterdam' ofwel Rigardus Rijnhout, de man die 2, 37 m lang werd. Deze pronkstuk ken zijn beschikbaar gesteld door bakker Sonnemans uit Burgh, die zelf een verwoed verzamelaar is. In het museum is ook een presen tatie gewijd aan het 100-jarig be staan van het leesplankje. Naast en kele exemplaren van de bekende 'Aap-Noot-Mies'-versie zijn hier ook het Zeeuwse leesplankje 'Juun-Koenkelpot-Gêêste' en de uitvoering in het Zuid-Afrikaans - 'Lam-Wit-Piet' - te zien. „Zonder financiële steun van spon sors en de inzet van de vrijwilli gers zouden we niet kunnen draaien", benadrukt voorzitter Bas Bijkerk van de Stichting Wester- schouwen Kultureel. „Naast de ve le toeristische markten die hier al zijn, willen wij toch graag iets cul tureels blijven bieden", zegt de voorzitter. De Burghse Schoole biedt als per manente collectie het klaslokaal anno 1920 en een expositie over de Karolingische ringwalburg, evenals een museumwinkeltje. Museum De Burghse Schoole biedt naast de vaste collectie en de wisselexposities een 'Tassenwan- deling' voor de groepen 7 en 8 van het basisonderwijs. De wandeling is bedoeld om kinde ren bewuster te maken van hun omgeving en de geschiedenis van hun eigen woongebied. Toegangsprijs €1,75; van 6 t/m 12 jaar €1,25. Geopend: dinsdag t/m zaterdag 14.00 -17.00 uur. In juli en augus tus 12.00 - 17.00 uur en voor groepsbezoek op afspraak: tel.nr. 0111-651529. door Ali Pankow Oud-wielrenner en nog steeds de grootste 'fiets-minded man' van Schouwen-Duive- land Wim Evertse uit Zierikzee heeft zaterdagochtend het mu seumseizoen in de Burghse Schoole in Burgh geopend. Dit kleine museum presenteert dit jaar de wisseltentoonstelling 'Fiet sen door de eeuwen heen' en speelt daarmee in op het feit dat zowel de Giro d'Italia en de Tour de France dit jaar Schouwen-Dui- veland aandoen. Evertse vertelde bij deze gelegen heid een ludiek verhaal over hoe hij als jochie enthousiast werd voor de wielersport. „Jacques An- quetil gold als mijn grote held", liet Evertse weten. Na stevig spa ren voor de aankoop van zijn eer ste racefiets vond zijn moeder dat dit geld toch maar beter aan een zondagspak kon worden besteed. Een jaar daarna lukte het hem wel zijn fel begeerde fiets aan te schaf fen. „Een Givandenga, die ik kon overnemen van wielrenner Ver burg uit Kortgene. In die tijd be gon ik ook naar meisjes te kijken. Maar toen ik een meisje liet meerij den op de stang, brak hij af We hebben er toen als vervangende stang een bezemsteel tussen ge zet." Evertse schetste ook hoeveel er is veranderd in kleding en in de ideeën over de juiste -voeding voor wielrenners. Zo haalde hij herinne ringen op aan wollen fietsbroeken die loodzwaar werden door de re gen en vervolgens krompen door drogen in de zon. Terwijl de stuk ken zeem in die broeken daardoor keihard werden. Heel wat anders allemaal dan de huidige lycra kle ding, waarvan Evertse het gevoel had in zijn nakie te lopen toen hij die voor het eerst droeg. Wat betreft het hier en nu hield hij een loflied op Schouwen-Dui- veland in relatie met fietsen. „Wij hebben hier alles. Je kunt fietsen buitendijks, door de duinen en door de polders." Zowel de Giro als de Tourrenners komen volgens hem straks Schouwen-Duiveland binnen op wat destijds gold als het mooiste plekje op het eiland, In het oude aanzien bestaat dat niet meer: daar waar nu de Ramp- Dat opstappen moet een hele toer zijn geweest. Een Michaux-fïets uit 1865. Herinneringen aan vroeger ophalen in het klaslokaal uit 1920.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 52