421 gezondheid Lij nen zonder V lijden Diëten en hun grondslagen Genieten van géén speculaasje bij de thee maandag 12 april 2010 'Vanavond ben ik alleen thuis. De kamer is knus, kaarsjes, de lam pen in dim-stand, verse kop thee op de tafel en ik zit met mijn lap top op de bank. Zo'n moment als dit vraagt gewoon om een pak amandelspeculaasjesja toch? Vlak voor ik naar de keuken loop om de lekkernij te halen bedenk ik nog net op tijd: Is het nou echt waar dat het mét die speculaasjes nóg fijner, nog gezelliger wordt? Heb ik dat geknabbel nou écht NODIG om mij fijn genoeg te voelen? En hier zit ik dan te zit ten, nippend aan mijn thee en met volle, teugen genietend van géén speculaasjes bij de thee!' Mirjam, op het forum van Denk je slank. foto EPA beeldbewerking Gemma Kessels Dr. Atkins Nu bezig met een revi val, maar het koolhy- draatarme dieet van Dr. Atkins was begin ja ren zeventig populair. Het schrijft veel vet en eiwit voor en geen of weinig koolhydraten. De theorie: bij gebrek aan koolhydraten gaat het lichaam zijn eigen vet verbranden. Bloedgroependieet Mensen met bloed groep O: veel eiwitten en weinig koolhydra ten eten. Bloedgroep A: vegetarisch met veel koolhydraten. B: gevarieerd, verdraagt zuivel. De theorie: sommige voeding roept afweerreacties op, andere voeding ontlast het systeem. Dat hangt van de bloedgroep af. Sonja Bakker Complete handleiding met recepten en week- menu's. Volgens veel deskundigen, onder wie Tatjana van Strien, levert het dieet te wei nig calorieën voor ver antwoord afvallen. De theorie: minder eten afvallen. Het hikini-dieet Afvallen met caloriënvernietigers, vetverbranders en veel oefeningen. Het schrijft veel koolhydra ten, ballaststoffen en eiwitten voor en wei nig vet. De theorie: koolhydraten en bal laststoffen zorgen voor verzadiging en leveren weinig caloriën. Eiwit ten kosten energie bij afbraak. olgens Tatjana van Strien, hoofddocent Gender Stu dies aan de Radboud .Uni versiteit, werkt ieder dieet. Een tijdje. „Want je bent bewust met voedsel bezig. Maar als je te weinig caloriën binnenkrijgt door een crashdieet, gaat het lichaam op de spaarstand. Dat is evolutionair bepaald. In tijden van hongersnood moest je lang kunnen leven op een klein beetje voedsel." Dat verdedigingsmechanisme van het lichaam is een bron van veel ■■'ijnfrustratie. Zondig je een keer, dan komen de caloriën veel harder binnen in het lijnende lijf. Als je lange periodes achter elkaar het lijf in de spaarstand dwingt, is het ook heel moeilijk weer een gezonde stofwisseling op gang te brengen. En dan wordt het nóg moeilijker om af te vallen. „Mensen die een paar kilo kwijt willen, raad ik aan dit niet te snel te doen. Val niet meer af dan een pond per week. Als je daar nu mee begint, ben je binnen een paar maanden biki nislank en klaar voor de zomer." Redelijk lichtvoetige taal, maar dr. Van Strien houdt zich al sinds 1982 serieus bezig met vrou wen en lijnen. Waarom vrouwen lijnen, terwijl mannen veel zwaarder zijn bijvoorbeeld. Ze deed veel onderzoek naar de psychologische factoren van lijnen en overeten. Ze zag veel mensen lijnen en lijden, ging zich bezighouden met de psycholo gische kant van overgewicht, schreef de boeken De afslankmythe en Afvallen op Maat en ontwikkelde met Psychologie Magazine de internettraining Denk je slank. Hieraan deden inmiddels zo'n vier duizend mensen mee. In deze dieetcursus geen re ceptjes met Hütten-Kase en cajorieëntabellen. „Ga bij gewichtsproblemen niet automatisch lijnen, ga eerst na waarom je te veel eet. Ben je een emotio nele eter of een externe eter? Emotionele eters eten bij stress en emoties, dat is onnatuurlijk ge drag. Van oudsher maakt stress ons klaar om te vluchten of te vechten en dan ga je niet eerst een boterhammetje eten. Externe eters eten niet om honger te stillen of verzadiging te bereiken, zij eten als er eten is. Dat is evolutionair veel logi scher, maar ook af te leren." Maar we zijn al lang geen holbewoners meer. Van Strien: „We leven in een tijd van ongekende span ning en stress. Eenoudergezinnen, scheidingen, steeds losser wordende sociale verbanden, terroris- medreiging, milieu, glazen plafond: echt ontwikke lingen van de laatste veertig jaar, die grote druk op ons leggen. Natuurlijk speelt te weinig bewegen en een groot voedselaanbod ook mee in het feit dat Wie kilo's kwijt wil voor het mooie weer begint, heeft het al moeilijk vóór er met lijnen wordt gestart. Want: welk dieet te kiezen? Bikini, Sonja Bakker, Dr. Frank? Of moet je stoppen met diëten en de strijd met negatieve emoties aangaan? door Eva Wassenburg we steeds dikker worden, maar ik geef spanning en stress in onze maatschappij de schuld." De meeste mensen met ernstige zwaarlijvigheid zijn dan ook emo tionele eters volgens Van Strien. Voor hen is het belangrijk het ver band tussen eten en troost te ver breken. Het zure is dat emotionele eters niet eens gelukkig worden van eten, ze voelen zich er alleen maar ellendiger door, waardoor ze weer meer gaan eten. Om die vicieuze circel te doorbreken, heeft de inter- netcursus oefeningen waarbij de deelnemers op zoek moeten naar andere beloningen in het leven.4 „Het is belangrijk dat je probeert je geluk niet uit eten of materie te ha len. Een heel goede tip is: iets goeds voor anderen doen. Dat besef fen mensen vaak niet, maar daar door word je zelf ook gelukkiger." Emotionele eters hebben door gaans niet meer ellende of verdriet in hun leven dan andere mensen. „Er gebeuren niet zozeer vervelende dingen, maar er gebeuren te weinig positieve dingen in hun leven. In de trai ning proberen we mensen meer geluk te laten voe len in de kleine dingen zodat ze per dag meer posi tieve emoties beleven." Ook stimuleert de cursus tot zinvoller leven, door bijvoorbeeld oude dromen waar te maken. „Heb je altijd al Spaans willen leren, ga dat dan nu ook werkelijk doen", geeft Van Strien als voorbeeld. Volgens Van Strien moeten deelnemers langzaam afvallen. Met 500 caloriën minder dan je volgens het Voedingscentrum nodig hebt, val je geleidelijk af zonder de stofwisseling te frustreren. Voor een volwassen vrouw komt dat op 1.500 caloriën, voor een man op 1.800. Van Strien propageert geenszins het tellen van caloriën, het gaat om het doorbre ken van slechte eetgewoonten. Uit het gebruikersforum van Denk je slank blijkt dat veel deelnemers - tot hun vreugde - meer afval len dan een pond per week. Zo schrijft Liz dat ze 1,5 kilo is afgevallen in 2 weken, m@rli is 4 kilo kwijt in 5 weken en Corrie verloor in 3 maanden 11 kilo. 'Deze training heeft mijn leven echt veel gQeds gebracht', schrijft ze. Van Strien: „Dit geen wonderdieet, die bestaan niet. Maar wel een eye-opener. Het gaat niet alleen over afvallen, maar ook over gelukkig worden. Dat heeft alles met elkaar te maken." Denk je slank: www.psychologiemagazine.nl reageren? gezondheid@wegener.nl Brooddieet In de jaren tachtig en negentig populair, zou als brood-wisseldieet aan opmars bezig zijn. Om de dag een dag lang alleen kale boter hammen. De theorie: de alvleesklier maakt geen overtollige insuli ne meer aan. Dr. Frank Een eiwitdieet waar mee je een kilo per week zou afvallen. De theorie: je verbrandt vet zonder je spiermas sa aan te tasten, terwijl eiwitten het hongerge voel onderdrukken. South-beach dieet Een dieet met veel goe de vetten en koolhy draten en onbewerkte voedingsmiddelen, met drie dieetfases. De theorie: dieet door breekt insulineresisten- tie, waardoor lichaam vetten en koolhydra ten beter verwerkt en niet meer klakkeloos opslaat als vet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2010 | | pagina 46